Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałkowy przegląd prasy- Wysunięte ostrze NATO; Wojtunik zostaje w CBA; Rosja chce poróżnić USA i Niemcy

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Anders Fogh Rasmussen, Rzeczpospolita, Wysunięte ostrze NATO- Manewry w tym kształcie to przyszłość Sojuszu. Pomogą nam stawić czoło wyzwaniom i zagwarantują, że wojska 28 państw NATO oraz partnerów koalicji są zawsze gotowe do działania jako jednolity sprawny zespół (...) Głównym celem ćwiczeń jest wyszkolenie, przetestowanie i certyfikowanie struktury dowodzenia, która od przyszłego roku będzie kręgosłupem Sił Odpowiedzi (sił szybkiego reagowania) NATO. To liczące około 13 tysięcy ludzi siły wielonarodowe, zaawansowane technicznie, utrzymywane w ciągłym pogotowiu na lądzie, w powietrzu i na morzu, które Sojusz może wyekspediować w dowolne miejsce świata w ciągu 5 dni. Stanowią one wysunięte ostrze NATO i dlatego trzeba je co roku sprawdzać, żeby mieć pewność, czy jest wystarczająco ostre i gotowe do obrony każdego sojusznika, do wysłania w każde miejsce i poradzenia sobie z każdym zagrożeniem.

Anna Gielewska, Wprost, Halo, tu ziemia! (wywiad z Bartłomiejem Sienkiewiczem)

- Poszedłby pan z małymi dziećmi na marsz prezydencki 11 listopada albo do centrum, na spacer?

-Niech pani nie żartuje, oczywiście, że bym poszedł! Nie widzę powodu, żeby w Warszawie myśleć w kategoriach Armagedonu. O czym my w ogóle rozmawiamy? Nie dajmy się zwariować, nie mamy najazdu Hunów na Warszawę. Jeśli ktoś chciałby na nie przyjść, żeby zrobić burdę, to na pewno zrobimy wszystko, żeby mu nie wyszło. 

(...)

- Co dalej z szefem CBA?

-Na szczęście - nic. Mówiąc serio, byłbym bardzo smutny, gdyby Paweł Wojtunik wyjechał do Europolu, ale okazało się, że zostaje. Wielkie uff.

(...)

- Przez kilkanaście lat nikt nie zwrócił szczególnej uwagi na działalność lobbysty Mieczysława Bulla. Pośrednictwo w kontraktach, dziwne pożyczki dla wysokich urzędników... A wreszcie - afera z dymisją szefa SKW. W tle niejasności wokół wiceministra obrony.

-Dobrze pani wie, jak brzmi odpowiedź: toczy się postępowanie w prokuraturze i to ona jest wyłącznym gospodarzem tego tematu.

(...)

- Amerykanie mogli podsłuchiwać z dachu ambasady w Warszawie.

- Teren ambasady USA, podobnie jak ambasad innych krajów, jest eksterytorialny. Nie komentuję tego, co tam stoi i do czego jest używane.

Tomasz T. Wieliński, Gazeta Wyborcza, Nowa umowa transatlantycka- Coraz wyraźniej widać, że w aferze wywołanej przez Edwarda Snowdena, zbiegłego analityka amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), za sznurki pociąga Władimir Putin. Według niemieckich mediów, gdy sprawa inwigilowania podsłuchów zaczynała przycichać, starał się, by w Europie wszyscy dowiedzieli się o podsłuchiwaniu przez Amerykanów komórki Angeli Merkel. A gdy i burza wokół tej afery zaczęła cichnąć, niespodziewanie do Moskwy przyjechał prominentny polityk niemieckich Zielonych, by spotkać się ze Snowdenem. Media znowu oszalały- a przecież wiadomo, że bez zgody Kremla takie spotkanie by się nie odbyło (...) Niemcy z Rosją utrzymują jak najgorsze stosunki od upadku muru berlińskiego, z Białym Domem Kremlowi układa się równie źle. Dlatego wbicie klina między dwóch przyjaciół to spore osiągnięcie rządzących Rosją.

Barbara Dziedzic, Polska the Times, Na chłodno z Ameryką- Lista spraw do omówienia jest długa. - Kluczowe będą stosunki dwustronne w kwestiach bezpieczeństwa. Dotyczy to m.in. współpracy wojskowej w ramach sojuszu NATO, zakończenia misji afgańskiej oraz przyszłości polskiej części amerykańskiego systemu antyrakietowego. Niemniej ważne będą też kwestie związane z relacjami NATO z Rosją i innymi krajami Europy Wschodniej - wylicza doradca prezydenta. Bez wątpienia padną również pytania o aferę podsłuchową, która zbiegła się w czasie z wizytą sekretarza.

Wojciech Mucha, Gazeta Polska Codziennie, Zakajew: Rosjanie chcieli mnie zlikwidować w Polsce- Podczas mojego pobytu w Polsce rosyjskie służby specjalne szykowały na mnie zamach - mówi „Codziennej" Ahmed Zakajew, szef czeczeńskiego rządu na uchodźstwie. A jego współpracownicy dodają: - W waszym kraju pod przykryciem uchodźców czeczeńskich działają agenci rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (...) Świadczy o tym m.in. rozmowa Shar-Pudina Iliasowa, założyciela nieuznawanej przez rząd na uchodźstwie organizacji pozarządowej „Diaspora czeczeńska w Polsce", z Shaa Turlajewem, człowiekiem „oddelegowanym" na odcinek „likwidacji bojowników" przez marionetkowego prezydenta Czeczenii Ramzana Kadyrowa.

Gazeta Wyborcza- Płock, Były szef GROMu w Zarządzie PERN- Dariusz Zawadka został powołany do zarządu firmy w ostatnich dniach października (...) Były wojskowy nie jest osobą nową w płockim przedsiębiorstwie, gdyż od września 2012 r. był dyrektorem biura bezpieczeństwa i prewencji, a od połowy kwietnia 2013 r. pełnił tam również obowiązki dyrektora biura strategii i rozwoju.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, Konsolidacja zbrojeniówki bez Krystowskiego- W zeszłym tygodniu rada nadzorcza Polskiego Holdingu Obronnego (PHO) odwołała z terminem natychmiastowym ze stanowiska prezesa Krzysztofa Krystowskiego, a także zwolniła wiceprezes do spraw personalnych PHO Agnieszkę Rajczuk-Szczepańską (...) Nagła decyzja rady nadzorczej wiązana jest z planami ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego dotyczącymi szybkiej konsolidacji całego sektora zbrojeniowego. Grupa PHO w myśl tego projektu ma stać się częścią nowej narodowej korporacji, która skupi wszystkie państwowe przedsiębiorstwa sektora obronnego (...) Odwołany w zeszłą środę szef holdingu nie ukrywał, iż jest zwolennikiem konsolidowania przemysłu obronnego wokół PHO.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, Armia bierze kolejne Leopardy- Ministerstwo Obrony negocjuje z Niemcami zakup 116 używanych czołgów Leopard 2A5 i szykuje modernizację starszych polskich LEO (...) Chcielibyśmy unowocześnić wszystkie 128 Leo, które mamy w polskich wojskach pancernych, tak by odpowiadały możliwościami leopardom najnowszej generacji - mówi wiceminister Skrzypczak.

Reklama

Komentarze

    Reklama