Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałek z Defence24.pl: Saab oferuje Polsce długofalową współpracę; Wywiad z byłym szefem AW; Brak zabezpieczenia kontrwywiadowczego urzędów w Polsce; Powitanie amerykańskich żołnierzy; Brak umiejętności wdrażania nowych technologii w SZ RP
Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Możemy razem zbudować okręty": Wywiad z Jasonem Howardem, wiceprezesem koncernu Saab i dyrektorem na Polskę oraz kraje bałtyckie. Przedstawiciel koncernu przekonuje o plusach długofalowej współpracy z polskim przemysłem zbrojeniowym w projekcie budowy okrętów podwodnych, nie tylko dla Marynarki Wojennej RP, ale również dla innych międzynarodowych podmiotów.
Barbara Burdzy, Polska The Times, "O obce alfabety proszę pytać premiera Tuska": Wywiad z generałem Maciejem Hunią, byłym szefem Agencji Wywiadu. Rozmówca wypowiada się na temat ostatnich zamachów w Europie w kontekście skuteczności służb specjalnych. Tematem podejmowanym jest również aktywność terrorystyczna w Polsce.
Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, "Siedziby urzędów do audytu": Redaktor zwraca uwagę na słabe zabezpieczenie kontrwywiadowcze urzędów centralnych, które powinny zostać sprawdzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. "Część z nich mieści się bowiem w budynkach, które można bez problemu podsłuchiwać. Przykładów jest przynajmniej kilkanaście. Jednym z nich jest rządowa agenda decydująca o wielomiliardowym państwowym majątku. Na swoją siedzibę wynajmuje pomieszczenia w Warszawie w jednym z kilku zlokalizowanych obok siebie biurowców należących do prywatnej zagranicznej firmy. Okna gabinetów kierownictwa tej agendy wychodzą więc na inny budynek. Nie są w żaden sposób zabezpieczone, co powoduje, że z naprzeciwka bez problemu, za pomocą sprzętu wartego kilkanaście tysięcy złotych, można podsłuchiwać prowadzone tam rozmowy".
Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Pancerna stolica": Odbyła się oficjalna uroczystość powitania amerykańskich żołnierzy w Polsce. "Centralne uroczystości odbyły się w Żaganiu, już nazywanym pancerną stolicą Polski. – To wielki dzień – mówiła premier Beata Szydło, witając, jak to ujęła, żołnierzy najsilniejszej armii świata. – Ich obecność to kolejny krok w realizacji strategii rządu Prawa i Sprawiedliwości wzmacniania Polski i naszego regionu. Bezpieczeństwo jest podstawowym pragnieniem, które każdy z nas nosi w sercu, a obowiązkiem państwa jest to bezpieczeństwo zapewnić – zaznaczyła szefowa rządu".
Artur Bilski, Do Rzeczy, "Czy leci z nami dron?": Jednym z podstawowych problemów modernizacji Sił Zbrojnych RP jest to, że od 1990 roku żaden program zbrojeniowy nie został w pełni zrealizowany. Polska pomimo ogromnego potencjału technologii militarnej nie umie wdrażać nowoczesnego uzbrojenia. Najlepiej problem widać w programie pozyskania bezzałogowych statków powietrznych, gdzie pojawia się nawet kłopot z określeniem ilości tych statków, nie wspominając o konfiguracji czy innych parametrach.
Dziennik Trybuna, "Bliżej odbicia Mosulu": Operacja przeciw bojownikom Państwa Islamskiego trwa. "Irackie siły specjalne oswobodziły z terrorystów Państwa Islamskiego (Pl) uniwersytet w Mosulu, przejmując całkowite panowanie nad tym obszarem – podał wczoraj ich rzecznik prasowy. Jednak w wielu miejscach ukryte są pułapki, dlatego postępujemy z ostrożnością – zaznaczył".
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie