Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałkowy przegląd prasy- Wojskowa lista życzeń; Co z tymi służbami?; Następca Iskier poszukiwany

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Marcin Sztandera, Gazeta Wyborcza, Wojskowa lista życzeń: Wisła, Tytan i Kormoran- W połowie września rząd przyjął program wieloletni „Priorytetowe zadania modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP" (...) W sumie na modernizację armii ma iść 139 mld zl. System obrony powietrznej to najdroższy z planowanych programów modernizacyjnych polskiej armii. Do 2022 roku na ten cel ma iść 26,4 mld zl (...) Wartość całego projektu śmigłowcowego do 2022 roku to 11,5 mld zl, ale walka o najdroższą część, szacowaną nawet na blisko 10 mld zl, już się toczy (...) Zintegrowane systemy wsparcia dowodzenia oraz zobrazowania pola walki - C4ISR. Do 2022 roku na ten cel ma iść 5,7 mld zl, przy czym w latach 2014-16 - ok. 2 mld zl (...) Modernizacja Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych- Cały program do 2022 roku to 8,6 mld zl (...) Zwalczanie zagrożeń na morzu, czyli modernizacja Marynarki Wojennej. Koszt programu do 2022 roku to 13,8 mld, przy czym w latach 2014-16 to ok. 3 mld zł. W jego ramach zaplanowano m.in.: budowę trzech okrętów obrony wybrzeża Miecznik (...) Rozpoznanie obrazowe i satelitarne, czyli drony. To wart szacunkowo 2,5 mld program obejmujący zakup około 90 bezzałogowych systemów powietrznych (...)  Indywidualne wyposażenie i uzbrojenie żołnierza Tytan. System ma kosztować 3,1 mld zł, przy czym na lata 2 014-16 zaplanowano wydatek ok. 102 mln zl (...) Modernizacja wojsk rakietowych i artylerii. Na ten cel do 2022 roku pójdzie ok. 7 mld zl, w tym do 2016 roku - ponad 1,1 mld zł (...) Około miliarda złotych mają kosztować symulatory pola walki, symulatory i trenażery strzelań (...) Za 1,5 mld zł MON zamierza kupić system, który przy szkoleniu pilotów pozwoli zastąpić poczciwe, kilkudziesięcioletnie odrzutowce Iskra (...) Samoloty transportowe. Projekt jest wart 452 mln zl (...) Kołowe transportery opancerzone Rosomak. Dobiega końca umowa z 2003 roku i trwają negocjacje z dostawcą nowej partii. Umowa obejmie 307 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak w wersji bazowej, przeznaczonej pod zabudowy specjalne (...) Przeciwpancerne pociski kierowane Spike. Do 2022 roku pójdzie na ten cel 416 mln zl (...)  Systemy rozpoznania patrolowego. W ramach programu, naktóry do 2022 roku ma iść 1,5 mld zł.

Dziennik Gazeta Prawna, Inspektorat I3TO- Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak powołał pod koniec lipca pełnomocnika ds. utworzenia Inspektoratu Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych (I3TO). Powierzył tę funkcję gen. dyw. pil. dr Leszkowi Cwojdzińskiemu (n.z.). Inspektorat, którego kluczową rolą będzie nadzór nad rozwojem i wdrażaniem innowacyjnych technologii obronnych w Siłach Zbrojnych RP, rozpoczął działalność we wrześniu i jest nadzorowany przez Waldemara Skrzypczaka podsekretarza stanu ds. modernizacji i uzbrojenia (...) Inspektorat rozpoczął działania od analizy obecnych możliwości polskich podmiotów w zakresie prowadzonych prac badawczo-rozwojowych i produkcyjnych, dotyczących technologii obronnych i zbrojeniowych, tworzenia bazy danych, monitorowania rozwoju nowych technologii w kraju i na świecie oraz od wytyczania priorytetowych kierunków tych działań.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, Następca Iskier poszukiwany- Producenci samolotów szkoleniowych szykują się do batalii o warte 1,5 miliarda złotych zamówienia od polskiej armii. Walka będzie ostra. Ministerstwo Obrony Narodowej już na starcie postawiło na utrzymanie w przetargowej grze maksymalnej liczby konkurentów. Decydujące starcie rozegra się wię między brytyjskim koncernem BAE Systems (oferującym samoloty Hawk AJT), włoską Alenia Aermacchi (odrzutowiec M 346) i Lockheed Martin UK (proponującym naddźwiękowy T-50, produkt Korea Aerospace Industries; KAI) (...) Szczegóły wymagań technicznych w przetargu na AJT pozostają tajemnicą, ale wiadomo, że polskie Siły Powietrzne są zainteresowane nowymi samolotami, a dostawcę całego, zintegrowanego systemu szkoleniowego (także symulatorów i pakietu logistycznego) komisja przetargowa wybierze w drodze negocjacji na początku przyszłego roku.

Janina Paradowska, Polska the Times, Co z tymi służbami?- A więc czyja racja: szefa SKW czy wiceszefa MON? Przy takim pytaniu stan podniecenia medialno-politycznego murowany. Fatalny błąd dodatkowo popełniła też sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych, a właściwie jej przewodnicząca, która odmówiła wysłuchania gen. Noska i ograniczyła się tylko do wyjaśnień złożonych przez ministrów spraw wewnętrznych i obrony narodowej. Taka selektywność zawsze rodzi złe emocje i podejrzenia, że rządzący chcą coś ukryć (...) Stan na dziś jest taki, że szef SKW odejdzie, być może odejdzie także wiceminister, który bez dostępu do tajemnic nie może sprawować swojej funkcji, bo przecież trudno oczekiwać, aby teraz, przy toczącym się śledztwie, premier w jakimś trybie nadzwyczajnym zrobił to, czego nie zrobiła powołana do osłony kontrwywiadowczej służba, czyli dopuścił wiceministra do tajemnic. W natłoku bieżących podejrzeń, plotek i spekulacji gubi się jednak rzecz zasadnicza, a mianowicie to, że do reformy służb specjalnych rząd przymierza się od dawna (...) Tyle że nic się nie dzieje, oprócz-jak to u nas - zawirowań personalnych. Tymczasem trzeba wreszcie uwolnić premiera od nadzoru nad służbami i przyporządkować je poszczególnym ministrom, zastanowić się nad ścisłym rozdzieleniem ich kompetencji, aby się nie dublowały, i stworzyć z prawdziwego zdarzenia cywilny nadzór nad nimi

Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, Przeciwnik nie może czuć się bezkarny (rozmowa z gen. Romanem Polką)- Tom Clancy był wielkim wizjonerem. Często na konferencjach spotykałem się z analizami, których był współtwórcą. Moim zdaniem powoli dochodzimy do wizji działania sił specjalnych, które zarysował Clancy. Nie wynika to z rewolucji w działaniach sił specjalnych, ale ze zmian w technikach obserwacji i wywiadowczych. Dopiero teraz to, co wymyślił Clancy, staje się realne (...) Gdy służyłem w armii, często mówiono mi tak: pan i pana komandosi muszą działać w sposób absolutnie niekonwencjonalny, a jednocześnie zgodny z instrukcjami i regulaminami. Nie można działać niekonwencjonalnie i zgodnie z konwencjami. Od sił specjalnych oczekuje się efektów w walce z terroryzmem, którego istotą jest zaprzeczenie wszystkim konwencjom.

Reklama

Komentarze

    Reklama