Poniedziałek z Defence24.pl: Ćwiczenia NATO w Brukseli; MON zapowiada finansowanie organizacji proobronnych; Dłuższa służba dla szeregowych zawodowych; Widmo terroryzmu reformuje polskie firmy ochroniarskie; Rosyjski Su-34 nad Turcją

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Gazeta Wyborcza, "Ćwiczą reakcję na wojnę hybrydową": NATO - wskie ćwiczenia pod znakiem wojny hybrydowej. "11 lutego w Brukseli ministrowie obrony państw NATO, a także najważniejsi wojskowi Sojuszu wezmą udział w grze wojennej zakładającej atak zielonych ludzików na jeden z krajów na jego wschodniej flance, jak pisze 'Die Welt'. - Ministrowie pod presją czasu będą podejmować decyzje odnośnie do odpowiedzi na zagrożenie. Z przemieszczaniem jednostek wojskowych włącznie - mówi jeden z natowskich dyplomatów. Celem ćwiczeń jest zwiększenie wiedzy decydentów o skali zagrożenia ze strony Rosji."
blik, PAP, Rzeczpospolita, "MON wesprze pasjonatów": Minister Antoni Macierewicz odwiedził w sobotę w ćwiczenia organizacji proobronych realizowanych na obiektach 1 Brygady Pancernej w Wesołej. Zadeklarował wsparcie, w tym finansowe ministerstwa dla organizacji. " Ćwiczenia członków związków strzeleckich i innych stowarzyszeń obronnych oraz uczniów klas mundurowych pokazały, jak mogą one współdziałać z zawodowym wojskiem." Szef MON zaznaczył, że przedstawiciele organizacji proobronnych mówią, iż ich działania są finansowane z własnych środków.
Artur Radwan, Dziennik Gazeta Prawna, "Kontraktowi będą mogli służyć dłużej": Dnia 30 stycznia br. wprowadzono istotne zmiany w ustawie o zawodowej służbie żołnierzy zawodowych. Zmiany dotyczą nabycia praw emerytalnych przez szeregowych zawodowych i wydłużenia możliwości służenia w najniższym korpusie Wojska Polskiego, w którym do tej pory można było służyć tylko przez 12 lat. Opozycja w sejmie krytykowała przegłosowane zmiany.
Marek Rabij, Newsweek, "W tym biznesie nie ma dziewic": Ostatnie wydarzenia, które miały miejsce w Europie w związku z atakami terrorystycznymi, zmuszają do zmian w polskim przemyśle ochroniarskim. Jedna z polskich firm wysyła swoich pracowników na przeszkolenie do Izraela. "W Izraelu ochroniarz nie może być przecież cieciem na rencie z drugą grupą inwalidzką, jak to czasem w Polsce bywa.[...] Bo czy polscy ochroniarze, którzy przez kilkanaście ostatnich lat mierzyli się głównie z grafficiarzami i drobnymi złodziejaszkami, teraz będą w stanie zrobić coś więcej poza poproszeniem podejrzanego klienta o otwarcie torby? Strzelać celnie z broni długiej od razu nie muszą, ale dobrze byłoby wiedzieć, że w razie czego będą w stanie przynajmniej pokierować tłumem i sami nie wpadną w panikę."
MBZ, Reuters, PAP, Nasz Dziennik, "Rosja naruszyła przestrzeń NATO": Rosja po raz kolejny naruszyła przestrzeń powietrzną Turcji. Rosyjski bombowiec taktyczny Su-34 naruszył granice powietrzną NATO na granicy z Syrią. Sekretarz generalny NATO skrytykował działanie Rosjan. Rosyjski minister obrony - gen. Igor Konashenkov - oznajmił, że do żadnego naruszenia nie doszło. "Wzywam Rosję do odpowiedzialnego zachowania i pełnego respektowania przestrzeni powietrznej NATO. Rosja musi podjąć wszelkie niezbędne kroki, aby zapewnić, że takie naruszenia nie będą się powtarzać - podkreślił w komunikacie sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg."
Antek historyk
Już tam w MON w ramach wspierania organizacji proobronnych przerzucają blaszane hełmy wz,67. szelki dusicielki, spleśniałe mundury i bechatki , OP-1, gumofilce , czapki uszanki. ABW zaraz zacznie wzywać na przesłuchania członków tych organizacji. Takie będzie wspieranie. Potem powiedzą - nie było chętnych, nic się nie da zrobić bo Polacy nie chcą się zaangażować.