Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Wywiad z ministrem Antonim Macierewiczem; Kraje bałtyckie intensyfikują działania obronne; Koncern MEADS zaoferował Polsce innowacyjną technologię; Polskie ambicje atomowe; Rosyjskie działania destabilizują Europę

Fot. mjr Robert Siemaszko/DKS MON
Fot. mjr Robert Siemaszko/DKS MON

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Pieczyński, Do Rzeczy, „Wymieniłem prawie wszystkich dowódców”: Wywiad z ministrem obrony narodowej, Antonim Macierewiczem. Minister wypowiada się na temat aktualnych wydarzeń oraz o zmianach kadrowym w Siłach Zbrojnych RP.  „[…]Moim celem było uwolnić polską armię od ludzi, którzy nie są gotowi do nowych zadań strategicznych, jakie stoją przed Polską.[…]”


Bartłomiej Niedzyński, Dziennik Gazeta Prawna, „Sąsiedzi Rosji boją się i zbroją”: Kraje basenu Morza Bałtyckiego rozpoczęły intensywne działania obronne w związku z napiętą sytuacją geopolityczną. Zwiększane są nie tylko środki finansowe na siły zbrojne,  ale również tworzone są nowe jednostki. „W trosce o własne bezpieczeństwo kraje nadbałtyckie przywracają pobór i tworzą ochotnicze oddziały obronne […]”


Klaudia Dadura, Gazeta Polska Codziennie, „Technologia, która podbija przemysł zbrojeniowy”: Trwa wyścig o kontrakt zbrojeniowy na system przeciwrakietowy Wisła. Koncern MEADS zaoferował Polsce całkowicie innowacyjną technologię. „Włoski koncern zbrojeniowy Leonardo oferuje Polsce współpracę przy opracowywaniu anten oraz radarów do systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego w ramach programu Wisła. Elementy elektroniczne nadajników mogą być wykonane w najnowocześniejszej technologii opartej na azotku galu (GaN). [...] Wieloletnie testy potwierdziły, że dzięki wspomnianej technologii radar ten skuteczniej przeszukuje przestrzeń powietrzną, jest trudniejszy do zakłócenia oraz ma większy zasięg wykrycia zagrożeń przez system niż obecnie używane nadajniki.”


Waldemar Skrzypczak, Wprost, „Atomowa Polska”: Wypowiedź eksperta na temat możliwości posiadania przez Polskę broni jądrowej. Analiza dotycząca dwóch scenariuszy pozyskania broni poprzez program NATO oraz samodzielnej produkcji. „Od roku trwa polityczna dyskusja o polskich ambicjach atomowych. Rządzący politycy z determinacją godną większej sprawy wyrażają wolę posiadania jeżeli nie swojej broni jądrowej, to dostępu do niej z arsenału NATO. […] Z pewnością Polska nie powinna podejmować wysiłków w samodzielnym rozwoju swojej broni.”


Piotr Nowak, Polska The Times, „Sytuacja będzie niestabilna tak długo, jak długo będzie to w interesie Rosji”: Wywiad z politologiem, dr. Jakubem Olchowskim na temat rosyjskich działań politycznych i militarnych. „Czołgi rosyjskie nie wjadą do Kijowa, natomiast wpływ można wywierać inaczej i Rosja to doskonale wie, bo robi to od stuleci. […]”


Piotr Falkowski. Nasz Dziennik, „Kto obroni polskie niebo”: Polska delegacja odbyła wizytę w związku z kontraktem na program Wisła. „W ostatnią środę w Rzymie w siedzibach MBDA Italia i koncernu Leonardo przebywał wiceminister Bartosz Kownacki z delegacją resortu, przedstawicielami Polskiej Grupy Zbrojeniowej i zakładów PIT-Radwar. MEADS proponuje Polsce wejście jako kolejnego kraju do ich grupy i wspólną pracę nad przyszłymi rozwiązaniami. Wtedy polscy inżynierowie będą mogli korzystać z dotychczasowych pomysłów.”


Puls Biznesu, „PGZ skonsoliduje stocznie”: Stocznia Marynarki Wojennej oraz Stocznia Szczecińska rozpoczynają proces modernizacji, czekają na inwestycje i zacieśnienie współpracy z innymi spółkami z Polskiej Grupy Zbrojeniowej. „Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) otrzymała od państwowych instytucji ponad 100 min zł na zakup Szczecińskiego Parku Przemysłowego (SPP) [...]”

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama