Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Muzułmanie na mszach we francuskich kościołach; Opóźnienia w tworzeniu OT; Państwo Islamskie będzie uderzać w inne kraje europejskie; Niemieccy obywatele przeciw polityce Merkel; Skuteczna obrona tylko poprzez OT

Fot. por. Martyna Fedro-Samojedny/4 kpzmot, st. szer. Łukasz Kermel/17WBZ /zoom.mon.gov.pl
Fot. por. Martyna Fedro-Samojedny/4 kpzmot, st. szer. Łukasz Kermel/17WBZ /zoom.mon.gov.pl

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Piotr Moszyński, Gazeta Wyborcza, "Francja: ekumenizm antyterrorystyczny": Przedstawiciele społeczności muzułmańskiej we Francji, wezwali do wspólnego sprzeciwu wobec dżihadystów oraz udział we mszach katolickich. "Takiego efektu zabójstwa księdza w Saint-Étienne-du-Rouvray terroryści się nie spodziewali, a już na pewno sobie nie życzyli: zbrodnia doprowadziła do zbliżenia społeczności katolickiej i muzułmańskiej we Francji."


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Obrona terytorialna najwcześniej we wrześniu": Pomimo zapewnień, że ustawa o OT zostanie przyjęta w lipcu, nastąpiły znaczące opóźnienia. Obecnie przewidywany termin przyjęcia rozwiązań prawnych w sejmie, oscyluje we wrześniu. To spowoduje, że w tym roku najprawdopodobniej nie uda się Ministerstwu Obrony Narodowej utworzyć zapowiadanych trzech brygad Obrony Terytorialnej.


Maciej Nowicki, Newsweek, "Islamizm - projekt podboju": Wywiad z algierskim pisarzem, byłym ministrem w algierskim rządzie, Boualem Sansalem.  "To jest proces, który w najbliższym czasie na pewno się nie zatrzyma. Wręcz przeciwnie - terroryści jeszcze przyspieszą. Będą uderzać w kraj po kraju - najpierw Francja i Belgia, teraz Niemcy, niebawem pewnie Wielka Brytania. Dopóki ISIS (Państwo Islamskie) istnieje, będzie atakowało. Bo w tym widzi swoje szansę na przetrwanie. Chce zmusić Zachód do wycofania się z Syrii i Iraku."


Anna Gwozdowska, Wprost, "Niemcy w rozterce": Ostatnie zamachy na terytorium Niemiec mocno zachwiały poparciem obywateli dla polityki otwartych drzwi niemieckiego rządu oraz w szczególności dla Angeli Merkel. Niemcy również, zaczynają kwestionować rzetelność mediów, które wyciszają incydenty z udziałem uchodźców.


Roman Andrzej Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, "OT gwarancją skutecznej obrony kraju": Wywiad z profesorem Józefem Marczakiem, ekspertem w zakresie obrony terytorialnej z Akademii Obrony Narodowej. "Jeśli mówimy o odbudowie zdolności sił zbrojnych do zapewniania skutecznego odstraszania i obrony, to musi ona być oparta na wykorzystaniu naturalnej, strategicznej przewagi, jaką daje obrona własnego terytorium nad agresorem. Ta naturalna przewaga strategiczna daje obrońcy możliwość przygotowania do obrony, oprócz wojsk operacyjnych, powszechnego komponentu sił zbrojnych, jakim jest obrona terytorialna."


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Czystka w armii": Kolejna wielka czystka w tureckiej armii, do więzienia trafiają też dziennikarze. "Obecne dymisje dotyczą osób jedynie pośrednio związanych z próbą przewrotu. Obejmują one 149 generałów i admirałów. Niedawno sąd w Stambule nakazał uwolnienie 800 poborowych i studentów uczelni wojskowych, którzy już złożyli zeznania i zdaniem prokuratury nie stanowią zagrożenia. Dymisje i aresztowania są znacznie szersze niż skala poparcia puczu w siłach zbrojnych."


Dziennik Trybuna, "Strategia Vallsa walki z terroryzmem": Premier Francji Manuel Valls zapewnił w wywiadzie prasowym, że Francja ma strategię walki z terroryzmem. "Ma ona polegać na pokonaniu wroga za granicą, czyli Państwa Islamskiego (PI). A ponadto Valls proponuje wprowadzić na pewien czas zakaz finansowania meczetów z zagranicy i kształcić imamów w kraju. Mówił też o potrzebie stworzenia nowych stosunków z islamem we Francji. Nie bardzo wiadomo, co miał na myśli. Napomknął tylko, że sędziowie powinni przyjąć nowe podejście do terroryzmu biorąc pod uwagę daleko posunięte praktyki kamuflowania się dżihadystów."


Miron Lakomy, Do Rzeczy, "Propaganda cyberkalifatu": Zabiegi medialne, które są dziełem specjalistów Państwa Islamskiego, wprowadzają terroryzm i dżihad na znacznie wyższy poziom niż poprzednie organizacje terrorystyczne. Produkty propagandowe, które są umieszczane w sieci przypominają zachodnie produkcje, są wysokiej jakości i trafiają do umysłów młodych muzułmanów.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Kronn

    Opóźnienia z OT. Skąd zdziwienie skoro klecą to ci sami ludzie co sklecili WP w formie jaką znamy? Jakiż to wielki wysiłek zorganizować w ciągu roku 5 tys. ludzi, ile wyzwań i barier technologicznych, aj waj i ojej - dla takich fachowców to i 50 lat będzie mało na takie wyzwanie. Dla nich to jak wysłanie człowieków na Marsa

Reklama