Reklama

Polityka obronna

Wydatki na obronność poza konstytucyjnym limitem zadłużenia?

Autor. 18 Dywizja Zmechanizowana/Twitter

Rząd chce wyłączyć wydatki na obronne z konstytucyjnego limitu zadłużenia, wynoszącego 60 proc. PKB. Wymagałoby to jednak zgody dużej części opozycji.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W trakcie spotkania premiera Morawieckiego z liderami ugrupowań parlamentarnych zostały przedstawione propozycję wyłączenie z reguły finansowej wydatków na armię, możliwość konfiskaty majątków oligarchów i podmiotów rosyjskich oraz postulat wprowadzenia dodatkowego opodatkowania dla podmiotów kontynuujących swą działalność gospodarczą na terenie Rosji – przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.

W KPRM miało miejsce spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z liderami ugrupowań parlamentarnych na temat sytuacji w Ukrainie. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że szef rządu przedstawił na spotkaniu pakiet propozycji wymagających zmian w konstytucji, obejmujących m.in. wyłączenie z reguły finansowej wydatków na armię, możliwość konfiskaty majątków oligarchów i podmiotów rosyjskich, a także - być może niewymagający zmieniania ustawy zasadniczej - postulat wprowadzenia dodatkowego opodatkowania dla podmiotów kontynuujących swą działalność gospodarczą na terenie Rosji.

Reklama

Czytaj też

O te propozycje PAP spytała w poniedziałek szefa Gabinetu Prezydenta Pawła Szrota. "Będziemy analizować tę sytuację. Zawsze tak mówię, gdy chodzi o poważny projekt legislacyjny, a zmiana konstytucji jest bardzo poważnym projektem legislacyjnym" - powiedział minister w KPRP. Podkreślił, że z głową państwa współpracują doświadczeni konstytucjonaliści, którzy "będą te propozycje też weryfikować".

Pytany, czy planowane są spotkania prezydenta z premierem w tej sprawie, odparł, że "rozmowy prezydenta z panem premierem odbywają się regularnie, dotyczą rozwoju sytuacji kryzysowej". "Tematem również z pewnością staną się przedstawione przez pana premiera zmiany w konstytucji. One są oczywiście do omówienia w szczegółach, będą też współpracować służby prawne pana prezydenta i pana premiera i wszystko będzie przygotowane zgodnie z zasadami prac legislacyjnych" - powiedział Szrot.

Czytaj też

Dopytywany, kiedy odbędzie się spotkanie głowy państwa z szefem rządu w tej sprawie, odparł, że takie rozmowy odbywają się kilka razy w tygodniu. "Na jednym ze spotkań - myślę, w tym tygodniu - ten temat też zostanie poruszony" - powiedział Szrot.

Warto dodać, że Konstytucja RP zabrania zwiększania długu publicznego powyżej 60 proc. produktu krajowego brutto. Wyłączenie z limitów zadłużenia wydatków obronnych mogłoby stanowić sposób na ich zwiększenie nawet w trudnej sytuacji gospodarczej. Istotną kwestią jest jednak sposób obliczania długu publicznego. Ten, zgodnie z Konstytucją "określa ustawa". Co za tym idzie, możliwe jest przyjęcie łagodniejszej metodologii, niż np. Eurostat, który oszacował zadłużenie Polski na początku br. na 56,6 proc. PKB.

Projekt ustawy o zmianie Konstytucji RP może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub Prezydent Rzeczypospolitej. Pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie konstytucji może odbyć się nie wcześniej niż trzydziestego dnia od dnia przedłożenia Sejmowi projektu ustawy. Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów. Uchwalenie przez Sejm ustawy zmieniającej przepisy rozdziałów I, II (dotyczy on wolności, praw i obowiązków człowieka i obywatela) lub XII Konstytucji RP może odbyć się nie wcześniej niż sześćdziesiątego dnia po pierwszym czytaniu projektu tej ustawy.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama
Reklama

Komentarze (8)

  1. Box123

    Wpiszcie przy okazji do konstytucji: 1) 3% pkb na wojsko 2) 35% budżetu MON na modernizację 3) 50% tej kwoty na inwestycje w Polski przemysł LUB TRANSFER TECHNOLOGII (czyli jeżeli kupujemy sprzęt za 40mld,polonizacja wynosi 90% to 36mld jest traktowane jako inwest. w PL) 4) + woj zawodowe min 130tys ( Oczywiście w ust. może być wiecej ale 130tys powinno być gwarantowane. W ust. może być zasada,że jeśli nie udaje się spełnić limitu np 150tys to brakująca ilość musi być zastępowana woj poborowym np:brakuje 10tys, służba trwa 4miesiące to musi być 30tys/r ale to oddzielna sprawa)

    1. Extern.

      Chciało by się żeby wpisali też od razu prawo do posiadania broni przez obywateli. Czyli coś co zrobili Czesi. Jak już teraz czegoś z tym nie zrobią, to za parę lat, całkiem jak na Ukrainie, będzie u nas panikarskie rozdawanie tym co zechcą kraju bronić, rozklekotanych AKMów z lat 70tych, bo nowsze AKMSy już w większości zostały zreformowane do Afryki.

    2. PrawdziwyPolak

      @Extern. Obywatele mają prawo posiadania broni. Zdjęto uznaniowość w pozwoleniach, więc teraz każdy normalny człowiek może bez problemu takie pozwolenie dostać.

  2. PrawdziwyPolak

    Absurdalny pomysł. De facto licencja na pchanie kasy w ręce Amerykańskich lobbystów, bo jak wiemy z historii obecnego rządu - Polskiej zbrojeniówce skapną tylko ochłapy, a o offsetach w ogóle można zapomnieć. Mam nadzieję, że nic z tego pomysłu nie wyjdzie.

  3. Anka

    Każdy polityk marzy by zdjąć mu limit zadłużenia. Nic dobrego z tego nie będzie. Kasy i czasu MON miał dość - wszystko roztrwonił. Niech teraz ściskają pośladki w ramach budżetu.

  4. inżynier zbrojmistrz

    Gdyby poszczególne rządy realizowały konsekwentnie nieistniejący PMT, to mielibyśmy dziś dobrze uzbrojoną armię. Co minister ON to wywrotka, zmiany priorytetów i zapominanie o tym,że kiedyś przyjęto PMT. Żaden przepis nie uratuje przed niekompetencją i brakiem konsekwencji. Przy tym kierownictwie MON będzie to samo - zmarnowane pieniądze i rozwalanie tego co jeszcze jest.

  5. "Pułkownik" Michał

    A nie lepiej wyłączyć z budżetu MON wynagrodzeń wojskowych, ich emerytur oraz wszelkich kwestii socjalnych? Budżet MON powinien iść na uzbrojenie i wyposażenie wojska. Poza tym zrobić w armii audyt i zoptymalizować wydatki. Mój kolega żołnierz sam mówi, że wojsko jest jak "betoniara" w której kasa leci przez palce na niepotrzebne rzeczy, albo ... agencje ochrony pilnujące koszar. O.o

    1. ginawa

      Czyli mundurówki do ZUS i jak wszędzie zasady L4.

  6. Anka

    Polska nie potrzebuje dodatkowego zadłużania tylko efektywnego i sprawnego wydawania dostępnych pieniędzy. Bezsensowne zakupy i bezsensowne wymagania (dialogi techniczne), nie zniknął przysypane gotówką.

    1. Logik

      Czyli Twoim zdaniem wystarczy racjonalnie wydać, to co przeznaczono i kupi się to wszystko, czego przed 24.03.22 nie planowano?

    2. Z prawej flanki

      Ależ my nie potrzebujemy niczego, czego by przed 24.03 nie planowano. Niech realizują zaplanowane zakupy, i niech robią to dobrze, a nie tak jak do tej pory- Albo papierologią sabotując na lata pilne programy, albo bez przetargów i "na pałę".

    3. "Pułkownik" Michał

      #Logik W pewnym sensie tak. Proszę spojrzeć na taki Izrael. Kraj ten ma podobny budżet obronny co my. Jednak armia Izraela reprezentuje sobą dużo wyższy poziom jeśli chodzi o uzbrojenie.

  7. Logik

    "Projekt ustawy o zmianie Konstytucji RP może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów," Powinno być - "Musi przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów." Faktycznie użyte zdanie ma inny sens, niż chciał Autor - przewiduje, ilu posłów przedłoży.

  8. Z prawej flanki

    Nie! I jeszcze raz nie! Obciąć socjal, zredukować zatrudnienie w administracji, zamknąć spółki skarbu państwa przynoszące straty- i pieniądze na sensowną modernizację się znajdą, bez rozwalania gospodarki.