Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałek z Defence24.pl: MON nie wyda 2% PKB?; Wspólne zakupy sprzętu wojskowego obniżą koszty; Kontrowersje wokół śmigłowców dla wojska; Ekspert o przejęciu zbrojeniówki przez resort obrony; Zamach na pielgrzymów w Damaszku
Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Jak Macierewicz obiecał 2 proc. PKB na wojsko, to obiecał”: Wydatki w Ministerstwie Obrony Narodowej są zagrożone i może dojść do sytuacji w której Polska nie wypełni sojuszniczego wymogu wydawania 2% PKB na obronność. „Jeśli do końca marca te 540 min zł nie zostanie wydane, to nasze wydatki na obronność wyniosą 1,96 proc. PKB.”
Jorge Domecq, Rzeczpospolita, „Razem dbajmy o obronę”: Hiszpański dyplomata oraz dyrektor Europejskiej Agencji Obrony przekonuje do idei wspólnych zakupów zbrojeniowych w Europie. „Rządy europejskie mogłyby ograniczyć nawet o jedną trzecią środki przeznaczane na sprzęt wojskowy, gdyby zdecydowały się na koordynację własnych inwestycji.”
Roman Andrzej Stańczyk, Gazeta Polska Codziennie, „Śmigłowcowa dezinformacja”: Wywiad z posłem - Arturem Soboniem - z sejmowej komisji obrony narodowej. „Zrobiono ze śmigłowców pierwszorzędną sprawę dla naszych wojsk, zapominając o innych potrzebach sprzętowych, np. o kilkunastoletnim zaniedbaniu stanu floty morskiej. Poprzedni rząd zdecydował, że funduszy wystarczy tylko na 50 śmigłowców. Zamieszanie wokół AW101, który miał międzylądowanie na Słowacji, wywołano po to, by pokazać, że wybór caracali przez poprzedni rząd był optymalny dla Wojska Polskiego”
Waldemar Skrzypczak, Wprost, „Dylematy polskiej zbrojeniówki”: Polski przemysł zbrojeniowy ma być kołem zamachowym gospodarki krajowej, jednak według eksperta dotychczasowe działania Ministerstwa Obrony Narodowej jedynie pogłębią problemy w branży. „[…] przeniesiono do MON funkcje nadzorcze w imieniu Skarbu Państwa. Powstała kuriozalna sytuacja, gdzie MON identyfikuje potrzeby dla armii, opracowuje wymagania na sprzęt wojskowy, organizuje przetargi, negocjuje ze sobą, czyli ze swoimi spółkami, sam się ewentualnie ukarze w przypadku np. nieterminowej realizacji dostaw sprzętu itd. To poważny błąd.”
Dziennik Trybuna, „Zamach w Damaszku”: 74 osoby zginęły, a 120 zostało rannych w ataku terrorystycznym w centrum Damaszku. Celem napastników byli szyiccy pielgrzymi. „Zbliżone szacunki przedstawił minister spraw wewnętrznych Syrii, który po południu odwiedzał poszkodowanych w szpitalach. Późniejsze doniesienia znacznie podniosły liczbę ofiar. To najkrwawszy zamach terrorystyczny w stolicy Syrii w ciągu ostatnich lat.”
dwa
Kto wierzy we wspólne zakupy? Gaci razem nie zdołali by wybrać, nie mówiąc o sprzęcie za grubą kasę.