Reklama

Polityka obronna

Drastyczne cięcia w budżecie MON? Resort zaprzecza

Władysław Kosiniak-Kamysz przejął od Mariusza Błaszczaka obowiązki szefa MON
Władysław Kosiniak-Kamysz i Mariusz Błaszczak podczas uroczystości przekazania obowiązków szefa MON
Autor. Jakub Borowski, Defence24

Resort obrony przesłał do uzgodnień w Sztabie Generalnym plan finansowy, przewidujący znaczne cięcia w Centralnych Planach Rzeczowych, o aż 25 proc. w latach 2025-2028 – poinformowała TV Republika. Były minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował, że oczekuje pilnych wyjaśnień, a resort obrony stanowczo zaprzeczył tym doniesieniom.

AKTUALIZACJA 10:36: W sprawie doniesień TV Republika bardzo stanowcze dementi wydał MON. „Ministerstwo Obrony Narodowej stanowczo zaprzecza informacjom podanym przez TV Republika, jakoby MON planowało cięcia wydatków na obronność w wysokości 57 miliardów PLN w latach 2025-2028. Twierdzenia te są całkowicie bezpodstawne i wprowadzają w błąd opinię publiczną. MON nie planuje żadnych cięć budżetowych w wysokości 57 miliardów PLN. W rzeczywistości, w przyszłym roku planujemy zwiększenie budżetu na armię o 10%, co jest elementem długoterminowej strategii bezpieczeństwa narodowego, mającej na celu wzmocnienie naszych sił zbrojnych w obliczu obecnych zagrożeń geopolitycznych (…) Ministerstwo Obrony Narodowej żąda natychmiastowego sprostowania fałszywych informacji przez TV Republika”.

Z dokumentów, jakie ujawniły TV Republika i redaktor Piotr Nisztor wynika, że zgodnie z nowymi wytycznymi do planowania makrofinansowego w resorcie obrony wydatki na Centralne Plany Rzeczowe mają zostać zmniejszone w stosunku do obecnie obowiązującej prognozy:

 • o 4,7 mld zł (9,4 proc.) w 2025 roku
 • o 6,5 mld zł (11,4 proc.) w 2026 roku
 • o 18,04 mld zł (30,2 proc.) w 2027 roku
 • o 28,02 mld zł (44,6 proc.) w 2028 roku

Z cytowanych dokumentów wynika, że Sztab Generalny odmówił uzgodnienia dokumentu. Widać wyraźnie, że zmniejszenie wielkości planowanych wydatków ma wręcz drastyczny charakter w latach 2027-2028. Zgodnie z treścią pisma, te redukcje mają wpłynąć na realizację kluczowych projektów modernizacyjnych w resorcie obrony narodowej, w tym programów operacyjnych, projektu Tarcza Wschód, ale też zabezpieczenia obecności sojuszniczej na terenie RP, usług remontowych, czy nawet podatku VAT od sprzętu pozyskiwanego za pośrednictwem Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych, waloryzacji umów remontowych i modernizacyjnych oraz formowania nowych dywizji.

Reklama

Sprawa wywołała komentarze polityków. Były szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że oczekuje natychmiastowych wyjaśnień i jest to cios w nasze bezpieczeństwo. Z kolei obecny minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził: „Szanowni Państwo, to o czym pisze dzisiaj poseł Mariusz Błaszczak to kłamstwo. Według naszych planów wydatki na obronność wzrosną o conajmniej 10% w porównaniu do tegorocznego budżetu. Proszę nie powtarzać kłamstw i nie opierać się na niejasnych źródłach. Nasi przeciwnicy, szczególnie na wschodzie, tylko na to czekają”.

Po publikacji artykułu TV Republika stanowcze dementi wydał resort obrony: „Ministerstwo Obrony Narodowej stanowczo zaprzecza informacjom podanym przez TV Republika, jakoby MON planowało cięcia wydatków na obronność w wysokości 57 miliardów PLN w latach 2025-2028. Twierdzenia te są całkowicie bezpodstawne i wprowadzają w błąd opinię publiczną. MON nie planuje żadnych cięć budżetowych w wysokości 57 miliardów PLN. W rzeczywistości, w przyszłym roku planujemy zwiększenie budżetu na armię o 10%, co jest elementem długoterminowej strategii bezpieczeństwa narodowego, mającej na celu wzmocnienie naszych sił zbrojnych w obliczu obecnych zagrożeń geopolitycznych.

Rozpowszechnianie niezweryfikowanych i fałszywych informacji przez media jest nieodpowiedzialne i szkodliwe. Apelujemy do wszystkich mediów o rzetelność i dokładne sprawdzanie faktów przed publikacją. Fałszywe informacje mogą wpłynąć na poczucie bezpieczeństwa publicznego i wprowadzać niepotrzebny chaos. Ministerstwo Obrony Narodowej żąda natychmiastowego sprostowania fałszywych informacji przez TV Republika. W przypadku braku sprostowania, rozważymy podjęcie odpowiednich kroków prawnych w celu ochrony dobrego imienia MON i zapobieżenia dalszemu szerzeniu dezinformacji. Ponadto, rodzą się pytania o możliwe inspiracje zagraniczne, w tym rosyjskie, które mogą stać za tymi działaniami. Chcemy wiedzieć, na czyje zlecenie działali autorzy tych nieprawdziwych doniesień i jakie były ich motywacje.”

KOMENTARZ:

Na razie nie wiadomo, co było przyczyną wprowadzenia postulowanych redukcji (o ile taka sytuacja miała miejsce). Jedna z możliwości jest taka, że nowe limity powstały na bazie zrewidowanych wytycznych makroekonomicznych, dotyczących wzrostu nominalnego PKB i inflacji w kolejnych latach. O ile budżet MON ustalony jest na poziomie minimum 3 proc. PKB, to zmniejszenie w planach skali wzrostu tych wskaźników powoduje redukcję minimalnego poziomu wydatków obronnych. I ta skala spadku w stosunku do pierwotnego planu jest coraz większa w kolejnych latach (zgodnie z zasadą procentu składanego). Z pisma, które ujawniła TV Republika wynika jednak że redukcja CPR nie ma uzasadnienia w wytycznych makroekonomicznych.

Reklama

Dodajmy, że Centralne Plany Rzeczowe, bo to ich mają dotyczyć cięcia, obejmują inwestycje związane z utrzymaniem i zwiększaniem zdolności Sił Zbrojnych RP. To między innymi Plan Modernizacji Technicznej, Plan Zakupu Środków Materiałowych oraz Plan Inwestycji Budowlanych. Ewentualne cięcia w CPR będą oznaczać, że nawet jak liczebność armii będzie zwiększana i rosnąć będą wydatki osobowe, to będzie radykalnie mniej nowego sprzętu, infrastruktury czy nawet amunicji.

W tym roku wynoszą one 48,9 mld zł, skala wzrostu w stosunku do roku 2023 to 33,4 proc., w 2023 roku na CPR planowano wydać 36 mld zł. Może się więc okazać, że nowe wytyczne przewidują wzrost wydatków na obronę i nawet CPR, ale tylko nominalny (np. o kilka procent rocznie zamiast większej skali, zbliżonej do tej z lat 2023-2024). W takiej sytuacji jednak zdecydowanie nie będzie to wystarczać na zaspokojenie potrzeb Sił Zbrojnych RP, biorąc pod uwagę nawet tylko znane informacje o planach rozwoju.

Reklama

Komentarze (39)

 1. LMed

  Ta troska o zmniejszenie amerykańskiej obecności wynika z patrzenia przez pryzmat możliwego zwycięstwa Trumpa koledzy?

 2. Jan z Krakowa

  Sytuację polityczną i wzrost cen po wyborach w Polsce można zawdzięczać partiom które weszły w koalicję z PO. Przypominam, ze PIS miało wieksze poparcie wyborców niż PO. PO kontynuuje po prostu swoją starą politykę -- obrona linii Wisły, a nie terenów na wschód. Realnie będzie to także wynikać z tych drastycznych cięć.w budżecie MON. Martwi mnie, że w jakiś sposób te cięcia mogą zmniejszyć amerykańską obecność w Polsce (jedynego rzeczywistego sojusznika RP), także gospodarczą (p. opóźnienia w budowie pierwszej el. atomowej).NB. Dziennikarze mówią: >>podczas spotkania Tusk-Scholz, ten ostatni uśmiechał się pod nosem<<. No cóż, trudno zeby wybuchnął śmiechem, to nie piwiarnia.

 3. donek66

  Można się było po Tusku tego spodziewać,brakuje kasy to trzeba zabrać z monu. Z K2 też nic nie wiadomo ,podobno nasz uśmiechnięty przywódca spogląda.na Niemcy i ich czołgi

  1. skition

   Czołgi to szmelc ale KF 41 Lynx,a mogliby kupić. Mówią Borsuk ale jak na razie to na tego Borsuka to umowy nie podpisali.. Prawdopodobnie jeszcze uczą się pisać

  2. Edmund

   Chodzą słuchy, że polskie spółki nie dogadują się w temacie podziału pracy przy K2PL. Związki zawodowe zgłosiły sprzeciw wobec według nich ,wygórowanych koreańskich norm. Koreańczycy są zdezorientowani. Przypomnę, ze w lutym 2024 Minister MON Kosiniak grzmiał, że projekt K2 stoi w miejscu. Mamy lipiec 2024..

  3. Chyżwar

   @skition KF-41 to szmelc. A dowiodły tego testy w Australii. Wypadł tam gorzej od Koreańskiego BWP, który poległ na polskich testach.

 4. Ma_XX

  Panie MB trzeba teraz spłacać wasze zakupy pod kampanię wyborczą

  1. Pucin:)

   @Ma_XX - tak jak niewypał KLTV właśnie przechodzący testy balistyczne/certyfikację w Wojskowym Instytucie Techniki Pancernej i Samochodowej (WITPiS). Koreańskie testy balistyczne z amunicją 7,62*51 mm zostały utajnione a upublicznione mało ważne 5,56*45 mm. Ciekaw jestem czy dowiemy się prawdy o ściemie koreańskiej której produkcję MB zaplanował w Rosomaku SA z ilością 3 tys szt..

  2. Pucin:)

   @Ma_XX -masz pełną rację. Pamięć niektórych tu jest krótka. Obecny deficyt budżetowy na rok 2024 zaplanowany przez Pana M.Morawieckiego wyniesie 184 mld PLN. A i to trzeba go było kolanem u PAD-a przepychać. Wszyscy ekonomiści od prawa do lewa mówią, że i tak to tylko ściema - rzeczywisty deficyt finansów publicznych to 420 do nawet 600 mld PLN. A według niektórych wyznawców teorii ich prezesa JK pieniądze biorą się ze ściany oraz jak to powiedziała była premier Pani B. Szydło (notabene europoseł plujący na Junię-UE) a pieniądze i tak im się należą - komu? elektoratowi właściwemu w myśl zasady puste obligacje się wydrukuje. Kto to spłaci? Może tak jak Grecja oddamy terytorium-tzw. ziemie odzyskane? A może by tak zapytać dlaczego Pan MB tak ochoczo ogołocił armię ze wszystkiego a potem odpisy koreańskie zapachniały?

  3. skition

   Ogołocił ogołocił a tu się okazuje ,że muzealnego złomu typu BMP1 wciąż jest dość sporo.

 5. wawelberg

  Od kiedy polityka UE i krajów członkowskich zgodna jest z ekonomią , logiką , biologią i generalnie interesem populacji ją zamieszkującą ?

 6. Ulan

  No to teraz nastały czasy nie Uśmiechniętej Polski tylko Zwijanej Polski

  1. Kajko

   Dlaczego takie zdziwienie, przecież ten sam rząd i premier w latach 2007-2015 również zwijali Wojsko Polskie, na skalę niespotykaną w najnowszej historii Polski.

 7. MC775

  Już się zaczęło rozmontowywanie polskiej gospodarki. Dziwnym trafem w momencie gdy pojawiają się informacje o dużych problemach PKP Cargo to licencję na kolejowy transport towarów w UE dostała właśnie firma z Ukrainy. Trochę zastanawiające bo PKP Cargo jest drugim co do obrotu podmiotem szynowego transportu cargo w UE. Kolejne informacje dotyczą wstrzymania produkcji części towarów w polskiej grupie Azoty z powodu nadmiernej ilości emisji Co2.

 8. Tomek72

  Szanowni Państwo - Polska wydaje circa 4% PKB = "na obronność" - czy to dużo ? tak - z jednej strony (choćby porównując do innych krajów) to dużo - z drugiej - uważam, że mamy circa 30 lat zapóźnień w modernizacji armii - a ja wolę TYMCZASOWO wydawać 8 % PKB na obronność niż prowadzić wojnę - ile kosztuje prowadzenie wojny ZNACZNIE WIĘCEJ - wystarczy spojrzeć na Ukrainę ... Co NIE ZMIENIA faktu, że ja mniej więcej od roku 2000 jestem zwolennikiem podejścia do liczenia kosztów ZAKUPU i EKSPLOATACJI (a nie wyłącznie zakupu) - to się w informatyce od dawna nazywa TCO (Total cost of ownership) - bo niejednokrotnie okazuje się, że to co wydaje się tańsze w momencie zakupu - okazuje się sporo droższe licząc TCO - docelowo wierzę, że te 2 % będą wystarczające (uwzględniając korzyść skali, "zakupy grupowe" w ramach NATO) - ale teraz powinniśmy wydawać TYLE ile jest potrzebne aby ZAPOBIEC agresji na Polskę

  1. Tomek72

   Kraje takie jak USA, Izrael, ale także Turcja czy Korea południowa - produkują dla siebie, ale organizują produkcję i sprzedaż, tak aby ZARABIAĆ na EKSPORCIE uzbrojenia - Polska powinna robić PODOBNIE - oczywiście to potrwa - tak samo jak wiele lat zajęło Izraelowi, Turcji czy Korei południowej - zdobycie odpowiedniego doświadczenia i pozycji na rynku.

 9. Ulan

  To lemingi mają teraz Uśmiechnięta Polskę, tak to jest jak się głosuje na cym***ów, miał naród nauczkę jak wyglądały ich rządy w latach 2007-2015, gdy pieniędzy nie było na nic i ciągle coraz mniej, przecież już probowali zasiłek opiekuńczy zabrać ale wtedy jeszcze Trybunał ich zapędy zastopował, to teraz jak Ruscy do nas przyjdą z czołgami to elektorat PO bedzie rzucać kamieniami w ich czolgi

  1. Zam Bruder

   Ten elektorat kiedyś usłyszał od pewnej pani "celebrytki" co ma robić na wypadek wojny ; s********ć jak najdalej stąd. Z pewnością wdrożą ten ciekawy pomysł.

 10. Popolupo

  Budzet MON u powinien sie zmienjszyc do 2 procent PKB w celu zbalansowania wydatkow na inne dziedziny.Nie stac nas na ratowanie dolara

  1. Otas

   Nie stać nas na zmniejszenie wydatków na MON, póki Rosja rządzona jest przez psychopatów

  2. QVX

   I jeszcze połowę zwracać, jak za Klicha.

 11. Otas

  Nie wiem o co afera...przecież MON powiedział, że nie będzie cięć o 57mld! ...czyli w domyśle mogą być mniejsze lub większe niż ta wartość 😀

 12. Lelum Polelum

  "Piniendzy nima i nie bendzie 2.0"... Ale sami na to głosowaliście,to teraz ze smakiem sobie zjedzcie tą żabę

  1. skition

   A co mielim glosować na doradców Błaszczaka? Po czym się okazało,że to są ci sami emeryci 55lat+.

  2. Lelum Polelum

   Gwarantuję, że odpowiednie media Ci to wszystko Skition ładnie wytłumaczą, tak że jeszcze się będziesz z tego cieszyć i im przyklaskiwać. I też Ci gwarantuję, że wszelkie porażki na przyszłej, ewentualnej wojnie plus braki sprzętowe i amunicyjne będą tylko i wyłącznie winą Błaszczaka i PiSu. A na razie uśmiechajmy się proszę, uśmiechajmy od ucha do ucha!

 13. wawelberg

  Nie szukajcie prawdy , gdzie jej nie ma . Po co bantustanowi wojsko. Spytajcie Sholtza o aktualne uzgodnienia w sprawie zwijanego właśnie państwa i wygaszanych jego elementów.

 14. SZAKAL

  PIS w trakcie swoich ośmioletnich rządów zajmowała się głównie działalnością w sferze propagandy a nie realnych działań. Pisowcy obudzili się dopiero po 2022 roku , gdy Rosja napadła na Ukrainę , dokonując znowu głównie propagandowych i defiladowych zakupów w USA i Korei Płd. Pomysły zakupu 48 FA-50 , 96 AH-64 , 500 Himarsów czy 1000 K2 nie są oparte na żadnych merytorycznych podstawach.. Pisowcy nakupowali na kredyt nadmierne ilości K9 , K2 i Abramsów , których nasze wojsko nie jest w stanie zaabsorbować. Pomysł sformowania dodatkowych 3 dywizji również wzięty jest z Księżyca , pewnie uda się tworzenie najwyżej jednej. Wszystkie te plany oparte były na kredytach , których nikt nie chce nam udzielić i na których spłatę nas nie stać. Nowy rząd musi zracjonalizować te plany i przyjąć rozsądną politykę obronną.

  1. user_1054137

   (29.03.2024) Donald Tusk: "Żyjemy w czasach przedwojennych" - więc ."nadmierne ilości" na czas wojny to oksymoron....

  2. Ulan

   Tak jasne zbyt duże zakupy, kupowanie oparte na kredytach, nowy rząd musi zracjonalizować plany... itd ale na przyjmowanie rzeszy uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu to będą się musiały znaleźć pieniądze i na utrzymanie ich socjalu, wypłacanie kasy, budowanie domów, zapewnianie darmowej opieki medycznej (przypomnę że UE pracuje nad stworzeniem przepisów by świadczenia dla nich były jednolite w całej Unii by nie uciekali z takich krajów jak Polska do np. Niemiec), tacy jesteśmy bogaci

  3. Tomek72

   piszesz [...]Pomysły zakupu 48 FA-50 , 96 AH-64 , 500 Himarsów czy 1000 K2 nie są oparte na żadnych merytorycznych podstawach.. Pisowcy nakupowali na kredyt nadmierne ilości K9 , K2 i Abramsów , których nasze wojsko nie jest w stanie zaabsorbować[...] - to ile Twoim zdaniem Polska potrzebuje czołgów ? - to pytanie "tak na dzień dobry" - bo ja czytałem że od 1.000 do 1.200 czołgów w linii + wiadomo odpowiedni zapas logistyczny ... pytanie uzupełniające - czy jak już Cię rosja napadnie - to łatwiej wyszkolić dodatkowe załogi czołgów ? - czy może "dokupić brakujące czołgi" ? - co do tego drugiego to widzimy jak wygląda dostawa LEOPARDÓW dla Węgier ... zamówienie z 2018r - w styczniu 2024 dojechały "kolejne 3" (wcześniej 5) - razem mają "już 8"

 15. Ulan

  Ale za to powiedzieli że tak jak za ostatnich rządów PO zakupili dla żołnierzy tablice Mendelejewa, więc w razie ataku ruskich nasi żołnierze powalą ich wiedzą z chemii

 16. ALBERTk

  W każdych informacjach zawsze jest ziarno prawdy. Niedobrze się dzieje w państwie.

  1. Popolupo

   Jesli ogranicza wydatki na MON a, lobby USA bedzie niezadowolone al;e to dobrze bo moze sie odczepia a wtedy bedzie mozna dogadac sie np w sprawie gazu(5 razy tanszy z Rosji!!!!) i zaczac naprawiac relacje.

 17. Ulan

  Ciekaw jestem co powiedzą feministki i inni którzy krzyczeli przed wyborami aby kobiety się obudziły, kiedy obecny rząd z powodu braku pieniędzy podniesie kobietom wiek emerytalny

 18. Ulan

  Tylko patrzeć kiedy powróci wiek emerytalny od 67 lat dla wszystkich, zero pomocy państwa (likwidacja wszelkich świadczeń społecznych) bezrobocie na poziomie 15 procent, za to będziemy mieli uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu których będziemy musieli utrzymać, ale skoro naród tak wybrał

 19. sprawiedliwy

  Kfestia ksiegowosci moze - np kredyt w Koreii i nowy w USa - moze nie sa liczne. I jak je sie policzy to wydajemy duzo a jak nie - to nagle malo. Ale strzelam. Moze chodzic tez o cos innego

  1. Popolupo

   UE chce ograniczyc zadluzanie sie Polski w USA--tj kupujemy dolary zeby je splacac jurosami....

 20. Klozapol

  Scholz wyraził zaniepokojenie, że Polska mogłaby uzyskać realna siłę wojskową , więc wdrożono plan naprawczy.

  1. Popolupo

   Kupujac zabawki a nie majac przemyslu zeby ich produkowac?Nie zartuj sobie

 21. Ulan

  "My z tatą wiedzieliśmy że to lipa"

 22. Key

  Każdy kto choć trochę pamięta rządy po-ko czy jak ich tam zwał przed 2014 r wiedział, że tak będzie. "piniendzy nima i nie będzie".

 23. user_1054137

  Armia to kolejna megalomania PiS (podobnie zresztą jak sama Polska). Na szczęście mamy Unijczyków u władzy i oni tutaj zrobią porządek.

  1. Był czas_3 dekady

   " Na szczęście mamy Unijczyków u władzy i oni tutaj zrobią porządek."... Z Polską i Polakami by Niemcom nie przeszkadzali w przejęciu państw europejskich i wprowadzaniu swoich utopijnych i szaleńczych pomysłów.

 24. Zam Bruder

  Oczywiście że cięcia będą, bo mają już na gardle ostrze brukselskiej procedury nadmiernego deficytu ; co wtedy idzie pierwsze pod nóż? Socjal i wydatki na obronę. I teraz będzie to samo. Nawet kreatywnej księgowości nie potrafią poprowadzić...

  1. Klozapol

   Socjalu nie ograniczą, bo za bardzo spadłoby poparcie

  2. Edmund

   @ZamBuder wyciekł jeszcze nie zatwierdzony dokument roboczy.. KO jeszcze nie wie, jak te cięcia sprzedać w mediach? Cięcia są nieuniknione w sytuacji niedopinania budżetu i europejskiej procedury nadmiernego deficytu. Może Minister MON tego jeszcze nie wie o tym dokumencie, nie poinformowano go? KO generalnie zupełnie nie zna się na gospodarce.

 25. Był czas_3 dekady

  O co kaman? Przecież POlacy oPOwiedzieli się w ostatnich wyborach. za "scenariuszem cięć". Zawijają się firmy, zwalniają pracowników, ORLEN jest niszczony, a niebawem dotknie to NBP, emerytom zmniejszono 14tkę o 800zł, teraz czas na cięcia w armii. Niebawem wzrost bezrobocia i zakupy na zeszyt. To wszystko było oczywiste lub do przewidzenia, jak kto woli, gdy dojdzie do władzy PO/KO.

Reklama