Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Nowe dokumenty dla żołnierzy i pracowników MON; Wzrost chińskich wydatków na obronność; Czy wiceminister MON zostanie ambasadorem Polski przy NATO?; Sri Lanka po zamachach terrorystycznych; Wywiad z gen. Różańskim

Fot. http://eng.mod.gov.cn
Fot. http://eng.mod.gov.cn

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal. Rzeczpospolita, „Żołnierz z jedną kartą tożsamości”: Ministerstwo Obrony Narodowej planuje wymianę i ujednolicenie dokumentów żołnierzy i pracowników wojska. Papierowe legitymacje zastąpi plastikowa karta z czipem. „Nowa karta miałaby zastąpić: legitymację służbową żołnierzy zawodowych, kartę tożsamości określoną w konwencjach genewskich, tzw. natowski paszport (wynikający z umowy NATO SOFA) oraz plastikową przepustkę dającą dostęp do obiektów wojskowych. Pełniłaby także rolę legitymacji pracownika wojska (teraz nie ma takiego dokumentu), a także legitymację żołnierza niezawodowego (np. rezerwisty posiadającego przydział mobilizacyjny) oraz dokumentu potwierdzającego grupę krwi.”


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Chiny gonią Amerykę w zbrojeniowym wyścigu”: Ukazał się najnowszy raport o aktualnych trendach w przemysłowym sektorze obronnym i lotniczym: „2019 global aerospace and defense industry outlook. Aerospace and defense industry trends” firmy doradczej Deloitte. „Globalnym liderem od lat są USA: ich roczne wydatki militarne są wyższe od sumy nakładów kolejnej piątki światowych prymusów. Ale w ostatnim okresie najszybciej rośnie budżet obronny Chin. [...] Z analiz firmy doradczej wynika, że w najbliższych latach wydatki obronne Chin wzrosną nawet o kolejne 10 proc. Również kraje NATO koncentrują się na obronności w obawie przed potencjalnym zagrożeniem ze strony Rosji i niestabilnych, agresywnych krajów Bliskiego Wschodu.”


Anna Gielewska, Wprost, „Ambasador z problemami”: Sejmowa komisja spraw zagranicznych ma pozytywnie rozpatrzyć kandydaturę wiceministra MON - Tomasza Szatkowskiego - na ambasadora Polski przy NATO już w maju. „PiS ma kłopot z obsadą funkcji ambasadora Polski w NATO. To z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski najważniejsza placówka dyplomatyczna. Tymczasem Tomasz Szatkowski, kandydat na to stanowisko, wywołuje opory w samym obozie władzy. [...] Polityk z kręgów zbliżonych do KPRM przekonuje, że nie ma innego kandydata i Szatkowski w końcu do Brukseli pojedzie.”


Jacek Pawlicki, Newsweek, „Wyspa niespokojna”: Sytuacja po zamachach terrorystycznych na Sri Lance jest wciąż trudna. Władze obawiają się eskalacji konfliktu na tle etnicznym. „Dla Sri Lanki, która nie wylizała się jeszcze z ran po 26-letniej wojnie domowej, wielkanocne zamachy są katastrofą. Dla świata ostrzeżeniem następnym celem mogą być Indie, Filipiny czy Kambodża [...] Ataki samobójcze dopracowali do perfekcji terroryści z organizacji Tygrysy Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu (LTTE), zwani potocznie Tamilskimi Tygrysami. [...] Władze nie potrafiły rozładować rosnących napięć pomiędzy buddyjską większością a muzułmańską mniejszością, które raz po raz doprowadzały do zamieszek i samosądów. Teraz muzułmanie obawiają się zemsty chrześcijan i buddystów. - Zwykle jest tak, że akt przemocy generuje inny akt przemocy.”


Justyna Koć, Dziennik Trybuna, „Niezrozumiała defilada”: Wywiad z generałem Mirosławem Różańskim, byłym szefem Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. „Natomiast jeżeli ktoś daje się zwieść okrągłym słowom, które w dyplomacji są stosowane, a niewiele znaczą, to nie świadczy to dobrze ani o politykach, ani o naszym bezpieczeństwie. Jeżeli zastanowimy się nad konsekwencjami określenia <<Fort Trump>>, to po pierwsze zaskoczyliśmy naszych partnerów z NATO, po drugie ta determinacja polskich polityków, którzy zadeklarowali nawet 2 miliardy dolarów na przygotowanie infrastruktury, tak naprawdę postawiła nas w sprzeczności z koncepcjami dotyczącymi aktywności wojsk amerykańskich w Europie, które ja poznałem do 2016 roku. Nie sądzę, żeby przez te trzy lata coś się diametralnie zmieniło.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama