Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Macierewicz otwiera szafy w SKW;Zmiany w armii po świętach; Rumunia z tarczą antyrakietową; Broń atomowa dla Polski jest zasadna

Według doniesień Stars and Stripes do Europy mogą trafić m.in. kolejne BWP Bradley. Fot. US Army.
Według doniesień Stars and Stripes do Europy mogą trafić m.in. kolejne BWP Bradley. Fot. US Army.

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Wojciech Czuchnowski, Gazeta Wyborcza, "PiS pruje szafy NATO": Ostatnie kontrowersyjne działania nowego kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, były kontynuowane w weekend. "Do zamkniętych szaf dostali się, forsując zamki. Sejfy rozpruli. Wszystko robiła komisja Biura Spraw Wewnętrznych SKW, ale na miejscu oprócz Misiewicza i Bączka obecny był też Maciej Lew Mirski, adwokat, w 2007 r. członek komisji Macierewicza ds. weryfikacji WSI, a dziś wiceprezes Polskiego Holdingu Obronnego."


JSZ, Fakt, "Macierewicz: Po świętach zmiany w armii": Minister Macierewicz podczas wystąpienia w Gorzowie Wielkopolskim zapowiedział zmiany w Siłach Zbrojnych RP. "Szef Ministerstwa Obrony Narodowej życzył żołnierzom błogosławionych, spokojnych i dobrych świąt. Ale zasiał też ziarno niepewności. Antoni Macierewicz zapowiedział transformację w wojsku."


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Ministerstwa Obrony Narodowej nocne strzały. W stopę": Nocne czynności pracowników MON są szeroko komentowane w mediach. Pomimo racji, która jest po stronie nowego ministra, który miał prawo dokonać zmian personalnych w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz nowotworzonym Centrum Eksperckim NATO, a poprzednie kierownictwo nie zastosowało się do poleceń nowych przełożonych, to autor artykułu uważa, że należało przeprowadzić te zmiany w bardziej dyskretny sposób. Polska straciła na tym incydencie wizerunkowo, w imię medialnej walki obecnego rządu z opozycją.


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "W Rumunii stanęła tarcza antyrakietowa": NATO wzmacnia wschodnie granice Europy. Na Litwę przybyło właśnie 50 amerykańskich wozów opancerzonych, a docelowo ma być ich 200. Natomiast w Rumunii, rozpoczęła działalność tarcza antyrakietowa. "Zgodnie z planem, w ten weekend w Rumunii stanęły główne wojskowe komponenty wyrzutni pocisków kierowanych Standard Missile-3 (SM-3), przeznaczonych do zwalczania rakiet balistycznych krótkiego i średniego zasięgu. We wspólnym komunikacie władz w Bukareszcie oraz ambasady Stanów Zjednoczonych w Rumunii podkreślono, że komponenty stanęły na obszarze 175 hektarów."


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Atomowe tabu": Obecna dynamiczna sytuacja geopolityczna w Europie, wymusza dokonania zmian w krajach NATO. Dlatego dyskusja nad programem użyczenia głowic jądrowych Polsce jest jak najbardziej zasadna. Należy też wspomnieć, że Niemcy, którzy uczestniczą w tym programie nie mają środków do przenoszenia bomb B61, natomiast Polska mając F-16, już ma. "Aż 75 proc. sił NATO w Europie jest zgrupowanych na zachód od Niemiec, a ponad 75 proc. zagrożeń pochodzi z kierunku wschodniego – uważa Wess Mitchell, prezes amerykańskiego think-tanku Center for European Policy Analysis (CEPA)."


Aleksander Polański, Rzeczpospolita, "Poligon nowych technologii": Firma TELDAT otrzymała w tym roku nagrodę Symbol Innowacji 2015. Najbardziej wyróżnionym produktem firmy jest system JAŚMIN, który wspiera system dowodzenia i zarządza walką podczas ćwiczeń wojskowych. Firma TELDAT również potwierdziła współpracę z amerykańską firmą Raytheon.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama