Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałek z Defence24.pl: Nowy szef BBN o priorytetach; Węgry apelują o rozsądek do UE ws. imigrantów; Pozytywy systemu Patriot w Polsce; Egzekwowanie prawa wspólnotowego przeciw terrorystom; Amerykanie sfinansują modernizację pasa startowego w Łasku.
Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Wojciech Wybranowski, Do Rzeczy, "Potrzebujemy cyberwojska i cyberwywiadu" - wywiad z Pawłem Solochem, szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego: Nowy szef BBN zauważa, że jednym z wyzwań dla polskich sił zbrojnych jest program modernizacyjny, który niestety nie uwzględnił potrzeby zwiększenia ilości żołnierzy oraz rezerwy Wojska Polskiego. Istotne dla kraju też jest odbudowa Obrony Terytorialnej, zwłaszcza na wschodnich granicach Polski. Priorytetem natomiast powinna być budowa cyberbezpieczeństwa, osłaniająca naszą infrastrukturę w tym obszarze.
Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "Więcej przestrzeni dla F-16": Lotnisko wojskowe w Łasku, niedawno gościło przedstawicieli amerykańskiego kongresu. Wizyta ma na celu podjęcie rozmów w sprawie dofinansowania obiektów wojskowych z puli pieniędzy obiecanych przez prezydenta Obamę na wzmocnienie wschodniej ściany NATO. W planach jest wydłużenie i modernizacja pasa startowego dla myśliwców.
Jarosław Giziński, Wprost, "Europa jest bezradna": Dla gazety wypowiada się węgierski ekspert do spraw polityki bezpieczeństwa. Po ogłoszeniu przez Angelę Merkel, że Niemcy chętnie przyjmą Syryjczyków, wszyscy uchodźcy nagle stali się Syryjczykami. Podają fałszywe dane przy rejestracji, co jest wielkim zagrożeniem dla Europy - bombą z opóźnionym zapłonem pod względem terrorystycznym. "Znaleźliśmy się między młotem a kowadłem - Macedonia i Serbia dążą do tego, by uchodźcy szybko przejeżdżali przez ich obszar, a tymczasem liczymy się z zamknięciem granicy przez Austrię."
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Rakiety bardzo patriotyczne": Wywiad z John'em Baird'edm, wiceprezesem do spraw zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na Polskę w spółce Raytheon Integrated Defense Systems. Przekonuje on o pozytywach kontraktu na system przeciwlotniczy, w tym o zainwestowaniu w polskich poddostawców oraz zmodyfikowanych specjalnie dla Polski zestawach Patriot.
Grzegorz Górny, W Sieci, "W obronie unijnego prawa": UE znów ma pretensję do premiera Węgier, że nieludzko traktuje imigrantów z Bliskiego Wschodu, podczas gdy on jedynie egzekwuje unijne prawo stanowiące o tym, że każdy nie-obywatel UE musi wylegitymować się paszportem i wizą jeśli chce przekroczyć granice Wspólnoty. Uchodźcy, którzy nie posiadają dokumentów i jedynie deklarują swoją tożsamość, często stać na taksówki z Budapesztu do Monachium. "Zachodnie służby specjalne informują też, że wśród przybyszów znajdują się dżihadyści. W maju włoska policja aresztowała pod Mediolanem 22-letniego Marokańczyka, Touila Abdelmajida podejrzanego o krwawy zamach w muzeum Bardo w Tunisie. Okazało się, ze terrorysta przypłynął łodzią na Sycylię wraz z grupą 90 imigrantów."
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie