Reklama

Polityka obronna

Wojskoznawstwo i Interdyscyplinarne Studia Strategiczne – rekrutacja 2022

UMW
UMW
Autor. UMV

Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego posiada w swojej ofercie edukacyjnej kierunki, które kształcą specjalistów z zakresu szeroko rozumianej obronności, militariów jak i analityków umiejących strategicznie spojrzeć w przyszłość i przewidzieć potencjalne zagrożenia. Mowa o Wojskoznawstwie (studia I stopnia) oraz Interdyscyplinarnych Studiach Strategicznych (studia II stopnia).

Reklama

Oba kierunki studiów adresowane są do osób pragnących podnieść swoje kwalifikacje i zająć korzystną pozycję na rynku pracy. Nasze programy są adresowane zarówno do osób cywilnych jak i żołnierzy zawodowych. Ponadto kwalifikacje przypadną do gustu chociażby młodzieży zainteresowanej obronnością państwa w tym m.in. do absolwentów klas o profilu mundurowym, a w wypadku Interdyscyplinarnych Studiów Strategicznych - oprócz absolwentów kierunku Wojskoznawstwa - do studentów wszystkich kierunków związanych z historią, stosunkami międzynarodowymi, bezpieczeństwem, strategią czy geopolityką.

Reklama

Kierunek licencjacki Wojskoznawstwo i magisterski Interdyscyplinarne Studia Strategiczne doskonale wkomponowują się w potrzeby obecnych czasów oraz w potrzeby rynku. Absolwenci obu kierunków są przygotowani do realizacji zadań administracyjnych, organizacyjnych (menedżerskich), dydaktyczno-wychowawczych oraz w zakresie komunikacji społecznej. W efekcie rozszerzają własne zainteresowania i nabywają odpowiednie kompetencje dające możliwość związania swojego dorosłego życia ze służbą w formacjach mundurowych poprzez zdobycie stopnia podoficerskiego i oficerskiego oraz zdobycia kwalifikacji cennych na cywilnym rynku pracy.

Oferta studiów jest ciekawą propozycją zwłaszcza dla absolwentów klas mundurowych na co zresztą wskazują sami dyrektorzy szkół prowadzący te klasy. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom Uczelnia podpisuje porozumienia w ramach, których współpracujemy w realizacji zadań na rzecz edukacji oraz kształtowania postaw patriotycznych i społecznych wśród młodzieży. Uczniowie zapoznają się z bazą dydaktyczną i programem studiów oraz biorą udział w seminariach naukowych i wykładach specjalistycznych. Udzielamy również wsparcia merytorycznego szkołom, które dotyczy edukacji proobronnej

Reklama

Program nauczania niezwykle atrakcyjny obejmuje różnego rodzaju przedmioty mające m.in. przybliżyć podstawy rozumienia strategicznego, nauczyć umiejętności przewidywania trendów rozwoju społecznego, myślenia i działania projektowego czy unikania i blokowania zagrożeń w cyberprzestrzeni. Wszystkie przedmioty prowadzą wykładowcy uniwersyteccy wspomagani przez specjalistów z instytucji wojskowych i cywilnych, zajmujących się szeroko rozumianą obronnością.

W efekcie absolwenci pomyślnie zdają egzaminy i bronią prace licencjackie i magisterskie. Widoczny jest wysoki poziom pisanych prac, w których poruszana jest problematyka dotycząca zagrożeń globalnych związanych ze znaczeniem energetyki jądrowej i odnawialnej dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego, wpływu technologii informatycznej i zagrożeń hybrydowych na strategię bezpieczeństwa państwa czy kwestie związane z bezpieczeństwem międzynarodowym w tym genezy i skutki różnego rodzaju konfliktów.

Zdaniem absolwentów program kształcenia odpowiada współczesnym wyzwaniom i wymogom rynku pracy. Szczególnie cenią sobie interdyscyplinarny wymiar zajęć, dzięki którym nabywają wiedzę, umiejętności i kompetencje, które ułatwią podjęcie pierwszych wyzwań i stanowią podstawę sukcesu zawodowego. Podkreślają również nowatorski sposób prowadzenia zajęć a szczególnie cenią sobie zajęcia, w których mogą przedstawiać własny punkt widzenia i swoje poglądy.

Warto w tym miejscu zaznaczyć wątek szerokiego wykorzystania symulacji i gier wojennych, które stanowią ważne i innowacyjne narzędzie analizy. Pozwalają zweryfikować rozwiązania militarne w wybranych warunkach przy użyciu zróżnicowanych środków w celu realizacji wyznaczonych zadań. Co więcej, nasi studenci w ramach działalności Koła Naukowego Symulacji i Gier Strategicznych projektują własne gry, jedna z nich zostanie wydana dzięki - i przy współpracy z wydawnictwem Taktyka i Strategia.

W okresie postępującej destabilizacji świata i wojny na Ukrainie zapoznanie się z podobnym warsztatem wydaje się wręcz krokiem koniecznym. Szczególnie gry wojenne cieszą się dużym zainteresowaniem miłośników walki, wojska i taktyki. Wcielając się w dowódcę wojsk, czy innego uczestnika konfliktu, możemy się przenieść w świat gry – od starożytności, przez okres średniowiecza, czasy napoleońskie, aż po pierwszą i drugą wojnę światowe i teraźniejszość. Niektóre gry wybiegają w przyszłość, opierając się na wymyślonej sytuacji z przyszłości.

Dużą grupę absolwentów stanowią żołnierze zawodowi jak i pracownicy wojska. Skończenie tego kierunku pozwoliło im awansować na wyższe stanowiska służbowe. Do studiowania zachęcił ich program oraz możliwość połączenia studiowania ze służbą wojskową (zajęcia były realizowane po południu).

Również dbamy o wymiar praktyczny realizowanych przedmiotów, czy możliwość nabycia dodatkowych kompetencji. W ramach studiów od nowego roku będą prowadzone zajęcia strzeleckie, które pozwolą na nabycie uprawnień kierownika czy instruktora strzelań. Dodatkowo wszyscy studenci przystępują do przeszkolenia wojskowego w ramach programu Legia Akademicka, dzięki któremu stają się podoficerami Wojska Polskiego, a na studiach magisterskich kończą kurs oficerski.

Jak twierdzą studenci nie ma minusów, są tylko same plusy. Na studiach można dalece rozszerzyć zakres wiedzy i umiejętności, zrozumieć szereg procesów, które kierują światem, a to wszystko w świetnej atmosferze – tłumaczy Przemysław Frydryszewski, student III roku Wojskoznawstwa. Zachęcamy zatem do zapoznania się z naszą ofertą i dołączania do naszej społeczności akademickiej.

Więcej informacji pod adresem:

//katedrawiss.uwm.edu.pl/rekrutacja>

płk rez. Dr hab. Wiesław B. Łach, prof. UW

Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze

    Reklama