Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Wiosna za obniżeniem wydatków na obronność; Czarne chmury nad programem Wisła; Afera szpiegowska w belgijskim kontrwywiadzie; USA i Niemcy na kursie kolizyjnym w Monachium; Incydent w 22. BLT; Turcja oddala się od NATO

Fot. Raytheon
Fot. Raytheon

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Wiosna wątpi w Fort Trump”: 25 lutego partia Roberta Biedronia zaprezentuje swój program dotyczący bezpieczeństwa. Niektóre zagadnienia programu już są znane. „Robert Biedroń nie idzie na gorącą wojnę z wojskiem, ale proponuje ograniczenie wydatków na armię oraz zmniejszenie liczby żołnierzy. [...] Standerski uważa, że jego partia <<ureguluje strukturę i miejsce WOT, które nie powinny być osobnym rodzajem sił zbrojnych podporządkowanych bezpośrednio MON, ale wsparciem dla sił głównych, pozbawionym ideologicznego zabarwienia>>. Według niego NATO jest gwarantem naszego bezpieczeństwa podobnie jak obecność wojsk sojuszniczych w Polsce. - Fort Trump to jednak tylko figura retoryczna i świadczy o panującym chaosie w polskiej dyplomacji.”


Rzeczpospolita, „Technologie”: Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej potwierdził, że program o kryptonimie „Rybitwa" jest od 2018 r. koordynowany z NATO. „Boeing przystąpił do procedury wyłaniania dostawcy wielozadaniowego samolotu morskiego przeznaczonego do patrolowania i zwalczania okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej RP.”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Patrioty oddalają się od linii Wisły”: Czarne chmury nad programem Wisła. Negocjacje w sprawie pozyskania wyrzutni rakiet dalekiego zasięgu Patriot znacząco spowolniły. „Zakup kolejnych baterii systemu Patriot przeciąga się w czasie. Przeszkodą są niepodpisane umowy na offset, ograniczone środki i brak zdecydowania w MON [...] Kluczowe dokumenty w tej sprawie nie są wysyłane z MON za Atlantyk i wydaje się, że szansę na podpisanie umowy przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi są iluzoryczne. Nad negocjacjami zawisły trzy problemy. Jednym z nich są rozmowy w sprawie transferu technologii, który resort obrony wyceniał na 950 mln zł.”


Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, „Skandal w belgijskim kontrwywiadzie”: W 2016 r. funkcjonariusz belgijskiego kontrwywiadu miał przekazywać dokumenty Serbce pracującej dla Rosji. „Dziennik <<De Morgen>> pisze, że szef belgijskiego kontrwywiadu Clement Vandenborre został zawieszony za podejrzane związki z Serbami i Rosjanami. Wiadomość opublikowano zaledwie cztery dni po tym, jak niemiecki <<Welt am Sonntag>> ujawnił poufny dokument Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ), zgodnie z którym organy unijne w Brukseli szpieguje 250 chińskich i 200 rosyjskich agentów.”


Łukasz Grajewski, Dziennik Gazeta Prawna, „USA i Niemcy na kursie kolizyjnym”: Zakończyła się Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa, na której uwypukliły się różnice pomiędzy najważniejszymi sojusznikami w NATO. „Prezydentura Donalda Trumpa rodzi nowe podziały wśród państw Paktu Północnoatlantyckiego. W szczególności Berlin widzi światowy ład zupełnie inaczej niż Waszyngton [...] Nieformalnym motywem przewodnim stała się korozja relacji transatlantyckich. Mówiąc o broni atomowej, terroryzmie czy zmianach klimatycznych, partnerzy po obu stronach Atlantyku nie dzielą już tych samych przekonań. Dobitnie pokazały to sobotnie wystąpienia wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a i niemieckiej kanclerz Angeli Merkel.”


Stanisław Balicki, Gazeta Polska Codziennie, „Malborskie migi się starzeją”: Incydent lotniczy w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku. „Po raz kolejny w ciągu ostatniego półrocza myśliwce z podmalborskiego lotniska dostały zakaz lotów. Tym razem przyczyną nie jest tragedia, jak w lipcu ub.r., ale awaria zakwalifikowana jako incydent. Rodzą się jednak pytania o stan techniczny leciwych już maszyn. [...] Podczas wykonywania lotu szkolnego pilot miga-29 zgłosił spadek ciśnienia w kabinie, po czym rozpoczął awaryjne zniżanie, włączył awaryjne podawanie tlenu i wykonał lot w kierunku lotniska - poinformował płk Marek Pawlak, rzecznik prasowy Dowództwa Rodzajów Sił Zbrojnych.”


Gazeta Polska Codziennie, „Wybrali Rosję kosztem USA”: Turcja oddala się od USA i NATO w kierunku Rosji? „Ankara podtrzymuje swoją decyzję o zakupie od Moskwy rakietowego systemu obrony przeciwlotniczej S-400. Oznacza to, że rezygnuje z konkurencyjnej oferty Waszyngtonu na pociski patriot. [...] Administracja USA pozytywnie zapatruje się na kwestię szybkiej dostawy patriotów, ale nie mówi nic o wspólnej produkcji czy kredycie. Kontynuujemy naszą pracę na podstawie obietnicy o dostarczeniu S-400 w lipcu - powiedział Erdogan.”


Radosław Omachel, Newsweek, „Sojusznik czy satelita?”: Analiza polityki zagranicznej Polski w kontekście bezpieczeństwa i budowy Fortu Trump nad Wisłą. „Sprzęt wojskowy bez przetargu, kontrowersyjna konferencja na temat Iranu, znaczące ustępstwa wobec amerykańskich firm. Czy w ten sposób kupujemy sobie bezpieczeństwo, czy tylko jego iluzję? [...] Jesteśmy razem, nasze zaangażowanie we wzajemną obronę i zobowiązanie do obrony każdego kawałka terytorium NATO jest niepodważalne. Jesteśmy sojusznikami na zawsze - mówił przy okazji podpisywania umowy na zakup patriotów ówczesny ambasador Paul W. Jones. Czy rzeczywiście poza sprzętem kupujemy sobie realne gwarancje bezpieczeństwa, czy tylko piękne słowa?”


Bartosz T. Wieliński, Gazeta Wyborcza, „Wiceprezydent USA poucza Europę”: Pierwsze relacje z zakończonej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. „Pod naszym przywództwem świat będzie lepszy - zapewniał na konferencji bezpieczeństwa w Monachium wiceprezydent USA Mike Pence. Europejczycy nie byli zachwyceni. [...]  Nadszedł czas, by Europejczycy przestali podkopywać amerykańskie sankcje wobec morderczego reżimu - mówił. Krytykował też budowę rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2. - Nie możemy zagwarantować bezpieczeństwa Zachodu, jeśli nasi sojusznicy będą uzależniać się od Wschodu - wyliczał. Angela Merkel przedstawiła inną wizję globalnej sytuacji.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (7)

  1. Ułan1981

    To już wiadomo na kogo nie głosować. W sumie to już nie ma na kogo. Prezydent Duda bardziej pro żydowski niż by się mogło wydawać pomijając święta żydowskie w Pałacu Prezydenckim, o armię nie dba jak nie dbał Komorowski. Jedynie miło się go słucha. Muzea żydowskie nie powinny być z państwowej kasy kiedy opuszczone groby na Powązkach niszczeją i harcerze kwestują na rzecz renowacji. Prezydent pierw powinien dbać o Polaków bo to nasi ojcowie i dziadkowie przelewali krew i umierali w męczarniach za wolny kraj. Tusk nas będzie wyprzedawać zachodowi. PIS nie dba o modernizacje armii jak nie dbało PO. Jakby celowo to robili. Błaszczak się nie sprawdza jak kiedyś Klich. Nowych hełmów brak, kamizelek kuloodpornych brak, Narew leży, Wisła z bólami, dobrych pocisków do Krabów, czołgów, moździerzy brak. Zamiast do policji, straży granicznej itp kupić jedne śmigłowce to kupują różne których nie mogą sami serwisować i modernizować - kupują szczątkowe ilości na parady, modernizacja leopardów bardzo biedna, nowych Langust 2 brak jak i nowych rakiet. Jesli nie potrafią to kupić licencje. Może Turcja, może Korea Południowa. Niesamowicie nas uzależniają od USA i Izraela kiedy Oni nami jawnie gardzą. Płacimy sporo i nasz przemysł nic nie dostaje, nie zdobywa nawet podstawowych kompetencji. PiS uwalił w dodatku grafen. Można wiele wymieniać. Czy Kaczyński nie dostrzega że jego ugrupowanie rozwala modernizacje armii, a pieniądze są trwonione. Podstawa to nue głosować na ludzi którzy nie dbają o midernizację armii. Niebezpieczne czasy nastały.

  2. Marek

    Z powodu jej podejścia do armii i do energetyki chroń nas Panie Boże przed tak zwaną "wiosną".

  3. Robert

    Patrioty się oddalają. Oj ile jeszcze takich tytułów musi się przewinąć żeby ludziom otworzyły się oczy. Po tym jak dobrowolnie daliśmy się zwasalizowac USA, będziemy robić to co mam każą i za ile nam każą.

  4. As

    Wiosna słusznie wątpi w Fort Trump, bo podrodze do Fortu będziemy musieli zapłacić gigantyczne nieracjonalne kwoty za sprzęt, że sensu braknie. Natomiast pozostałe pomysły Wiosny są na poziomie średnio rozgarniętej zwyciężczyni miss Koziej Wólki. Żeby nie było wojen, chorób, wszyscy żyli pod tęczową flagą i w pokoju.

  5. dim

    @mój błąd, sorry: Nie w Kosowie, jak chyba napisałem przed chwilą, a w Sarajewie Erdogan rozpoczynał swą ostatnią kampanię wyborczę. Co obrazuje tak czy owak, że tureckim wyborcom i tamte ziemie - niegdyś w tureckim władaniu i głównie muzułmańskie - wciąż są żywo bliskie emocjonalnie.

  6. dim

    RE: Ankara woli Rosję. - skoro Turcja graniczy z trzema krajami NATO i do wszystkich tych trzech żywi kiepsko ukrywane lub w ogóle nie ukrywane (1:2) pretensje terytorialne, to jaki byłby jej wspólny interes z NATO. A gdzie zaczął Erdogan swą ostatnią kampanię wyborczą ? W Kosowie ? - czyli tonawet nie chodzi o trzy kraje NATO, a o jeszcze więcej ! Jedncześnie tureccy oficerowie, podejrzewani o wierność NATO siedzą w więzieniach, lub w najlepszym wypadku zostali zwolnieni z obowiązków ? I Turcja w trybie pilnym stara się teraz wyszkolić nową kadrę ? I przy tym z kim Turcja szuka kolejnych powiązań ? Z Rosją i Chinami ? - Czyli w tym momencie - to najpóźniej ! - Turcja winna zostać odcięta od NATOwskich szkoleń, sprzętu i technologii. Lub moglibyśmy okazać się zbiorowo - głupi !

  7. dim

    ... ale proponuje ograniczenie wydatków na armię oraz zmniejszenie liczby żołnierzy... - i już dokładnie wiadomo kto za tą partią stoi !

Reklama