Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Rosyjskie ofiary w Syrii; Stolica Belgii sparaliżowana; Koncepcja nowej służby specjalnej; Polski wywiad nie ma siatki informatorów na Bliskim Wschodzie; Szef MON o modernizacji armii

Fot. 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana
Fot. 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, "Amerykanie: Nasze bomby są inteligentne, a rosyjskie głupie": Rośnie liczba cywili, którzy zginęli podczas rosyjskich nalotów na syryjskie miasta. Organizacje broniące praw człowieka donoszą już o kilkuset osobach, w tym dzieciach. "Amerykanie stosują 'inteligentną' broń, a Rosjanie 'głupią' (ang. dumb) bomby, nie korygujące trasy w trakcie lotu. - Kiedy zrzuca się dużą liczbę 'głupich' bomb, jest szansa, ze się trafi w cel [...] - Ale przy okazji powstają straty uboczne. Oni mają technikę z II wojny światowej - my system precyzyjnego nakierowywania z XXI w."


Anna Słojewska, Rzeczpospolita, "Bruksela pełna strachu": Stolica Belgii - zamarła. Poziom zagrożenia terrorystycznego podniesiono do ostatniego, czwartego poziomu. Wszystkie stołeczne atrakcje od dyskotek po kawiarnie zostały zamknięte lub skrócono czas obsługi gości do zmierzchu. Na ulicy wyszły patrole policji i żołnierze. W pobliżu największych atrakcji turystycznych - stoją ciężkie wozy opancerzone belgijskiej armii.


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Nowa służba specjalna? Niewykluczone, że tak": Trwają prace projektowe nad stworzeniem kolejnej służby specjalnej w Polsce. Służba ta miałaby być tworzona na wzór amerykańskiej NSA (National Security Agency), która zajmowałaby się wywiadem elektronicznym. Powstanie nowej komórki o charakterze wywiadowczym, pomogłoby w zaprzestaniu konkurencji wśród służb w obszarze wymiany takich danych. Po utworzeniu jednej, ponad resortowej służby, każda z uprawnionych instytucji, miałaby taki sam dostęp do danych z prowadzonego wywiadu elektronicznego.


Mariusz Kowalewski, Wprost, "Nasze ślepe i głuche służby": Ostatnie wydarzenia w Paryżu ukazały słabość również naszych - polskich służb. Nasz wywiad i kontrwywiad jest skazany na informacje sojuszników, które nie zawsze ukazują prawdziwy obraz zagrożeń. Działania poprzedniego rządu doprowadziły do masowych odejść doświadczonych oficerów operacyjnych i przyjmowaniu 'swoich' po znajomości, co przypieczętowało degradację ich działalności. Polski wywiad już nie ma - tak jak dawniej - dobrej siatki informatorów na Bliskim Wschodzie, co się obecnie przekłada na informowanie o zagrożeniach.


Tomasz Plaskota, Polska - Głos Wielkopolski, "Macierewicz: Trzon uzbrojenia polskiej armii musi być krajowy": Nowy Minister Obrony Narodowej - Antoni Macierewicz - podkreślił priorytety dla Sił Zbrojnych RP. Głównymi sprawami, którymi chce się zająć w najbliższym czasie to zwiększenie liczebności armii od 130 tys. do 140 tys., modernizacją opartą na bazie polskiego przemysłu zbrojeniowego oraz budową obrony terytorialnej.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. asas

    Przydałby się jakiś apel o zmienienie wymagań na nowy BWP. Wywalić pływalność, dodać pancerz.

  2. AnonimGall

    Autor artykułu o polskim NSA zapomina o jednej istotnej sprawie. Otóż amerykańska NSA nie ma monopolu na wywiad elektroniczny, ponieważ swoje komórki wywiadu elektronicznego mają zarówno CIA, jak i DIA oraz piony wywiadu rodzajów sił zbrojnych. Podobna sytuacja ma miejsce jeśli chodzi o wywiad satelitarny. NSA zajmuje się oprócz wywiadu elektronicznego i osławionego Echelonu również kryptografią, bezpieczeństwem telekomunikacyjnym i kontrwywiadem elektronicznym. No i nie jest jakąś super specsłużbą, formalnie jest jedną z kilku wchodzących w skład Wspólnoty Wywiadu, na czele której stoi dyrektor CIA, a administracyjnie podlega Sekretarzowi Obrony.

Reklama