Polityka obronna
Ukraińcy odzyskują czołgowe karabiny maszynowe
Ukraińcy starają się odzyskać możliwie jak najwięcej z porzuconego lub zniszczonego sprzętu wojskowego, czego przykładem są czołgowe karabiny maszynowe. Te sprzężone z armatą po pewnych przeróbkach mogą stać się bronią używaną przez piechotę do działań bojowych.
https://defence24.pl/kryzys-ukrainski-raport-specjalny-defence24
Ukraińskie siły regularnie donoszą o odzyskaniu ciężkiej techniki wojskowej różnego typu, w postaci czołgów lub transporterów opancerzonych. Ich systemy uzbrojenia bardzo często zawierają różnego rodzaju karabiny maszynowe. W przypadku tych umieszczanych na stropie, często, po demontażu, można od razu używać ich jako broni piechoty. Sytuacja ma się gorzej np. w przypadku sprzężonych z aramatą, czołgowych karabinów maszynowych jak PKT/PKTM. W takich wypadkach należy dokonać pewnych modyfikacji, usunąć elektrospust i zainstalować ten klasyczny.
Dodatkowo należy doposażyć je w mocowania pod nowe przyrządy celownicze, ponieważ bazowe PKT/PKTM ich nie posiadają. Zadania tego podjął się jeden z warsztatów samochodowych na Ukrainie.
Czytaj też
Karabin maszynowy PKT/PKTM to czołgowa wersja radzieckiego/rosyjskiego uniwersalnego karabinu maszynowego PK/PKM. Zasilany jest nabojem 7,62x54 mm, z taśmy o pojemności 250 naboi. Posiada dłuższą lufę o grubszych ściankach oraz zamknięty regulator gazowy. Karabin wyposażono w elektrospust. Do służby wszedł w 1962 roku stając się głownym karabinem maszynowym używanym w radzieckich pojazdach bojowych . Donośność maksymalna PKT wynosi ok. 3800 m, a skuteczna ok. 1000 m.
Karabiny maszynowe rodziny PK (jak i czołgowe PKT) są stosowane również w Wojsku Polskim. Są jednak stopniowo zastępowane przez nowsze UKM-2000, produkowane w Zakładach Mechanicznych Tarnów, dostosowane do amunicji 7,62 x 51 mm NATO.