Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Poniedziałek z Defence24.pl: Atak terrorystyczny na brytyjskiego parlamentarzystę; Białoruś ma kłopoty logistyczne z migrantami; Grecja stawia na współpracę wojskową z USA; Wicepremier Kaczyński o wzmocnieniu SZ RP; Prof. Szeremietiew o liczebności wojska

Regionalna Grupa Wojsk na Białorusi. Kluczowe lokalizacje. Mapa: Artur Rosiński, dane: Jarosław Ciślak.
Regionalna Grupa Wojsk na Białorusi. Kluczowe lokalizacje. Mapa: Artur Rosiński, dane: Jarosław Ciślak.

Poniedziałkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Islamizm znów zabija”: Brytyjska minister spraw wewnętrznych zapowiedziała przegląd zasad ochrony 650 deputowanych do Izby Gmin po zabójstwie w piątek sir Davida Amessa. „Poseł z nadmorskiej miejscowości Southend West w hrabstwie Essex na wschód od Londynu brał udział w organizowanym regularnie indywidualnym spotkaniu z wyborcami (constituency surgery) w jednym z kościołów metodystycznych, gdy zbliżył się do niego 25-letni mężczyzna z nożem. Zadał kilka ciosów. Mimo prób reanimacji Amess zmarł po trzech godzinach. Podejrzanym, którego od razu schwytano, okazał się Ali Harbi Ali, obywatel brytyjski pochodzenia somalijskiego. W przeszłości przez krótki czas był objęty policyjnym programem <<Prevent>>, który ma odwieść od muzułmańskiego radykalizmu. Już w piątek władze uznały, że mają do czynienia z aktem terrorystycznym.”


Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, „Mińsk przykręca kurek z migrantami”: Na Białorusi może przebywać ok. 10 tysięcy ludzi z Bliskiego Wschodu chcących przedostać się do krajów UE. „Potwierdziły się informacje podawane dwa tygodnie temu przez polskie służby, że Białoruś ograniczyła napływ migrantów, którzy później są przerzucani na granicę z Unią Europejską. Obywatele siedmiu państw Afryki i Azji, zamieszkanych łącznie przez 700 mln ludzi, nie są już wpuszczani na pokład samolotów lecących do Mińska, jeśli nie posiadają ważnej wizy białoruskiej. Najprawdopodobniej Białorusini nie są w stanie poradzić sobie z większą liczbą cudzoziemców ze względów logistycznych. […] Teraz wiadomo, że chodzi nie tylko o pasażerów odlatujących z położonego w irackim Kurdystanie Irbilu, lecz także z innych lotnisk, a do listy Żaryna należy dodać Afganistan i Jemen.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Ateny stawiają na bliższą współpracę wojskową z USA”: Turcja coraz bardziej osamotniona militarnie w regionie Morza Śródziemnego. Turcji pozostanie bliska współpraca z Rosją? „W czwartek podczas pobytu w Waszyngtonie szef greckiej dyplomacji Nikos Dendias oraz jego amerykański odpowiednik Antony Blinken podpisali drugi protokół zmian w dokumencie dotyczącym współpracy obronnej w ramach Mutual Defense Cooperation Agreement (MDCA) pomiędzy USA a Grecją. Zgodnie z porozumieniem wojska amerykańskie otrzymają dostęp do czterech dodatkowych baz wojskowych na terytorium Grecji. Z niepokojem na bliższą współpracę Stanów Zjednoczonych oraz Grecji spogląda Turcja, która prowadzi spór z Atenami o granicę morską na Morzu Śródziemnym.”


Jacek Karnowski, Michał Karnowski, Sieci, „Szantażom nie ulegniemy, walczymy twardo”: Wywiad z Jarosławem Kaczyńskiem, wicepremierem ds. bezpieczeństwa i obronności. „(…) Siły, które mają jakieś zakusy wobec Polski, muszą wiedzieć, że z nami łatwo nie będzie, że traktujemy naszą granicę, naszą państwowość i naszą wolność bardzo, bardzo poważnie. I że przewidujemy różne możliwości, zabezpieczając się na wszelkie dostępne nam sposoby. Dlatego już wkrótce przedstawimy plan bardzo poważnego wzmocnienia polskich sił zbrojnych. […] Przyszedłem do rządu, żeby wykorzystać moją pozycję polityczną, może trochę lepszą niż przeciętnego wicepremiera, żeby pewne sprawy przepchnąć. Przede wszystkim zwiększenia wydatków na uzbrojenia, uporządkowania przepisów o stanach nadzwyczajnych i zarządzaniu kryzysowym, wprowadzenia możliwości skutecznej interwencji przez wojewodów na rzecz obywateli w przypadku rażąco bezprawnych decyzji administracyjnych. To pakiet dużych zmian w prawie.”


Romuald Szeremietiew, Sieci, „Z pętlą (decyzyjną) na szyi”: Felieton byłego wiceministra obrony narodowej i wykładowcy Akademii Sztuki Wojennej. „Polska musi stworzyć własną, odpowiednią do warunków, strategię odstraszania, aby nie była postrzegana jako łatwa zdobycz. Mała armia, nawet najbardziej nowoczesna, nie może spełnić takiej odstraszającej funkcji skutecznie odstraszać potencjalnego wroga swoimi zdolnościami obronnymi i szkolić możliwie wielu ludzi, aby można było wystawić odpowiednio liczne siły zbrojne w przypadku wojny. Przy tym nie warto kopiować systemów militarnych mocarstw, trzeba raczej szukać wzorów dla naszego państwa średniej wielkości, spoglądając na Szwajcarię czy Izrael, które dysponują skutecznymi systemami obronnymi. Dysponują armiami, które mogą w stanie zagrożenia rozwinąć się do rozmiarów poważnych liczebnie.”


Marek Pyza, Sieci, „Żołnierz co sto metrów”: Felieton o budowie muru na granicy polsko – białoruskiej i szturmie coraz większej liczby imigrantów. „Łukaszenka i Putin wiedzą już, że ich plan prowadzenia wojny hybrydowej z Polską i Unią Europejską się nie sprawdził. Zmieniają wiec taktykę i zaostrzają działania. Granią atakują coraz większe grupy migrantów. Odpowiedzią polskiego rządu jest budowa potężnej bariery i znaczące wzmocnienie wojskowe newralgicznych terenów na wschodzie kraju […] Nawet najlepsze mury nie wystarczą jednak do ochrony granic. Dlatego w tej chwili na granicy pełni służbę 2,5 tyś. funkcjonariuszy Straży Granicznej, 600 policjantów i 3,2 tyś. żołnierzy. W najbliższym czasie liczebność woj ska ma się podwoić. - Na każdej zmianie na każdym kilometrze mamy 10 ludzi, czyli średnio co 100 metrów stoi żołnierz lub strażnik. A mówimy tylko o pierwszej linii obrony, która z reguły wyłapuje pojedyncze osoby przedzierające się przez granicę.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama