Reklama

Polityka obronna

Sztab Generalny: to coroczny dokument roboczy

Sztab Generalny
Sztab Generalny
Autor. Maciej Szopa/Defence24

W reakcji na dokument opublikowany przez TV Republika, w którym znalazły się wyliczenia związane z możliwością redukcji planowanych wydatków na modernizację Sił Zbrojnych RP, w Sztabie Generalnym zorganizowano na ten temat briefing. Wygląda na to, że przedstawiony dokument to niezaakceptowana przez szefa MON wersja robocza. Oto, co usłyszeliśmy.

Generał brygady Sławomir Kozicki, zastępca dyrektora Departamentu Budżetowego MON, przekazał następujące informacje: „Nie mówimy o żadnej redukcji wydatków obronnych, o żadnej redukcji budżetu resortu Obrony Narodowej, i ten budżet przy naszych szacunkach, które trwają, będzie wzrastał rok do roku. Aktualnie oczekujemy na potwierdzenie limitu wydatków obronnych przez Ministerstwo Finansów. Gdy takie limity otrzymamy, przystąpimy do realizacji czynności związanych z procesem planowania budżetowego”.

Reklama

„Należy również pamiętać, że powinniśmy przy tym uwzględnić kolejne istotne źródło finansowania programu rozwoju, jakim jest Fundusz Wsparcia (Sił Zbrojnych – przyp. red.). Aktualnie znajdujemy się w procedurze uzgodnień projektu planu finansowego Funduszu na rok 2025 i dopiero po opinii Ministerstwa Finansów i Sejmowej Komisji Obrony Narodowej będziemy znali ostateczny kształt wielkości ujętych w tym Funduszu. Mogę Państwa zapewnić, że będą to wielkości znacznie większe niż w roku 2024” – dodał generał Kozicki.

„Odnosząc się do dokumentu, o którym Państwo słyszeli – jest to coroczny dokument wydawany przez Ministra Obrony Narodowej. Do tradycji już przeszło, że zawsze na tym etapie ścierają się poglądy  poszczególnych instytucji resortu Obrony Narodowej. Na tym etapie Minister Obrony Narodowej tego dokumentu nie zatwierdził. Odbyło się kierownictwo MON, które rozpatrzyło uwagi i aktualnie pracujemy nad aktualizację tego dokumentu” – poinformował wojskowy.

Czytaj też

Warto tutaj zauważyć, że brak redukcji wydatków obronnych, a nawet pewien jego wzrost, i tak nie musi oznaczać, że nie dochodzi do cięć planowanego wzrostu wydatków na obronę. Innymi słowy, może chodzić o to, że wydatki na obronę będą rosły, ale i tak będą o 25 proc. niższe (łącznie 57 mld zł w ciągu lat 2025-2028), niż przewidywano dotychczas.

Wypowiedź gen. Kozickiego uzupełnił gen. bryg. Rafał Ostrowski, szef Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju SZ RP: „31 grudnia zakończymy proces programowania, czyli wydamy dokument »Strategiczny Program Rozwoju SZ« z załącznikami. Teraz jesteśmy w fazie praktycznie zamykania jednego z dokumentów, to jest »Modelu Sił Zbrojnych«. Ten dokument jest na razie procedowany i tam jest załącznik dotyczący finansowania SZ praktycznie od 1 stycznia 2025 do aż 2039 r. Jesteśmy w procesie uzgodnień tych dokumentów strategicznych. Mamy jeszcze trochę czasu, aby zamknąć cały proces. I nad tym pracuje obecnie Sztab Generalny”.

Na pytanie, czy MON wysłał do SG pismo dotyczące planów obniżenia limitów wydatków na Centralne Plany Rzeczowe, gen. Kozicki odpowiedział: „Nie mówimy jeszcze o limitach. Limity będą przyjęte po otrzymaniu z Ministerstwa Finansów limitów wydatków obronnych. I wtedy dopiero będziemy mogli mówić o kwotach, które zostały przyjęte do planowania budżetowego w MON, a następnie uzyskają akceptację Rady Ministrów w projekcie ustawy budżetowej na rok 2025 (…) Nie mówimy o piśmie, mówimy o projekcie wytycznych, w którym przyjęliśmy pewne szacunki. Podkreślam – pewne wielkości były wyższe niż w roku 2024”.

Czytaj też

Generał przyznał, że SG opiniował ten projekt wytycznych szefa MON. „To element cykliczny wynikający z wewnątrznormatywnych aktów prawnych obowiązujących w MON. Wszystkie instytucje mają prawo odnieść się do projektu, a następnie szef MON otrzymuje uwagi, które spłynęły i są uwzględnione w ostatecznym dokumencie, który podpisuje”.

Na pytanie o to, czy dokument opublikowany przez TV Republika był autentyczny, rzecznik Sztabu Generalnego płk Joanna Klejszmit powiedziała, że Sztab Generalny nie komentuje tego dokumentu, ponieważ nie wie, co weszło w posiadanie mediów.

Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (13)

  1. P9

    OptySceptyk, rozwaliłeś mnie normalnie, bo skoro według ciebie w tym roku jest lepiej z kasą w skarbie państwa niż w 2023, to weź powiedz jeszcze że wprowadzenie w zeszłym miesiącu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski przez UE to też bajka. No patrz jaka dobra UE, aż się wzruszyłem. Dlatego nieprzejednanych wyznawców władza zawsze potrzebuje ;))))))

  2. oberstleutnant

    Należy jednak pilnie patrzeć na ręce ekipie obecnie rządzącej wszak potrafili do 2015 roku w krótkim czasie zlikwidować często bezmyślnie kilkaset jednostek wojskowych mimo narastającego zagrożenia ze wschodu.

  3. Autor Komentarza

    Podsumowując to, co na tę chwilę wiadomo: pomysł obniżania wydatków na zakupy i inwestycje (stopniowo, o 45% w 2028r., w sumie 25% całości) faktycznie się pojawił, zyskał akceptację polityczną i był procedowany. Został odrzucony przez SGWP. Aktualnie minister ON obiecuje nominalny wzrost wydatków na obronność (budżet MON + FMSZ) o 10% w roku 2025. Brak jakichkolwiek informacji o planach na kolejne lata czyni zasadnym pytanie o przyszłość modernizacji w latach 2026-28. Równie zasadne są pytania, kto wymyślił i kto zaaprobował pomysł obniżenia wydatków na obronność o 1/4 w obecnej sytuacji międzynarodowej.

    1. DBA

      Autor Komentarza - i nie ma co się dziwić. Obecna ekipa swoimi działaniami ograniczajacymi inwestycje prorozwojowe w infrastrukturę prowadzi do recesji. Na to nakłada się powrót do polityki podatkowej z lat 2008-2015, czyli luka vatowska + luka pit oraz ideologiczne 'mrożenie" programów socjalnych. Czyli mniej pieniędzy na rynku, mniej podatków, mniejszy budżet. Po podliczeniu słupków w ministerstwie finansów na zbrojenia zostaje tyle, że w latach 2025-2028 ich poziom trzeba drastycznie obniżyć.

    2. P9

      To wyszło niejako naturalnie bo finansowanie zależy głównie od przychodów państwa, a ono obecnie mówiąc delikatnie spada. Stąd jeśli w br. półroczu przychody spadły o 40%, a K-K powie że podwyższa finansowanie armii do poziomu z 4 do 5% pkb, to w liczbach bezwzględnych będzie to i tak mniej niż w poprzednich latach i nie starczy na zaplanowane programy. No ale dla niektórych mieć 5 kół, zamiast 4-rech to różnica na plus, nawet jeśli te 5 to tylko "dojazdówki."

    3. OptySceptyk

      @P9 Przychody państwa po kwietniu były wyższe o 40 mld niż w tym samym okresie 2023. I to tyle w temacie bajek o "spadających przychodach"

  4. OptySceptyk

    Element corocznych przepychanek pomiędzy ministerstwami. Tak wygląda uzgadnianie budżetu od wielu lat.

    1. DBA

      OptySceptyk - gdyby tak było to proponowane obnizki byłyby rzędu kilku a nie kilkudziesięciu %. Raczej jest to przeświadczenie , że wracaja luki podatkowe - VAT i PIT

    2. OptySceptyk

      @DBA Luka vatowska wzrasta już od kilku lat. A dokument o którym mowa, nie jest niczym szczególnym. Dokładnie tak wyglądają przepychanki coroczne miedzy MinFin a MON. Ale, ponieważ publiczność tego nie wie, to wyniesienie takiego dokumentu poza MON spowodowało burzę. Jest to oczywiście ciężki przypadek nieuczciwości i żerowania przez polityków na nieznajomości "kuchni" ministerialnej, ale do poziomu Tv Republika powinniśmy być już przyzwyczajeni.

  5. Zam Bruder

    Tłumacząc z Waszego na Nasze ; będzie karabin - nie będzie magazynka. Będzie mundur - nie będzie butów. Będzie Krab - nie będzie amunicji do niego. Będzie czołg - nie będzie paliwa na poligon. Będzie F35 - nie będzie wsparcia technicznego...etc...etc... Ale będzie z pewnością defilada w Warszawie.

    1. DBA

      Zam Bruder - a po co nam F35? Przecież już klasycy mówili, że polski pilot poleci na drzwiach od stodoły

  6. Jan S.

    Sprawa jest bardziej skomplikowana i wcale nie jest taka na jaką wygląda. Nie słuchajcie ani tych co rządzą ani tych co rządzili. Myślcie samodzielnie, obserwujecie i wyciągajcie sami wnioski. Nie jesteśmy sami na świecie i nie wszystko nam wolno. Możemy zrobić tylko tyle i aż tyle co ktoś gdzieś zapisał i musimy się na to zgodzić. Tu nie jest istotne kto dzisiaj jest prezydentem czy premierem. Konsensus jest ojcem chrzestnym porozumienia ponad narodami. Wkrótce sami to zobaczycie to kwestia niedległej przyszłości. Nie płaczcie że czegoś tam nie będzie czy też będzie. Idą lepsze czasy, spokojniejsze dla nas samych i naszego kraju.

  7. Facetoface

    Cytując ,, o tym były te wybory żeby takie sprawki nie wyciekały,,😉

  8. gregoz68

    Zwykłe mataczenie z przedszkola. Mamy czas - Banda i Wanda.

  9. Archie51

    "Jest to coroczny dokument wydawany przez Ministra Obrony Narodowej...którego to dokumentu na tym etapie Minister Obrony Narodowej nie zatwierdził" Czyli co? Minister sam wydał dokument który potem sam oprotestował i nie zatwierdził?! Czy ja czegoś tu nie rozumiem? Bo brzmi to co najmniej komicznie 😂

  10. AdiDG

    Czyli dokument jest prawdziwy tylko wojskowi się na te cięcia nie zgodzili.

  11. ands

    Udało się obecnym tzw elitom narodu zasiać ziarno niepokoju, że nie działają w imię bezpieczeństwa kraju to i znaleźli się tacy, co będą takie przekonania potrzymywać.

  12. ALBERTk

    Z tych wypowiedzi wynika, że redukcja jednak będzie ale nie wiadomo w jak dużym stopniu. Ludzie, co wyście wybrali do rządzenia?

  13. Podszeregowy

    Na podstawie doświadczenia z lat 2007-2015 nie mam zaufania do publicznych zapenień obecnych władz. Zbyt wiele razy co innego mówili, a co innego w efekcie zrobili.

Reklama