Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałek z Defence24.pl: Roboty zwiadowcze z Izraela zamiast z Polski; Wywiad z Markiem Opiołą; Pozyskanie okrętów podwodnych wspólnie z Norwegią; Rosyjskie wojska w Syrii.
Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, "Robot zwiadowca przyjedzie z Izraela": Polska armia w przetargu na lekki, bezzałogowy pojazd kołowy, wybrała izraelską konstrukcję - MTGRR (Micro Tactical Ground Robot Reconaissance). Do przetargu stanęła również polska firma, która oferowała konstrukcję ze znacznie lepszymi parametrami (większa szybkość poruszania się, zwiększona obrotowość ramienia). Przegrała jednak ceną, która była o 1,7 mln większa od izraelskiego konkurenta. Polacy czują się rozgoryczeni, gdyż uważają, że ich produkt był znacznie lepszy, a cena równomierna z jakością.
Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, "W służbach trwa niszczenie dokumentów" - wywiad z Markiem Opiołą: Członek sejmowej komisji ds. służb specjalnych - M. Opioła z PiS wypowiada się na temat obecnego stanu polskich służb oraz reformie wg Prawa i Sprawiedliwości. "Po przejęciu władzy przez PiS nie będzie żadnych komisji likwidacyjno - weryfikacyjnych. Chcemy by państwo funkcjonowało w sposób normalny, a instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa realizowały zadania związane z jego ochroną".
Nasz Dziennik, "Wspólne zakupy": Polska ma zamiar wspólne z Norwegią zakupić okręty podwodne. Wspólne zakupy pozwolą na znaczne obniżenie kosztów. W planach jest pozyskanie 3 jednostek pływających. Obecnie trwa wymiana informacji między polskim i norweskim MON-em co do uzbrojenia. Polski program Orka zakłada uzbrojenie okrętów podwodnych w pociski manewrujące.
Maciej Marosa, Gazeta Polska Codziennie, "Polska nie da sobie rady z imigrantami": Eksperci wypowiadają się negatywnie w sprawie przyjęcia przez Polskę uchodźców. Opinię tą opierają na ich zdaniem niewystarczających siłach i środkach polskich służb specjalnych. Zaznaczają również, że to nie pani premier będzie musiała zmagać się z tą polityczną decyzją, tylko jej następca, co czyni jej deklaracje szkodliwymi dla polskiej polityki zagranicznej.
Olga Alehno, Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Rosja dąży do eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie": Federacja Rosyjska planuje wsparcie militarne dla reżimu Baszara Al-Asada. Wsparcie miałoby dotyczyć wysłania w rejon konfliktu tysięcy rosyjskich żołnierzy. "Zdaniem Departamentu Stanu USA zaangażowanie militarne rosyjskich sił zbrojnych w Syrii może doprowadzić do znacznego zaostrzenia się konfliktu, trwającego od 2011 r."
Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, "Władze w Rijadzie obawiają się knucia w Iranie": Wojna domowa w Jemenie coraz bardziej się nasila, konflikt pochłonął już 4,5 tysiąca ofiar śmiertelnych. Król Arabii Saudyjskiej, Salaman as - Saud, obawia się Iranu, który może wykorzystać konflikt do poszerzenia swoich wpływów poprzez program nuklearny. "Trwają naloty koalicji państw arabskich pod egidą Arabii Saudyjskiej na stanowiska szyickich rebeliantów z ruchu Huti. USA zapewniają zaś władze w Rijadzie o swoim poparciu i zacieśniają współpracę wojskową."
Jack Bauer
Putin kombinuje, że jak pośle swoje żółte ludziki na syryjską pustynię, to ci tak namieszają na Bliskim Wschodzie, że ceny ropy i gazu wreszcie podskoczą i znowu zacznie zarabiać. Ale przy rosyjskiej nieudolności może sobie drugi Afganistan zafundować.
smuteczek
Gruzini kupili drony z Izraela - a Izrael sprzedał kody do nich Rosji w czasie wojny 2008 roku. To tak dla przypomnienia, żeby potem zdziwienia nie było.