Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Poniedziałek z Defence24.pl: Macierewicz otwiera szafy w SKW;Zmiany w armii po świętach; Rumunia z tarczą antyrakietową; Broń atomowa dla Polski jest zasadna
Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Wojciech Czuchnowski, Gazeta Wyborcza, "PiS pruje szafy NATO": Ostatnie kontrowersyjne działania nowego kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej, były kontynuowane w weekend. "Do zamkniętych szaf dostali się, forsując zamki. Sejfy rozpruli. Wszystko robiła komisja Biura Spraw Wewnętrznych SKW, ale na miejscu oprócz Misiewicza i Bączka obecny był też Maciej Lew Mirski, adwokat, w 2007 r. członek komisji Macierewicza ds. weryfikacji WSI, a dziś wiceprezes Polskiego Holdingu Obronnego."
JSZ, Fakt, "Macierewicz: Po świętach zmiany w armii": Minister Macierewicz podczas wystąpienia w Gorzowie Wielkopolskim zapowiedział zmiany w Siłach Zbrojnych RP. "Szef Ministerstwa Obrony Narodowej życzył żołnierzom błogosławionych, spokojnych i dobrych świąt. Ale zasiał też ziarno niepewności. Antoni Macierewicz zapowiedział transformację w wojsku."
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Ministerstwa Obrony Narodowej nocne strzały. W stopę": Nocne czynności pracowników MON są szeroko komentowane w mediach. Pomimo racji, która jest po stronie nowego ministra, który miał prawo dokonać zmian personalnych w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego oraz nowotworzonym Centrum Eksperckim NATO, a poprzednie kierownictwo nie zastosowało się do poleceń nowych przełożonych, to autor artykułu uważa, że należało przeprowadzić te zmiany w bardziej dyskretny sposób. Polska straciła na tym incydencie wizerunkowo, w imię medialnej walki obecnego rządu z opozycją.
Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "W Rumunii stanęła tarcza antyrakietowa": NATO wzmacnia wschodnie granice Europy. Na Litwę przybyło właśnie 50 amerykańskich wozów opancerzonych, a docelowo ma być ich 200. Natomiast w Rumunii, rozpoczęła działalność tarcza antyrakietowa. "Zgodnie z planem, w ten weekend w Rumunii stanęły główne wojskowe komponenty wyrzutni pocisków kierowanych Standard Missile-3 (SM-3), przeznaczonych do zwalczania rakiet balistycznych krótkiego i średniego zasięgu. We wspólnym komunikacie władz w Bukareszcie oraz ambasady Stanów Zjednoczonych w Rumunii podkreślono, że komponenty stanęły na obszarze 175 hektarów."
Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Atomowe tabu": Obecna dynamiczna sytuacja geopolityczna w Europie, wymusza dokonania zmian w krajach NATO. Dlatego dyskusja nad programem użyczenia głowic jądrowych Polsce jest jak najbardziej zasadna. Należy też wspomnieć, że Niemcy, którzy uczestniczą w tym programie nie mają środków do przenoszenia bomb B61, natomiast Polska mając F-16, już ma. "Aż 75 proc. sił NATO w Europie jest zgrupowanych na zachód od Niemiec, a ponad 75 proc. zagrożeń pochodzi z kierunku wschodniego – uważa Wess Mitchell, prezes amerykańskiego think-tanku Center for European Policy Analysis (CEPA)."
Aleksander Polański, Rzeczpospolita, "Poligon nowych technologii": Firma TELDAT otrzymała w tym roku nagrodę Symbol Innowacji 2015. Najbardziej wyróżnionym produktem firmy jest system JAŚMIN, który wspiera system dowodzenia i zarządza walką podczas ćwiczeń wojskowych. Firma TELDAT również potwierdziła współpracę z amerykańską firmą Raytheon.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie