Reklama

Wojna na Ukrainie

Kolejna wyrzutnia pocisków termobarycznych zniszczona

Fot. 	Vitaly V. Kuzmin. CC BY-SA-3.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin. CC BY-SA-3.0

Wyrzutnie pocisków termobarycznych TOS-1A w początkowej fazie rosyjskiej inwazji pojawiały się często, jak na ogólną ilość posiadanych systemów tego typu przez Rosjan (około 50 sztuk) i przez pewien czas informacje o nich przestały się pojawiać. Jak się okazuje, kolejny system tego typu został zniszczony przez Ukraińców w ostatnich dniach.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W serwisie Twitter pojawił się fil ukazujący zniszczony samobieżny ciężki miotacz ognia TOS-1A, którego wyrzutnia została wyrwana z platformy, jaką jest podwozie oparte o czołg T-72/90. Ono samo również jest w bardzo złym stanie, zatem rodzi się pytanie, w jaki sposób doszło to takiej "dekapitacji" Sołncepioka. Możliwe, że wóz został wysadzony przez załogę. Dodatkowo coraz więcej pojawia się informacji o brakach amunicji do tego typu systemów artyleryjskich, zaś sama liczba utraconych pojazdów przez Rosjan oscyluje między 6-10 pojazdami.

Czytaj też

System TOS-1A to samobieżna wyrzutnia pocisków rakietowych kalibru 220 mm, osadzona na zaadaptowanym podwoziu czołgu T-72/90. Nazywany jest także ciężkim miotaczem ognia, zważywszy na rodzaj amunicji jaki używa, a są nim pociski termobaryczne o donośności do około 6 km. Rosjanie mieli także opracować pociski o większym zasięgu rażenia określanego na nawet 10 km.

Reklama

Standardowy zestaw TOS-1 po modyfikacji (TOS-1A) składa się z 24-prowadnicowej wyrzutni pocisków rakietowych (BM-1) i dwóch pojazdów TZM-T z zapasem jednej jednostki ognia w liczbie 24 rakiet (po 12 w każdej). Czas uzupełnienia kompletu amunicji w wyrzutni zajmuje 24 minuty. Masa obu pojazdów wynosi odpowiednio 46 i 39 ton. Jego przeznaczeniem jest niszczenie umocnień, siły żywej i lekko opancerzonych oddziałów przeciwnika oraz wspieranie oddziałów piechoty i lekkich pojazdów bojowych. System ten był wielokrotnie używany przez wojska rosyjskie np. w Afganistanie czy podczas II Wojny w Czeczenii.

Czytaj też

Został on również użyty przez siły irackie w roku 2014, wykorzystano go do niszczenia pól minowych w trakcie bitwy o Tikrit. Obecnie systemy TOS-1 znajdują się na wyposażeniu m.in. armii Kazachstanu, Rosji, Iraku oraz Azerbejdżanu. Rozwinięciem jest system TOS-2 Tosoczka wykorzystujący podwozie kołowe.

Reklama

Komentarze

    Reklama