Reklama

Polityka obronna

Ukraińskie zdobycze sprzętowe z kontruderzenia [KOMENTARZ]

T-80BW
T-80BW
Autor. Vitaly V. Kuzmin

Ostatnie dni ukazują nam jak dużo sprzętu wojskowego, porzucili Rosjanie, wycofując się z wcześniej zajętych terenów na wschodzie Ukrainy, do dokładnego obliczenia jak duże są to dla nich straty, jest jeszcze daleko, jednak można już wstępnie opisać, jak bardzo te zdobycze mogą wspomóc Ukraińców.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Ukraińska ofensywa doprowadziła do bardzo szybkiej zmiany sytuacji frontowej, powodując, że wiele rosyjskich jednostek w pośpiechu musiało pozostawić swój sprzęt, ratując swoje życie. Zyskali na tym Ukraińcy, przejmując sporo pojazdów, broni, amunicji czy części zamiennych mając możliwość podreperowania własnej armii tymi zdobyczami. Ciężko będzie określić dokładne straty Rosjan ze względu na ciągle dużą dynamikę działań, chaos informacyjny czy brak na miejscu dziennikarzy.

Można jednak wziąć ukazane dotychczas informację i na ich podstawie ukazać, jak bardzo Rosjanie w ciągu zaledwie tygodnia z kawałkiem stracili sprzętu wojskowego. Ubytki były nie tylko ilościowe, bo idące w setki pojazdów bojowych, nierzadko najnowszego typu, ale także jakościowe. Utraconych zostało wiele wozów dowodzenia, systemów WRE czy wozów łączności, co dla Rosjan jest bardzo dotkliwe. W tym artykule jednak nacisk będzie położony na sprzęt "ofensywny" i możliwy do częściowego/pełnego odzysku. Po zdobyciu kolejnych materiałów pojawi się zapewne kolejna część tego artykułu.

Reklama

Czytaj też

Ogólne straty Rosjan w ciągu ostatniego 1,5 tygodnia (maszyny zniszczone, porzucone, zdobyte):

 • ponad 110 czołgów
 • ponad 50 pojazdów opancerzonych
 • ponad 150 bwp
 • ponad 20 transporterów opancerzonych.

Czytaj też

Przyglądając się danym serwisu Oryx Spioenkopp, zdjęciom i filmom publikowanych w serwisie Twitter widzimy pewne rodzaje pojazdów, jakie pojawiają się najczęściej wśród zdobytych pojazdów. W przypadku czołgów mowa tutaj o T-80BW, T-72B, T-72B3. Dodatkowo ukazywane są zdobyczne T-72B mod. 1989 i T-72BA w znacznej liczbie, kilka najnowszych T-80BWM, kilkanaście T-80U. Pojawiają się nawet informację o zdobyciu w pełni sprawnego T-90M, czyli obecnie najnowocześniejszego produkowanego seryjnie czołgu. Zanotowano również zdobycie T-62/M zatem pojazdu, który przez swoją przestarzałość stał się "symbolem potęgi" rosyjskiej rezerwy sprzętowej. Jak widzimy, w samych zdobycznych czołgach Ukraińcy zyskali wiele rodzajów maszyn, które będą mogły posłużyć za magazyny części zamiennych czy zostać wdrożone za jakiś czas do Sił Zbrojnych Ukrainy zwiększając ich ogólny potencjał. Dla Rosjan straty te są znaczne, bo mówimy o utracie ponad 110 czołgów, od tych już leciwych jak T-80BW, poprzez trzon pancerniaków rosyjskich jak T-72B3 kończąc na najnowocześniejszych T-80BWM, które od niedawna są wdrażane do armii.

Czytaj też

Przechodząc do bojowych wozów piechoty, najczęściej zdobywanymi są BMP-2 (w tym minimum 1 BMP-2M), które są również podstawowym środkiem bojowym ukraińskiego zmechu. Straty tutaj mają być w ogólnym rozrachunku bardzo duże, do takiego stopnia, że w ramach części uzupełnień wysyła się niezmodernizowane BMP-1. Je także widzimy na ujęciach zdobycznego sprzętu w ilości kilku-kilkunastu wozów. Pojawiają się także pojedyncze BMP-3, których uzupełnienie będzie cięższe z racji na braki tego typu pojazdów w magazynach. Udało się także zdobyć kilka bojowych wozów desantu BMD-2. Duży procent zdobytych bojowych wozów piechoty mogą stanowić także kołowe BTR-80A/82A będących podstawowym środkiem bojowym rosyjskich wojsk zmotoryzowanych. Ponownie nie będzie większego problemu ze wchłonięciem tego rodzaju pojazdów do ukraińskiej armii.

Czytaj też

Sytuacja dla Rosjan ma się lepiej z transporterami opancerzonymi, tutaj straty mają być mniejsze, w większości na gąsienicowych MT-LB, które po obu stronach są podstawowym koniem roboczym w wielu zadaniach "niebojowych". W przypadku tych kołowych transporterów jedynie widocznymi rodzajem ich jest BTR-80. Ponownie sprzęt ten jest dobrze znany Ukraińcom i będzie mógł posłużyć do wyremontowania własnych pojazdów lub wdrożenia bezpośredniego.

Czytaj też

Zdobyte zostały także pewne ilości artylerii, zarówno tej holowanej, jak i samobieżnej. Wśród nich można wymienić takie systemy artyleryjskie jak holowana 2A65 Msta-B, samobieżne 2S3 Akacja, 2S19 Msta-S oraz jej nowszą odmianę Msta-SM2, wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet BM-21 czy samobieżne moździerze 2S23 Nona-SWK przeznaczone dla rosyjskiej piechoty morskiej. Zdobyte zostały także pierwsze dwa egzemplarze 2S5 Hiacynt-S, których transport przez Rosję był widziany kilka miesięcy temu. Co równie ważne, razem z nią udało się Ukraińcom zdobyć duże ilości amunicji artyleryjskiej 152 mm, której obecnie im często brakuje. Dostawy jej z państw sojuszniczych nie są wystarczające, mimo że jej dostawy nie ustają.

Czytaj też

Czytaj też

Ukraińcy niekiedy zajmowali rosyjskie improwizowane punkty naprawcze czy wręcz składowiska sprzętu pancernego, zyskując dostęp ponownie do samych pojazdów czy części zamiennych. Ponownie widzimy całą mozaikę rosyjskiego ciężkiego sprzętu wojskowego, od transporterów opancerzonych MT-LB, poprzez bojowe wozy piechoty kończąc na czołgach.

Czytaj też

Zatem dla ukraińskich jednostek taka duża ilość zdobyczy oznacza nie tylko nowy sprzęt, pozwalający na uzupełnienie bardzo wielu strat, ale także przywrócenie kolejnych pojazdów do stanu użytkowego, zatem oznacza to olbrzymi zastrzyk pojazdów do armii. Dodatkowo część z oddziałów będzie mogła przesiąść się na lepsze pojazdy z racji zdobywania ich na Rosjanach i z każdym miesiącem lepszej znajomości ich przez żołnierzy i logistyków. Da to możliwość formowania nowych jednostek nie na podarowanych T-72M1 dopancerzonych kostkami pancerza reaktywnego Kontakt-1, a np. T-72B3, który pod pewnymi aspektami dorównuje czołgom zachodnim jak Leopard 2A4/A5, których Ukraińcy nie mogą się doprosić od Niemiec. Zresztą sami żołnierze ukraińscy mieli żartować po zdobyciu takiej ilości T-72B3, że teraz już nie potrzebują tak bardzo Leopardów, bo już mają dużo T-72B3.

Oczywiście zdobycze ukraińskie byłby zapewne większe, jednak część Rosjan należycie zniszczyło pojazdy, które nie mogli ze sobą zabrać. Widać to na filmie poniżej, gdzie zniszczonych zostało łącznie kilkanaście wozów bojowych, od kołowych transporterów opancerzonych rodziny BTR po czołgi T-72B3. Możliwe jest także, że są to maszyny zniszczone wcześniej i zebrane w jednym miejscu przez Rosjan. Takich miejsc jest naprawdę wiele, nie licząc pojedynczych pojazdów spalonych przez załogi podczas odwrotu.

Czytaj też

Przytoczone straty stanowią tylko wycinek ogółu, a liczby podane na początku artykułu zapewne już zostały poprawione, zważywszy na tempo znajdywana porzucanego rosyjskiego sprzętu lub jego zdobywania w walkach na wschodnie Ukrainy. W tekście nie został też poruszony bardzo ważny aspekt, Rosjanie stracili znaczną liczbę wozów łączności i dowodzenia, a co za tym idzie, Ukraińcy będą mogli zapoznać się z tajnikami rosyjskiej komunikacji, choćby tej szyfrowanej. Oznacza to dla Rosjan poważne problemy, nie wspominając, że zapewne wiele z tej wiedzy zostanie przekazanej "na zachód", gdzie będzie skrupulatnie badana i testowana.

Reklama

Komentarze (11)

 1. Valdi

  Brutalna prawda jest taka że zdobyczny sprzęt się po prostu nie nadaje w 70% a reszta zajmuje zbyt dużo czasu na słowackie naprawy Dylematu skąd wziąć sprzęt zmechanizowany nie ma

 2. piotr04

  Każdy czołg tym bardziej podarowany jest dla nich na wagę złota ,tym bardziej jeśli jest sprawny technicznie i może być szybko wdrożono do walki na froncie

  1. Valdore

   @piotr, no włąśnei, szybko wdrozony, a tego o Leo2, M1 czy innych Leclercach powiedzieć nie mozna, to nie T-72/80/90 Ale ostatnio Rosjanie sporo sprzetu dostarczyli Ukrainie,częśc nawet im Ukraina odeśle drogą powietrzna:)

  2. Valdore

   @piotr, no włąśnei, szybko wdrozony, a tego o Leo2, M1 czy innych Leclercach powiedzieć nie mozna, to nie T-72/80/90 Ale ostatnio Rosjanie sporo sprzetu dostarczyli Ukrainie,częśc nawet im Ukraina odeśle drogą powietrzna:)

 3. GB

  Panie autorze, są fotki potwierdzające zdobycie przez Ukraińców w dobrym stanie T-90M.

 4. Adr

  Scholz już niech gada że nikt nie wysyła najnowszych czołgów SZU i on nie może dać Leo2.....

  1. Jack Luminous

   Jak już nawet sama Rosja daje ciężki sprzęt bojowy Ukrainie to Niemcy tym bardziej powinni to zrobić. Taki żarcik.

  2. Valdore

   @Adr, Niemcy wysyłają Ukrainie swoje najnowocześneijsze haubice RCH155

  3. Adr

   Nie mogą ich wysłać bo te nie istnieje. Chodzi o sprzedaż z dostawą za 2,3 lata.

 5. Macorr

  W Chersoniu strzelanina , 1 źródło mówi o nagrywaniu jakiegoś materiału propagandowego ,2 o konflikcie między Wagnerem a kadyrowcami...

 6. GB

  Za sam 17 wrzesień Oryx naliczył 83 sztuki zniszczonego I zdobytego przez Ukraińców sprzętu rosyjskiego, od czołgów po ciężarówki. Przy czym czołgów Ukraińcy zdobyli więcej (9) niż zniszczyli (4). I właśnie o tym cwierkają wróbelki. Rosjanie porzucają sprzęt i uciekają z pozycji. I dlatego może dojść do przełamania pozycji pod Limanem. Terrorysta Striełkow twierdzi że Ukraińcy cały czas powoli, ale konsekwentnie rozbudowują przyczółek za rzeką Ingulec w Obwodzie Chersońskim.

 7. Macorr

  W innym wątku nowe wcielenie Veritasa czyli Mmir pisał o tym że w wyzwolonej części okręgu Charkowskiego ruscy mieli 3 bataliony, ja tu więcej sprzętu widzę a przecież część udało się wycofać za oskil...

  1. Gandharwa

   Gdzieś Wolski z Lewandowskim wspominali, że rzeczywiście siły rosyjskje nie były tam duże, ale ten sprzęt należał do jakiejś armii pancernej, która odtwarzała siły w rejonie Biełgorodu. Po prostu zmagazynowali sprzęt blisko linii frontu (?) a sami byli w rosji.

  2. Macorr

   I codziennie jechali po 50-100 km żeby na sprzęcie ćwiczyć i potem wracali do Bielgorodu? To tłumaczenie się kupy nie trzyma...

  3. GB

   Gandharwa, tak miglo być w pierwszych dniach ofensywy. Potem podeszły jednostki 1 Gwardyjskiej Armii Pancernej. Już zidentyfikowano elementy tamańskiej, kantymirowskiej i 47 dywizji.

 8. GB

  Zdaje się Ukraińcy kontynuują ofensywę. Tylko teraz to już będzie Obwód Ługański. Przekroczyli Oskoł w Kupiańsku, a dziś zdobyli dwie miejscowości na południe od Limana i powoli idą na tą miejscowość.

  1. GB

   Wróbelki cwierkaja że na kierunku Liman szykuje się ukraińskie przełamanie nie gorsze niż pod Bałakłają. Ktoś coś wie więcej?

  2. Macorr

   Dzisiaj poszła flaga nad Szurowem, a zazwyczaj flaga jest jak już Ukr wiedzą że ją nikt nie zdejmie...

 9. GB

  Trwają walki uliczne w centrum Chersonia kolo dworca. Rosjanie mówią że to ukraińskie sily specjalne tam są.

 10. Jeremiasz

  Ruska propaganda będzie twierdziła, że to nie żadne straty tylko celowe działanie aby skomplikować logistykę SZU przez nadmiar różnorodnego sprzętu 😂

 11. Valdi

  Ruska cywilizacja zostawiła zlom który dobrze wyglądał tylko na papierze 1szej gwardyjskiej A poza tym kicha Przypomnijmy że t72 z Polski mają termowizje oraz mniej zużyty silnik Może to nie Burlat ale 80brygada zdobyła linie swatowa kremenna

Reklama