Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Rosyjskie ofiary w Syrii; Stolica Belgii sparaliżowana; Koncepcja nowej służby specjalnej; Polski wywiad nie ma siatki informatorów na Bliskim Wschodzie; Szef MON o modernizacji armii

Fot. 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana
Fot. 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, "Amerykanie: Nasze bomby są inteligentne, a rosyjskie głupie": Rośnie liczba cywili, którzy zginęli podczas rosyjskich nalotów na syryjskie miasta. Organizacje broniące praw człowieka donoszą już o kilkuset osobach, w tym dzieciach. "Amerykanie stosują 'inteligentną' broń, a Rosjanie 'głupią' (ang. dumb) bomby, nie korygujące trasy w trakcie lotu. - Kiedy zrzuca się dużą liczbę 'głupich' bomb, jest szansa, ze się trafi w cel [...] - Ale przy okazji powstają straty uboczne. Oni mają technikę z II wojny światowej - my system precyzyjnego nakierowywania z XXI w."


Anna Słojewska, Rzeczpospolita, "Bruksela pełna strachu": Stolica Belgii - zamarła. Poziom zagrożenia terrorystycznego podniesiono do ostatniego, czwartego poziomu. Wszystkie stołeczne atrakcje od dyskotek po kawiarnie zostały zamknięte lub skrócono czas obsługi gości do zmierzchu. Na ulicy wyszły patrole policji i żołnierze. W pobliżu największych atrakcji turystycznych - stoją ciężkie wozy opancerzone belgijskiej armii.


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Nowa służba specjalna? Niewykluczone, że tak": Trwają prace projektowe nad stworzeniem kolejnej służby specjalnej w Polsce. Służba ta miałaby być tworzona na wzór amerykańskiej NSA (National Security Agency), która zajmowałaby się wywiadem elektronicznym. Powstanie nowej komórki o charakterze wywiadowczym, pomogłoby w zaprzestaniu konkurencji wśród służb w obszarze wymiany takich danych. Po utworzeniu jednej, ponad resortowej służby, każda z uprawnionych instytucji, miałaby taki sam dostęp do danych z prowadzonego wywiadu elektronicznego.


Mariusz Kowalewski, Wprost, "Nasze ślepe i głuche służby": Ostatnie wydarzenia w Paryżu ukazały słabość również naszych - polskich służb. Nasz wywiad i kontrwywiad jest skazany na informacje sojuszników, które nie zawsze ukazują prawdziwy obraz zagrożeń. Działania poprzedniego rządu doprowadziły do masowych odejść doświadczonych oficerów operacyjnych i przyjmowaniu 'swoich' po znajomości, co przypieczętowało degradację ich działalności. Polski wywiad już nie ma - tak jak dawniej - dobrej siatki informatorów na Bliskim Wschodzie, co się obecnie przekłada na informowanie o zagrożeniach.


Tomasz Plaskota, Polska - Głos Wielkopolski, "Macierewicz: Trzon uzbrojenia polskiej armii musi być krajowy": Nowy Minister Obrony Narodowej - Antoni Macierewicz - podkreślił priorytety dla Sił Zbrojnych RP. Głównymi sprawami, którymi chce się zająć w najbliższym czasie to zwiększenie liczebności armii od 130 tys. do 140 tys., modernizacją opartą na bazie polskiego przemysłu zbrojeniowego oraz budową obrony terytorialnej.

Reklama

Komentarze (2)

  1. asas

    Przydałby się jakiś apel o zmienienie wymagań na nowy BWP. Wywalić pływalność, dodać pancerz.

  2. AnonimGall

    Autor artykułu o polskim NSA zapomina o jednej istotnej sprawie. Otóż amerykańska NSA nie ma monopolu na wywiad elektroniczny, ponieważ swoje komórki wywiadu elektronicznego mają zarówno CIA, jak i DIA oraz piony wywiadu rodzajów sił zbrojnych. Podobna sytuacja ma miejsce jeśli chodzi o wywiad satelitarny. NSA zajmuje się oprócz wywiadu elektronicznego i osławionego Echelonu również kryptografią, bezpieczeństwem telekomunikacyjnym i kontrwywiadem elektronicznym. No i nie jest jakąś super specsłużbą, formalnie jest jedną z kilku wchodzących w skład Wspólnoty Wywiadu, na czele której stoi dyrektor CIA, a administracyjnie podlega Sekretarzowi Obrony.

Reklama