Reklama

Polityka obronna

Wielka Piątka UE: Europa musi przejąć większą odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo

Spotkanie szefów MSZ Polski, Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.
Spotkanie szefów MSZ Polski, Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.
Autor. Konrad Laskowski MSZ/X

Dziś odbyło się spotkanie szefów MSZ Polski, Niemiec, Francji, Włoch oraz w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Omawiano m.in. przyszłość relacji transatlantyckich oraz bezpieczeństwa w Europie.

Spotkanie Wielkiej Piątki UE oraz Wielkiej Brytanii odbyło się w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Na wydarzenie został zaproszony również szef ukraińskiego MSZ Andrij Sybiha, jednak nie był w stanie na nie dotrzeć.

Reklama

Jak poinformowało MSZ rozmowy dotyczyły takich kwestii jak:

  • przyszłości stosunków transatlantyckich;
  • budowania silnej i odpornej Europy;
  • dalszym wsparciu dla Ukrainy;
  • europejskich perspektywach Mołdawii oraz Gruzji.

Czytaj też

„Europa musi przejąć większą odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo - w tym, poprzez bardziej zrównoważony podział obciążeń w Sojuszu Północnoatlantyckim oraz wzmocnienie europejskiego potencjału obronnego” - stwierdził minister Sikorski. Dodał też, że rozmowy dotyczyły również wypracowania wspólnej strategii i spójnego przesłania wobec przyszłej administracji Donalda Trumpa.

Reklama

Zaznaczył, że silne relacje transatlantyckie to „wspólny interes, który zwiększa nasze polityczne, gospodarcze i militarne oddziaływanie”. „Jesteśmy przekonani, że w obecnej sytuacji geopolitycznej współpraca Europy i Stanów Zjednoczonych pozostaje kluczowa dla bezpieczeństwa i dobrobytu wspólnoty transatlantyckiej. Tylko silne więzi transatlantyckie pozwolą nam na skuteczne przeciwdziałanie rosnącym zagrożeniom ze strony Rosji i innych państw” - ocenił.

Czytaj też

Relacjonował, że wspólnie z Kają Kallas (szefowa unijnej dyplomacji) zastanawiali się nad możliwościami zwiększenia wsparcia dla Ukrainy. „Z uznaniem odnotowuję w tym kontekście gotowość największych państw w Unii Europejskiej do przejęcia ciężarów wsparcia militarnego i finansowego Ukrainy w kontekście ewentualnego ograniczenia zaangażowania USA” - powiedział.

Reklama

Minister Sikorski dodał też, że spotkanie ma być symbolem niezachwianego wsparcia państw Unii Europejskiej wobec Ukrainy - „To spotkanie ma być czytelnym symbolem naszej solidarności i jedności z narodem Ukraińskim, który z determinacją i odwagą broni swej niepodległości” - dodał.

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (5)

  1. DDR

    To Polska też jest w tej wielkiej piątce czy może pięciu bankrutów i jeden żebrak

  2. tkin ważny

    Europa musi zastąpić USA we wspieraniu Ukrainy. Europa nie może, zgodzić się na rozejm i pozostawienie Ukrainy poza strukturami europejskimi. Bez względu na konsekwencje. Chinom JESZCZE nie po drodze na konflikt nuklearny. Rosja jeszcze nie może sobie pozwolić na pełnoskalową wojnę z Ukrainą i Unią, nawet przy wsparciu KRLD. Reszty nie napiszę bo mnie wytną.

  3. lekko zaawansowany

    Jeżeli USa czegoś nie wynegocjują to będzie tylko chwilowa zamrażarka działań.

  4. Zam Bruder

    Ble, ble, ble, bla, bla... Jak niby przy rosnących wykładniczo kosztach energii rzutujących szczególnie na konkurencyjność przemysłu ciężkiego ta cała Europa zamierza wziąść za siebie większe obciążenia w zakresie zapewnienia sobie bezpieczeństwa? Kto tu kogo czaruje? Zostały być może tzw. kompetencje, ale już możliwości są w permanentnym zaniku przy ciągłych naciskach klimatycznego lobby torpedującego praktycznie realną odbudowę dawnego zimnowojennego potencjału zachodniej Europy. Jak mamy rozwijać strategiczną obronność skoro Bundeswehra nie potrafi się uporać z prostą wymianą "ekologicznych" gaśnic w Pumach blokowanej przez...klimatystów??? Jakie mamy zdolności ; wystarczy sobie przypomnieć w sumie nieodległą w czasie akcję brytyjskiego i francuskiego lotnictwa nad Libią Kadafiego. Poczekajmy zresztą na wiszącą nad europejska solidarnością niczym miecz Damoklesa przewrotkę Berlina (a zapewne i Paryża) w sprawie powrotu do dobrych relacji z....Rosją. Niemożliwe?

  5. szczebelek

    Tak przejmą ciężar pomocy Ukrainie jak późną jesienią zeszłego roku gdzie FR uzyskała przewagę 🤣🤣🤣 Szykujmy się na kolejne porozumienia Mińskie...

Reklama