Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: CIA ostrzega Polskę przed zamachami; Ustawa antyterrorystyczna już w maju?; Amerykańska brygada pancerna będzie w przyszłym roku w Polsce; Konflikt w Górskim Karabachu; Austria wysyła wojsko na granice

Fot. US Army
Fot. US Army

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Andrzej Gajcy, Rzeczpospolita, "CIA ostrzega, rząd sie nie boi": Amerykański wywiad ostrzega Warszawę przed prawdopodobnymi zamachami podczas szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży. Podobne ostrzeżenia otrzymały inne europejskie stolice, Berlin i Budapeszt. Polski rząd zapewnia, że wszystko jest pod kontrolą.


Edyta Żemła, Wprost, "Bat na obywateli czy konieczność": W kwietniu pod obrady sejmu ma trafić kontrowersyjna ustawa antyterrorystyczna. Jest duże prawdopodobieństwo, że w maju zostanie już uchwalona. Ustawa nie tylko poszerza uprawnienia służb specjalnych, ale również wojska i policji. Czy te kroki są słuszne przed ważnymi imprezami masowymi w Polsce, czy jednak na wyrost i będą służyły jedynie do zbierania haków na przeciętnego Kowalskiego?


Tomasz Plaskota, Polska The Times, "Do Polski przybywa amerykańska brygada z nowoczesnym sprzętem": Zapowiadana brygada pancerna, która od lutego przyszłego roku ma stacjonować między innymi w Polsce, będzie trzecią amerykańską bazą w Europie. W brygadzie, w trybie rotacyjnym ma stacjonować 4700 żołnierzy wraz ze sprzętem, między innymi transporterami opancerzonymi M 113 A3.


KW, Gazeta Polska Codziennie, "Zaostrza się konflikt o Górski Karabach": Media donoszą o śmierci od 100 do 200 azerskich żołnierzy. Armenia poniosła znacznie mniejsze straty i odpiera zarzuty twierdząc, że tylko bronili swojego terytorium, natomiast to Azerbejdżan zaatakował pierwszy za pomocą artylerii, czołgów i samolotów wojskowych.   "Od piątku oddziały wojsk Azerbejdżanu i Armenii prowadzą zmasowane walki na terytorium Górskiego Karabachu, będącego od wielu lat przedmiotem sporu między tymi krajami. Miejscowe media donoszą o wielu zabitych i rannych, głównie wśród azerskich żołnierzy."


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Wojsko na granicy": Wiedeń zaostrza kontrole na granicach i wprowadza wojsko do wsparcia służb granicznych. "Kroki austriackiego rządu nie podobają się Berlinowi, który uważa, że decyzje o wprowadzeniu kontroli granic powinny być podejmowane w drodze uzgodnień wszystkich państw członkowskich UE. Niemcy tłumaczą, że gdy poszczególne państwa zamkną swoje granice, całość problemów związanych z uchodźcami spadnie na pogrążoną w kryzysie Grecję."


Piotr Włóczyk, Do Rzeczy, "Arsenał wuja Sama": Stany Zjednoczone są obecnie największym producentem uzbrojenia na świecie, dlatego też rząd tego kraju bardzo dba o swój przemysł zbrojeniowy, którego akcje na Wall Street są najstabilniejsze na rynku. Dzięki regulacjom prawnym, amerykańska władza ma nie tylko wpływ na cenę produktów, ale również na listę odbiorców sprzętu wojskowego.


Piotr Subik, Dziennik Polski, "Hełmy za 5 mln złotych - wycofane z użytku": Ministerstwo Obrony Narodowej wycofało z użytku hełmy HA-03 produkcji Maskpolu. Eksperci potwierdzają, że jeśli na tym etapie - po zakupie - wystąpiły wady, oznacza to, że cały proces zakupu sprzętu musiał się odbyć z naruszeniem wielu zasad i powinna to sprawdzić kontrola wewnątrz resortu. 

Reklama

Komentarze

    Reklama