Reklama

Polityka obronna

Więcej pieniędzy na obronę. 6 mld jeszcze w tym roku

F-35. Fot. USAF
F-35. Fot. USAF

Ministerstwo Finansów poinformowało, że w ramach przygotowywanej nowelizacji budżetu wydatki na obronę narodową mają zostać zwiększone o 6,3 mld zł, czyli o 12,2 proc. Oznacza to, że ich udział w PKB może oscylować wokół 2,4 proc, lub nawet przekroczyć tę wartość.

Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów, „Wydatki na obronę narodową zaplanowane w wysokości 51,8 mld zł zostaną zwiększone o 6,3 mld zł, tj. do kwoty 58,1 mld zł (wzrost o 12,2%). Dodatkowe środki zostaną przeznaczone na kontynuację procesu modernizacji i zwiększenia zdolności operacyjnych wojska”.

Tegoroczny budżet obronny został zaplanowany w kwocie 51,8 mld zł, co miało stanowić 2,2 proc. PKB zgodnie z ustawą budżetową. Zgodnie z projektem jej nowelizacji kwota ta ma być zwiększona aż o 6,3 mld zł, do 58,1 mld zł.

Projekt nowelizacji budżetu został przyjęty przez Radę Ministrów, a następnie trafi do parlamentu. Zakłada on znacznie wyższe dochody budżetu (484 mld zł w stosunku do 404,5 mld zł), z uwagi na korzystniejszą niż przewidywano sytuację gospodarczą. Umożliwi to zwiększenie wydatków o 37 mld zł, natomiast pozostałe „dodatkowe” dochody przeznaczone będą na redukcję deficytu budżetowego, który wyniesie 40,4 mld zł.

Na podobne rozwiązanie rząd decyduje się już po raz kolejny. W 2018 roku wydatki na obronę zwiększono, by utrzymać zakładany wskaźnik 2 proc. PKB przy szybszym niż zakładano wzroście gospodarczym. Dzięki temu 1,6 mld złotych trafiło na system Wisła. W 2020 roku, w ramach szerokiej nowelizacji budżetu, zwiększono wydatki z 49,9 do 52,9 mld zł, dodatkowe pieniądze trafiły również na system Wisła.

Reklama
Reklama

W ubiegłym roku stanowiło to swego rodzaju zabezpieczenie przed oczekiwanym, z uwagi na pandemię, spowolnieniem wzrostu gospodarczego w kolejnych latach. W br., biorąc pod uwagę przewidywane przyspieszenie wzrostu PKB (z 4,0 do 4,9 proc.), finansowanie obronności zostanie znacząco zwiększone, również pod kątem udziału w PKB. Biorąc pod uwagę tak znaczny wzrost wydatków, można oszacować, że ich udział w PKB przekroczy 2,4 proc i może wynieść – w przybliżeniu – nawet 2,44 proc.

Na razie resort finansów nie informował, na co mogą zostać przeznaczone dodatkowe środki na obronę narodową, planowane w ramach nowelizacji budżetu. Niewykluczone, że ich wydatkowanie zależeć będzie od umów, jakie uda się zawrzeć do końca roku, lub też – ewentualnie – w pierwszych miesiącach roku przyszłego, jeśli trafią one do puli tzw. wydatków niewygasających.

Reklama

Komentarze (78)

 1. rezerwa 77r.

  projekt SZWEDZKI ,, COLLINS " wyporność 3051 ton / 3353 ton //// dł. 77,42 m. szer. 7,8 m. prędkość 10w. na wodzie , 21 pod wodą , zasięg 11,500 Mm / 10w. na chrapach 9000 Mm. dobre uzbrojenie , wszak AUSTRALIA WYDZIERŻAWI ATOMOWE

 2. Adam

  za tę kasę nie wolno kupować co szybko lata, jeździ i jest DUŻE - 1939 rok świadczy o błędnym wydawaniu kasy na okręty nawodne i podwodne ( te albo spieprzyły na zachód albo do neutralnych portów zamiast walczyć i ew. na dno pójść !!). Nie chcę aby cokolwiek na zachód uciekło !!!

 3. yg

  Na co dzień narzekania jak to źle są wydatkowane środki, a tu naglę widzę koncert życzeń się rozpoczął co do dalszych zakupów "od czapy". Czyli co nadal kontynuacja tego co mamy przez ostatnie 30 lat? Kolejne pieniądze w błoto? Każdy ma swoje pomysły co najpilniej trzeba kupić, ba już nawet wiadomo jakie konkretnie uzbrojenie i jakiego producenta. A przecież wybór konkretnego środka i jego zakup to jest ostatnia rzecz o jakiej należy myśleć. Do póki nie zmienimy tego myślenia i do póki nie powstanie nowa koncepcja armii, następnie plan jej budowania od a do z to będzie to marnotrawienie środków.

 4. Funklub Daviena i GB

  No już ogłaszać CAMMy.

  1. vfvv

   Dobrze by było zamówić przynajmniej pierwszą baterię/ dywizjon w oparciu o wersję na Jelczu, jaką prezentowano na MSPO.

  2. mick8791

   Przecież to była tylko makieta! Na MSPO podpisano dopiero wstępną umowę na opracowanie Narwi. O realnych prototypach będzie można mówić dopiero ok 2026r.!

 5. Monika17777

  Może zakup dodatkowej eskadry F16 USA wycofuje te samoloty a dla nas to duże wzmocnienie siły ognia wiele krajów tak robi wystarczy zobaczyć na Grecję maja ponad 150 F16 i tak można wzmacniać sile

  1. Autor

   Grecja będąca jakiś czas temu bankrutem za sprawą waluty € ma blisko 200 myśliwców, co może pokazać nam brak poważnego traktatowania polskich polityków własnego państwa będącego większym niż Włochy i cała Wielka Brytania z blisko 40 mln ludności a według Międzynarodowego Funduszu Walutowego zamykającego 10% najpotężniejszych gospodarek na świecie z wypracowanym PKB o wartości 615 mld USD.

  2. Yaro

   Misiu i Włochy i Wielka Brytania mają po ponad 60 mln ludności, a nie blisko 40! Polska ma oficjalnie 38 mln z czego kilka milionów mieszka i pracuje za granicą.

 6. Uu

  Wyczarowane nagle dodatkowe 80 mld w budżecie a na koniec roku olbrzymi deficyt o co w tym chodzi?... To w końcu mamy więcej pieniędzy czy nie Mamy?

  1. Box123

   Deficyt w pierwotnej wersji miał wynosić 80mld, więc będzie niższy o połowę niż planowany

  2. Rex

   Wyższy PKB niż planowany oraz wyższa inflacja powodują, że wpływy są wyższe.

  3. Yaro

   Będzie? Tego nie wiesz! To jest tylko zapis w ustawie budżetowej, który na teraz zapewnia rządowi możliwość zwiększenia wydatków! Jaki będzie rzeczywisty deficyt (poza tym długiem, który uda im się ukryć w różnych funduszach celowych - w czym są zresztą mistrzami) to się okaże na zakończenie roku obrachunkowego.

 7. heniex

  rok 2009 budżet Polski wynosi 274 mld zł. Rok 2015 budżet Polski wynosi 289 mld zł. Rok 2021 budżet Polski wynosi 484 mld zł. Jak kto rządzi tak ma.

  1. Gsjsou

   Zamiecione. Ale czesci tu obecnych dalej nie pasuje. Wola z PO rozmontowywac armie niz z PiS ja budowac. Tacy patrioci.

  2. Yaro

   I co z tego, że mają skoro ludzie którzy z tych uprawnień korzystają robią to nieodpowiedzialnie? No ale cóż kupowanie wyborców kosztuje, a ze ktoś kiedyś będzie musiał to zadłużenie spłacić... Wszak po nas może zostać i spalona ziemia...

  3. Yaro

   A w tych swoich rozważaniach bierzesz chłopcze pod uwagę, że ten wzrost wynika z inflacji i nakładania przez obecny rząd nowych podatków i parapodatków jak np opłata cukrowa?

 8. Jagoda

  Byleby ta kasa nie poszła na tęczowe wojska zaciężne "made in USA" lub zapasionych urzędników w mundurach WP tylko na produkcję wielkoseryjną "Borsuka" i "Pirata" .

  1. Clash

   Alan Turing byl " teczowy" a podczas wojny spisal sie lepiej od niejednej armii.

  2. Clash

   Alan Turing ze tak powiem by " teczowy" a jego dokonania podczas wojny byly wieksze od calych armii. Spartanie trzesli antyczna Grecja przez wieki a " teczowosc" byla czescia ich kultury . Janczarzy slynna piechota Turcji ktora niemal pobila Europe - nie jest tajemnica ze bardziej lubili swoje wlasne towarzystwo niz kobiet. Aleksander Macedonski podbil caly owczesny znany mu swiat - ze tak powiem dzialal na " dwoch frontach" , swiety hufiec tybanski - stworzony do rozgromienia Sparty od samego poczatku, jak najbardziej byl " teczowy" - Polacy nienawidzacy i niszczacy wszystko czego nie potrafia zrozumiec i od 300 lat zbieraja baty. I nie chodzi tu tylko o " teczowych" ale rowniez grubych, cyklistow, okularnikow ,kulawych, brazowych,chudych albo lysych kazda innosc trzeba zdeptac aby miec jak najwiecej wrogow . Tych nam przeciez nie brakuje . Dziekuje za uwage.

  3. mick8791

   Dziewczynko Borsuk będzie gotowy do produkcji w 2023. Pirat nie wcześniej (o ile w ogóle). A te pieniądze zasadniczo trzeba wydać do końca tego roku obrachunkowego.

 9. Olo

  Czerpią garściami z inflacji.

  1. AlS

   Więcej oglądaj tej "amerykańskiej", telewizji w chałacie i jarmułce, a będziesz jeszcze mądrzejszy. Inflacja jest wszędzie, również w strefie euro. Średni kurs euro ma obecnie poziom podparcia w okolicach 4,5 zł, wcześniej przez bardzo wiele lat oscylował wokół 4,3. To około 4 % wzrostu i Polska zawdzięcza to przede wszystkim covidowi, wystarczy sprawdzić kiedy miał miał miejsce największy skok.

  2. jfdghjkdfhgkjhdfjkg

   Inflacja to spłata wydatków Covidowych oraz podwyżki cen energii. Gdyby nie Covid, budżet miałby rzeczywistą nadwyżkę i dług by spadał, a nie rósł.

  3. Yaro

   Nadwyżkę powiadasz... Dziecko poczytaj trochę o ukrywanie długu poprzez wyprowadzanie go do PFR i BGK. Poczytaj obwyplatach 13 emerytur z funduszu dla niepełnosprawnych - również w celu ukrycia rzecżyciowego długu. Gowin po wyjściu z koalicji zeznał, że w ten sposób rząd ukrył ok 300 mld zadłużenia.

 10. sn3p

  Nie "z uwagi na korzystniejszą niż przewidywano sytuację gospodarczą" tylko "z uwagi na wyższą niż przewidywano inflację".

  1. hermanaryk

   Inflacja to około 5%, nadwyżka budżetowa - 20%.

  2. Yaro

   Jaka nadwyżka? Nie mamy nadwyżki budżetowej! A te 80 mld to póki co tylko zapis w ustawie, a nie żadne realne pieniądze! Papier wszystko przyjmie, a ze na koniec okaże się, że realia są inne - ups... A co do inflacji - ona ma wpływ głównie na VAT, który jest głównym składnikiem wpływów do budżetu więc oczywistym jest, że stosunek VAT - wpływy budżetowe nie jest " 1 do 1"!

 11. Zawisza_Zielony

  I co znowu pójdzie na zabawki zza oceanu...?

 12. Andrzej

  Im wiecej wydajemy, tym gorsze mamy uzbrojenie i koncycje naszego przemysłu zbrojeniowego. To jakiś paradoks,gdzie te wszystkie pieniądze idą. Przecież na uzbrojenie wydajemy tyle co Turcja czy Izrael ?

 13. fryz5

  Jak już tak wydajemy te pieniądze :) , to ja bym zainwestował w Badania i Rozwój. W szczególności rozwój głowic naprowadzających i datalinka, amunicji do Kraba 80km+ i czołgowej, opracowanie własnego czołgu i to nie K2PL - tylko przy współpracy z Koreańczykami własnego, opracowanie własnego silnika i transmisji, rozbudowa zdolności HSW do produkcji Borsuka w ilości 200szt/rok. Wydaje się, że potrzeba nam większego skupienia sił i środków na konkretnych projektach do uzyskania końcowego wyrobu. Bo dziś mamy opracowany np. pancerz cava czy nawet ASOP, ale nie ma czołgu, mamy opracowane sterowanie gazogeneratorowe rakietami ale nie ma rakiet itp itd

 14. Monika17777777

  Dodatkowe Poprady-24 rakiety z 500 Javelin 60-500 rakiet Spike LR2 -50-1500 rakiet WORMEIT -30-50 zestawów BAYRAKTAR TB2-18 HOMAR-36- BRIMSTON -rakiety -500 Langusta-25

 15. Czytelnik

  Bardzo dobrze! Sytuacja międzynarodowa wymaga szybkich działań więc to zwiększenie środków jest jak najbardziej wskazane. I pomyśleć, że jeszcze 10 lat temu kupowaliśmy tylko bazowe rosomaki i tekturowe tablice mendelejewa.....

 16. Telamon

  Sponsorem jest 5,5% inflacja. Jedna z niewielu kwestii w której jesteśmy europejskim liderem. To tylko rząd potrafi wyjść i przedstawić te "dodatkowe worki papieru" jako sukces.

 17. Fred

  Wolałbym większe dofinansowanie służby zdrowia

 18. Krzys

  1. Wydać a wydać sensownie to dwie różne sprawy. Zobaczymy. Nie jestem optymistą. 2. Czy pieniądze są "prawdziwe" czy z dodruku? Nie wiem. Czy ktoś to wie? 3. Narasta histeria oblężonej twierdzy. Mam w to uwierzyć? Sześć lat pracują nad tym abyśmy wszędzie widzieli wrogów. Zgubna poltyka. Brak zgody.

 19. Mireq

  A skoro mamy nadmiar generałów to niech pobiegają razem z szeregowymi, niech poczują że są w wojsku a nie na wczasach.

  1. Fkfkfkf

   Szeregowi niech porobią pompki żeby poczuli że są w wojsku a nie na etacie w sklepie

 20. M

  Cena przeciwlotniczego Pioruna to ok. 0.5 mln zł. Cena przeciwpancernego Hellfire ("z półki") podobnie. Za jeden miliard złotych można zatem kupić 1000 (tysiąc) rakiet Piorun oraz 1000 (tysiąc) rakiet Hellfire. Warto

 21. tolek

  "Na razie resort finansów nie informował, na co mogą zostać przeznaczone dodatkowe środki ..." - stawiam na program Wisła.

 22. Militarysta

  Świetna wiadomość musimy się uzbroić tak by ewentualną agresja była nieopłacalna.Na Bundeswehrę bym nie liczył..

  1. BUBA

   Ja bym wlasnie liczyl na Niemcow. Francuzi juz niejednokrotnie pokazali na co ich stac. Ale przedtem dobrze skasowali. I nawet ciesze sie ze Australia utarla im nosa ...

  2. say69mat

   Cieszymy się iluzją, ponieważ wzrost wpływów generowanych przez m.in wzrost cen sprawia, że ceny produktów przemysłu zbrojeniowego lecą w górę. Zwiększają się koszta produkcji itp. itd., tak więc teoretycznie mając większy portfel, dysponujemy praktycznie mniejszymi środkami pozwalającym i na zakup uzbrojenia. Rośnie również koszt transakcji związanych z zakupem systemów uzbrojenia za granicą.

 23. say69mat

  @defence24.pl: Więcej pieniędzy na obronę. 6 mld jeszcze w tym roku ... Punktem odniesienia dla optymizmu wynikającego ze wzrostu nakładów powinien być paradoks systemu ochrony zdrowia. Ponieważ niezależnie od wskości nakładów system pozostaje - efektywnie - niewydolny. I trzeba mieć - zaiste - końskie zdrowie, aby móc w naszym pięknym kraju zachorować. Stąd, jak wnoszę w oparciu o doniesienia medialne, krytyczne w temacie efektywność przemysłu zbrojeniowego. Czy paradoks strukturalnej niewydolności sektora militarno - przemysłowego, pozwala na jakikolwiek optymizm wynikający z teoretycznego wzrostu nakładów na obronność??? Po trzecie, deklarowane sukcesy ekonomiczne naszego rządu pojawiają się w momencie eskalacji kryzysu politycznego i finansowego w relacjach z UE.

 24. Ra

  Tak po trzydzieści milionów za sztukę to wychodzi dwieście borsuków....

 25. Czysta prawda

  Inflacja ma swoje (na papierze) plusy...chociaż zawsze lepiej wydać te coraz mniej warte pieniądze na wojsko, niż na ideologiczne bzdury rodem z neo-komunistycznych USA czy Brukselki.

  1. Kerry

   Co ma do wielkości budżetu inflacja? Skoro sugerujesz, że od inflacji powiększa się budżet państwa to analogicznie o ile przybyło PLN z każdej złotówki w twoim portfelu? Mnożą sie pieniądze od denominacji a nie inflacji...

  2. Piotr ze Szwecji

   Nie wiem co to za papier, który nie bierze pod uwagę pod koniec budżetowego roku rachunki przelicznikowe walut za przemysłowy eksport. Mamy w Polsce mieć jakiś przemysł w końcu? No wiesz oprócz kopania kartofli w polu i pucowania niemieckim turystom butów...

  3. rudy

   To zrozumiałe dla średnio ogarniętego nastolatka. Coś kosztowało 100 to vat od tego jest 23. to samo kosztuje 105 wiec vat od tego to 24,15. I to samo dotyczy wszelkich składek i podatków określanych procentowo. co tutaj jest trudnego do zrozumienia?

Reklama