Reklama

Polityka obronna

Rekordowe wsparcie dla zbrojeniówki. Decyzja ws. Narwi

Prezentacja jednostki ogniowej (wyrzutni) przeciwlotniczego zestawu rakietowego Mała Narew na podwoziu Jelcz 882.
Prezentacja jednostki ogniowej (wyrzutni) przeciwlotniczego zestawu rakietowego Mała Narew na podwoziu Jelcz 882.
Autor. plut. Aleksander Perz / 18 Dywizja Zmechanizowana

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie dokapitalizowania spółek wchodzących w skład Konsorcjum PGZ NAREW, przedłożoną przez Ministra Aktywów Państwowych. Program „Narew” ma zapewnić osłonę wojskom i obiektom podczas ataku powietrznego. Będzie również stanowił element systemu powszechnej obrony przeciwpowietrznej.

Obecnie MON realizuje trzy programy modernizacji polskiej obrony przeciwlotniczej:

„Pilica” – system bardzo krótkiego zasięgu,

„Narew” – system krótkiego zasięgu,

„Wisła” – system średniego zasięgu.

Dokapitalizowane zostaną spółki wchodzące w skład Konsorcjum PGZ Narew, które realizują poszczególne etapy programu „Narew”, a także pozostałe programy modernizacyjne związane z obronnością państwa. Inwestycja zostanie podzielona na 7 etapów i zostanie na nią przeznaczone około 3 888,11 mln zł w latach 2024-2030. Środki będą pochodzić z Funduszu Inwestycji Kapitałowych. Spółki przeznaczą środki na przykład na rozbudowę i unowocześnienie zakładów czy zwiększenie potencjału produkcyjno-serwisowego i badawczo-rozwojowego.

Czytaj też

W skład powołanego 11 grudnia 2014 r. Konsorcjum PGZ-NAREW wchodzą: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. (lider konsorcjum), Huta Stalowa Wola S.A./HSW S.A., Jelcz sp. z o.o., MESKO S.A., OBR CTM SA, PCO S.A., PIT-RADWAR S.A., Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. oraz Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A.

Decyzja o przekazaniu dla konsorcjum realizującego program Narew aż 3,8 mld zł z Funduszu Inwestycji Kapitałowych stanowi bardzo duży krok w kierunku rozbudowy zdolności produkcyjnych polskiego przemysłu, w kontekście realizacji tego wartego znacznie ponad 50 mld zł programu modernizacyjnego. Powinno to pozwolić na sfinansowanie prac badawczych ale też rozbudowę potencjału produkcji pocisków rakietowych, systemów dowodzenia i radarów. Przypomnijmy, że w ramach programu Narew zgodnie z umową wykonawczą zawartą w 2023 roku dostarczonych ma zostać 23 baterii przeciwlotniczych za około 54 mld zł brutto, a w ich skład wchodzi ponad 130 wyrzutni i ponad 1000 rakiet CAMM-ER budowanych na licencji.
komentuje Jakub Palowski, zastępca redaktora naczelnego Defence24.pl.

Czytaj też

Narew będzie zintegrowana z systemem zarządzania obroną powietrzną IBCS, a jednocześnie będzie posiadać polskie elementy dowodzenia i łączności, stacje radiolokacyjne i pojazdy. Należy oczekiwać, że dokapitalizowanie pozwoli na budowę w polskim przemyśle zdolności nie tylko do opracowania, ale też do produkcji tych pojazdów. Decyzja o przeznaczeniu kwoty 3,8 mld zł to też największe w historii dokapitalizowanie polskiego przemysłu. Dla porównania, w roku 2023, jak niedawno informował CIR Defence24.pl, z Funduszu Inwestycji Kapitałowych przekazano 1,45 mld zł. Jeszcze niedawno rząd rozpatrywał 7 wniosków o dokapitalizowanie na kwotę 4,2 mld zł, a łączne potrzeby PGZ oszacowano w ubiegłym roku na 13 mld zł w perspektywie kilku lat
komentuje Jakub Palowski, zastępca redaktora naczelnego Defence24.pl.
Reklama

Komentarze (5)

 1. Chyżwar

  Ja się nie dziwię. Po tym jak Jaffa Goa'ulda Apophisa wyślizgał nas z kolejki na Patrioty. W tej sytuacji stanąłbym na głowie, żeby przyspieszyć Narew i CAAM-MR na dodatek. I jeszcze taki detal. Nasz MON długo płakał we francuski rękaw , żeby mieć CM startujące z wyrzutni lądowych. Teraz będą. I należałoby je kupić skoro 'płakaliśmy".

  1. kapusta

   @Chyżwar - nikt nas z niczego nie wyślizgał, tylko każdy kto ma mózg wie, że lepiej by Patrioty tłukły ruskie samoloty i rakiety w Ukrainie zamiast stać w hangarze w Polsce. To jest polska racja stanu. A to, że znalazło się finansowanie programu, którego przez 8 lat nie mógł znaleźć PiS najlepiej świadczy o tym jak partyjniaki "dbały" o polską zbrojeniówkę

  2. skition

   Nawet na wartowni była rotacja amunicji.. Te co tam leżały rok czy dwa lata szły na szkolenie a z magazynu na wartownię szła partia amunicji prosto z zapasów ZN.

  3. ALBERTk

   kapusta@ ciekaw jestem czy będziesz tak samo pisał gdy kolejne ruskie rakiety spadną na Polskę.

 2. GEN65

  DanielZakupowy Wyraźnie podano na co te 3,8 mld : " Spółki przeznaczą środki na przykład na rozbudowę i unowocześnienie zakładów". Gdzie jest o zamówieniach ?

 3. DanielZakupowy

  Czyli programy za 50 mld zł. A w przeciągu 7 lat dokapitalizują spółkę o 3,8 mld zł? 500 mln rocznie? Biorąc pod uwagę ile programów prowadzi i w ulu bierze udział sama HSW... Kwota nie powala.

  1. CdM

   Nie myl dokapitalizowania spółki z zamówieniami w spółce.

  2. DanielZakupowy

   CdM A gdzie mylę? Proponuję spróbować czytać tekst przed skomentowaniem :)

  3. Takijeden

   Kwota jest jak najbardziej zadowalająca.

 4. Damian44

  Świetna decyzja. Brawo 👏

 5. szczebelek

  Akurat OPL jest zbyt ważna by bawić się w jakieś "od zera", a kapitał dla spółek jest potrzebny.

Reklama