Reklama

Geopolityka

Biden w Polsce - sytuacja na Ukrainie i adaptacja flanki wschodniej do niebezpieczeństw

Autor. President Biden/Twitter

Tematami rozmów prezydenta USA Joe Bidena w Polsce będą sytuacja na Ukrainie i adaptacja NATO do niebezpieczeństwa na wschodniej flance NATO - poinformował w poniedziałek wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Jego zdaniem wizyta ta jest twardym sygnałem zainteresowania USA Polską.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W niedzielę w nocy Biały Dom podał, że prezydent Joe Biden w piątek przybędzie do Warszawy, po czym w sobotę spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Tematem rozmów będzie m.in. kryzys humanitarny wywołany przez rosyjską agresję na Ukrainie.

Czytaj też

Wiceszef polskiej dyplomacji pytany o cel tej wizyty w Radiu Plus mówił, że jest ona twardym sygnałem politycznym zainteresowania USA wschodnią flanką NATO i Polską jako najważniejszym partnerem w regionie. Zapewnił przy tym, że proces obecność amerykańskiej w Polsce dzieje się bardzo intensywnie i będzie kontynuowany.

Reklama

"Tematy wizyty i rozmów będą dwa. Z jednej strony sytuacja na Ukrainie, jak wspierać Ukrainę, jak szukać rozwiązań dyplomatycznych. Drugim tematem będzie dostosowanie, adaptacja NATO do sytuacji niebezpieczeństwa na wschodnich granicach NATO, czyli Polski. O tym będą rozmawiać prezydenci" - powiedział Przydacz.

Czytaj też

Był też pytany, czy USA planuje pomóc finansowo Polsce w przyjęciu uchodźców z Ukrainy. "Tak to również jest dyskutowane. Podczas ostatniej wizyty wiceprezydent Kamali Harris był ten temat podnoszony. Napływ dwóch milionów uchodźców do Polski to także wyzwanie natury finansowej. Oczywistym jest, że Polacy pomagają z otwartymi sercami, ale to wyzwanie powinno być traktowane nie tylko przez Polskę, ale i przez UE i naszych partnerów zza oceanu" - dodał.

Wizyta Bidena

Przylot Bidena do Warszawy planowany jest na piątek, a spotkanie z Dudą ma odbyć się w sobotę 26 marca. Tego samego dnia Biden wróci do Waszyngtonu.

"Prezydent Biden omówi to, jak Stany Zjednoczone wraz z sojusznikami i partnerami odpowiadają na kryzys humanitarny i praw człowieka stworzony przez nieusprawiedliwioną i niesprowokowaną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie" - napisała w oświadczeniu rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Czytaj też

Warszawa będzie drugim przystankiem podczas europejskiej wizyty Bidena. Wcześniej w środę prezydent USA przyleci do Brukseli, gdzie będzie w czwartek uczestniczyć w szczycie przywódców G7 oraz szczycie Rady Europejskiej. Tematami obydwu spotkań mają być sankcje przeciwko Rosji oraz pomoc humanitarna oraz "inne wyzwania związane z konfliktem".

W poniedziałek Biden odbędzie też rozmowę telefoniczną z przywódcami Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch, podczas której ma omówić odpowiedź na rosyjską agresję na Ukrainę.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama