Reklama

Polityka obronna

Rozmowy polsko-amerykańskie: przyspieszenie dostaw Patriotów, Himarsa, F-35?

Fot. Sgt. 1st Class Robert Jordan/NC National Guard
Fot. Sgt. 1st Class Robert Jordan/NC National Guard

W czwartek odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i wiceprezydent USA Kamali Harris. Po spotkaniu odbyła się wspólna konferencja prasowa.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Na konferencji po czwartkowym spotkaniu w Warszawie prezydent Duda i wiceprezydent USA Kamala Harris byli pytani przez dziennikarzy.

Baterie Patriot

Reklama

Zdaje się, że najważniejszą z kwestii jest deklaracja wiceprezydent nt. dostarczenia do Polski dwóch baterii Patriot. Prezydent RP poprosił Harris, aby w miarę możliwości programy zakupu amerykańskiego wyposażenia dla polskiej armii zostały przyspieszone. "Chcemy, aby nasze wojsko miało to nowoczesne wyposażenie jak najszybciej" - oświadczył prezydent RP, dodając, że Polska "chce obok USA stanąć twardo jako przedstawiciele wolnego świata. chcąc wspierać bezpieczeństwo [państw demokratycznych - przyp. red]".

Czytaj też

To bezpieczeństwo ma być wspierane "także w Polsce, również dzięki zakupom amerykańskiego wyposażenia dla naszej armii, dzięki toczącym się programom, takim jak Patriot, Himars, zakup myśliwców F-35 czy ostatnio rozpoczęty program zakupu czołgów Abrams dla Polski" – zaznaczył Duda. "Poprosiłem panią wiceprezydent USA, aby w miarę możliwości te programy zostały przyspieszone, ponieważ chcemy, aby nasze wojsko miało to nowoczesne wyposażenie jak najszybciej" – poinformował.

MiG-29

Prezydent był m.in. pytany, czy Polska "zadziałała jednostronnie w sprawie przekazania MiG-ów dla USA, skoro Stany Zjednoczone mówią, że nikt z nimi tej oferty nie konsultował". "Sytuacja jest trudna. Wszyscy obserwujemy, że na Ukrainie trwa walka o niepodległość, suwerenność, wolność i przetrwanie" – powiedział prezydent. Zapewnił, że "wszyscy dzisiaj wspieramy z całych sił naród ukraiński, bo to nie tylko żołnierze, ale cały naród ukraiński chwycił za broń, aby bronić swojej ojczyzny". "To nie tylko mężczyźni, ale także i kobiety walczą na froncie ramię w ramię z mężczyznami, by obronić swój kraj" - dodał.

Jak zaznaczył, "nie mamy wątpliwości, że potrzebują pomocy". "Powiem więcej – przyjmujemy absolutnie to, że mają prawo tej pomocy się domagać od wspólnoty międzynarodowej, domagać tego wsparcia od NATO" - podkreślił. Zapewnił, że "udzielamy im wsparcia humanitarnego i rzeczowego, jak tylko potrafimy i staramy się to czynić jak najlepiej".

Czytaj też

Przypomniał, że "pewne oczekiwania były kierowane w sposób jednoznaczny i mocny również w stosunku do Polski". "Ale my jesteśmy członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego i na kwestie bezpieczeństwa musimy patrzeć nie tylko przez pryzmat Polski, ale też przez pryzmat bezpieczeństwa Sojuszu Północnoatlantyckiego. Musimy być dopowiedzianym członkiem Sojuszu Atlantyckiego"- podkreślił.

Wyjaśnił, że "wobec zgłaszanych w stosunku do nas w sposób wyraźny przez stronę ukraińską i jakąś część społeczności międzynarodowej, w tym mediów, oczekiwań, postanowiliśmy zachować się tak, jak w naszym przekonaniu zachować się powinien wiarygodny członek Sojuszu Północnoatlantyckiego, który nie zamierza w żaden sposób narażać sojuszu na trudną sytuacją, a z drugiej również chce jednak mimo wszystko szukać możliwości wsparcia dla walczącej Ukrainy". Wskazał, że to "stąd wzięło się oświadczeni, które sformułowałem razem z rządem Rzeczpospolitej Polskiej, a które zostało ogłoszone przez polskiego ministra MSZ, dotyczące postaci możliwości militarnych, co do pomocy Ukrainie".

Czytaj też

Andrzej Duda dodał, że "postanowiliśmy oddać MiG-i do dyspozycji Sojuszu, nie oczekując w zamian w zasadzie niczego, bo jak zaznaczyliśmy, za uzupełnienie oddanego wyposażenia, jesteśmy gotowi kupić to, co w to miejsce jest nam potrzebne". Jak jednak podkreślił, „chcemy natomiast, aby decyzja była podjęta wspólnie przez Sojusz, tak aby Polska był cały czas wiarygodnym członkiem sojuszu, a nie krajem, który samodzielnie decyduje o spawach ważnych, które dotyczą bezpieczeństwa sojuszu jako całości" – zapewnił.

Dopytywana o kwestie myśliwców była także Kamala Harris. "Polska naprawdę nie konsultowała tego ze Stanami", Harris powiedziała, że "dostarczamy każdego dnia to, co uważamy za niezbędną pomoc". "W szczególności proszę przyjrzeć się temu, co robimy w kontekście np. systemów przeciwpancernych" - stwierdziła. "To jest proces, który cały czas trwa i on nie przestanie być realizowany tak długo, jak ta potrzeba będzie istnieć" - zapewniła.

W tej sprawie przypomnijmy słowa sekretarza stanu USA Antonego Blinkena. Ten powiedział w niedzielę, że Stany Zjednoczone rozważają wysłanie samolotów do Polski, jeżeli Warszawa zdecyduje się przekazać myśliwce Ukrainie.

Czytaj też

W reakcji na to szef polskiej dyplomacji podkreślił we wtorkowym oświadczeniu, że polskie władze są gotowe "niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MiG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki". "Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych" - wskazał Rau.

Jeszcze tego samego dnia rzecznik Pentagonu John Kirby odniósł się do polskiej oferty. "Perspektywa myśliwców +w dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki+ startujących z bazy USA-NATO w Niemczech, by wyleciały w kontestowaną przestrzeń powietrzną (...) budzi poważne obawy dla całego Paktu Północnoatlantyckiego. Po prostu nie jest dla nas jasne, by istniało dla tego rzeczowe uzasadnienie" - oświadczył Kirby.

Uzbrojenie dla Ukrainy, pomoc humanitarna

Kamala Harris była pytana o to, "jakie alternatywne plany mają Stany Zjednoczone, jeśli chodzi o dostarczenie sprzętu Ukrainie, który pomoże jej się bronić, zwłaszcza teraz, kiedy Stany Zjednoczone odrzuciły ofertę Polski dotyczącą samolotów".

"Chcę powiedzieć to bardzo klarownie: Stany Zjednoczone i Polska są zjednoczone w tym, co już zrobiliśmy i w tym, co jesteśmy gotowi zrobić, by pomóc Ukrainie i narodowi ukraińskiemu" - oświadczyła wiceprezydent USA.

Czytaj też

Wskazała, że do tej pory USA przekazały Ukrainie zarówno pomoc wojskową jak i humanitarną. "Ten proces jest ciągły. Kongres Stanów Zjednoczonych podjął decyzję, by ponad 13 mld dolarów przekazać na rzecz Ukrainy i naszych sojuszników europejskich w ramach pomocy humanitarnej i w zakresie bezpieczeństwa" - powiedziała Harris.

Zapewniła, że problemy, przed którymi stoi naród ukraiński i sojusznicy na wschodniej flance NATO, stanowią jeden z najwyższych priorytetów dla USA. Zaznaczyła, że sytuacja jest dynamiczna i wymaga szybkości i konsekwencji w podejmowaniu decyzji.

Podsumowanie

Wiceprezydent Kamala Harris przekazała, że:

  • do Polski zostały dostarczone dwie baterie Patriot. "Robimy to w ramach przypomnienia, a także zademonstrowania naszego zaangażowania i zobowiązania co do bezpieczeństwa naszych sojuszników, a w szczególności wobec Polski w tym momencie, w tym czasie" - oświadczyła wiceprezydent.
  • Stany Zjednoczone przekażą dodatkowo 50 mld dolarów na pomoc humanitarną dla Ukraińców zmagających się z rosyjska agresją.
  • w Departamencie Sprawiedliwości USA została powołana grupa śledcza, która podejmie kroki dotyczące przestępczych działań rosyjskich instytucji i Rosjan.
  • zobowiązanie USA do realizacji artykułu 5 Traktatu Północnoatlantyckiego jest niepodważalne; atak na jednego jest atakiem na wszystkich. Zadeklarowała, że Stany Zjednoczone są przygotowane do tego, aby bronić każdego centymetra terytorium NATO.
  • świat obserwuje Polskę i przywódców Polski; dziękuję Polakom za niesamowite akty hojności i dobra.

Czytaj też

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że:

  • trzeba ustanawiać kolejne sankcje przeciwko Rosji, nie możemy tolerować takich działań militarnych, które noszą cechy ludobójstwa.
  • poprosił wiceprezydent USA, aby w miarę możliwości programy zakupu amerykańskiego wyposażenia dla polskiej armii zostały przyspieszone; "Chcemy, aby nasze wojsko miało to nowoczesne wyposażenie jak najszybciej" - dodał.
  • poprosił wiceprezydent USA o wsparcie m.in. w sprawie uchodźców docierających do Polski, czy cen surowców.
  • wraz z całym wolnym i uczciwym światem Polska stoi po stronie Ukrainy.
  • Stany Zjednoczone są w absolutnej awangardzie jeśli chodzi o sankcje wobec Rosji; te sankcje działają
  • zespół prokuratorów z Trybunału Karnego w Hadze jest w Polsce; świadkowie zbrodni w Ukrainie są w naszym kraju, mamy dowody, m.in. nagrania.
  • wobec zgłaszanych przez stronę ukraińską próśb o samoloty "zachowaliśmy się jako wiarygodny członek NATO; postanowiliśmy oddać je do dyspozycji Sojuszu. Chcemy, żeby Sojusz podjął decyzję wspólnie."
Źródło:PAP
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (14)

  1. Gulden

    Cóż,coraz bardziej widać,że nasi kochani sojusznicy,na czele z tymi zza oceanu,na spokojnie,na zimno,cynicznie, pchają Polskę do współuczestniczenia w pełnoskalowym konflikcie z rosjanami.Na chwilę obecną udało się im przekonać do tego ukraińców,czas na nas.,Niechaj ameryka będzie wielka,again.No,wiadomo,bez strat po swojej stronie,szczególnie jeśli chodzi o american boys, w mundurach.Jakby nie patrzeć,obecna polityka naszych rządzących toczka w toczkę przypomina sanacyjny rząd Becka.Jak tak dalej pójdzie,to kwestią czasu będzie aż kreml uzna Polskę,za stronę w konflikcie i zacznie się na całego.Kampania medialna idzie w tym kierunku pełną parą,Moim skromnym zdaniem histeria covidowa,przy tym,co się obecnie dzieje,to niewinna wręcz igraszka,rozbiegówka taka.Naprawdę nikt nie zauważa tego,że sa ludzie zdolni,ba,realizują już plan kolejnej hekatomby w Europie?

    1. Chyżwar

      To niby jak przekonali Ukraińców? Sami mieli ruskich dość. I wale się im nie dziwię. Chcą żyć normalnie podczas gdy za rosją od wieków kroczy permanentny syf. My także swego czasu byliśmy "uszczęśliwiani" przez tych barbarzyńców. W odróżnieniu od ciebie dobrze ich pamiętam i za żadną cholerę nie chcę ruskich w Polsce widzieć więcej.

    2. Chyżwar

      To niby jak przekonali Ukraińców? Sami mieli ruskich dość. I wale się im nie dziwię. Chcą żyć normalnie podczas gdy za rosją od wieków kroczy permanentny syf. My także swego czasu byliśmy "uszczęśliwiani" przez tych barbarzyńców. W odróżnieniu od ciebie dobrze ich pamiętam i za żadną cholerę nie chcę ruskich w Polsce widzieć więcej.

    3. Gulden

      -chyżwar-Ano tak samo jak przekonali do Majdanu.Ano tak samo jak przekonali że opozycja (Jaceniuki ,Turczynowy i cała reszta..)jest lepsza niż Janukowicz.Ano tak samo,że mogą sobie gwizdać na rosjan,i w razie czego im pomogą...No,co zrobić,udało się im wręcz modelowo.Na chwilę obecną,ukriańcy amją wojnę na swoim podwórku,rosjan na karku,i po zawieszeniu broni mocno zniszczoną infrastrukturę,miliony ludzi poza granicami Kraju,mnóstwo rannych,i za wschodnią granicą nieżle wkurzonego sasiada..Ba,niestety,my,jako Polska, idziemy chyba podobną ścieżką.Ba,widac niekłamany entuzjazm w tym zbożnym dziele,obecnej ekipy na Wiejskiej.

  2. Piotr Skarga

    Jak widać USA bardzo by chciało byśmy to my indywidualnie się podłożyli Rosji rozpoczynając otwartą wojnę! A Zachód będzie nas wtedy "wspierał" nie angażując się? Żenada! Taka postawa wręcz sugeruje że gdyby to Rosja uderzyła czy na Polskę czy na Baltow- to NATO to też by tylko "wspierało"! Dwulicowość obnażona!! Zaufanie ? Utracone! Wiarygodność sojusznicza ? Zerowa!

    1. Valdore

      Panie Skarga może najpierw przeczytaj to co nieudolnei usiłujesz komentować.

    2. St.Javelin

      Nie zgadzam się z Tobą, zobacz jak NATO wspiera Ukrainę, która przecież do sojuszu nie należy! Ruscy wtedy mogliby pomarzyć o panowaniu w powietrzu, a Apache robiłyby rzeź wśród rosyjskich zagonów pancernych. Jedyne co potrzeba to przerzucenie ciężkich brygad US Army do Polski i to w ramach stałej obecności.

  3. Darek S.

    okazało się, że Amerykanie są odważni, jak wysyłają Ukraińców, albo innych durniów na wojnę. Sami w wojnę nie planują się bawić. Zwykli podżegacze. Gdyby Ukraińcy wiedzieli, jak im Amerykanie będą pomagać w czasie wojny, to by się poddali Putinowi. i uchronili swoje 14 reaktorów jądrowych od likwidacji.

    1. wert

      takie bzdury to tylko w Olgino! To że jankesi chcieli nas wykorzystać nie ma nic do tego że DZISIAJ są JEDYNYM i WIARYGODNYM sojusznikiem Polski. Może dlatego że mamy wspólne interesy a nic lepiej nie łączy. A co do Ukraińców: walczyliby i bez pomocy. Wybrali wolny świat, wybrali dobrze. Zapłacą dużo ale i tak mniej gdyby zostali w putinlandzie +

  4. Darek S.

    Bylebyśmy nie kupowali tego Abramsa, bo niestety nie nadaje się do Polski. Lufa abramsa M256/120mm/44 kalibry jest o 1/4 za krótka aby strzelać normalną amunicją i skutecznie przebijać Ruskie T-72 BM3 od frontu. Amerykanie na pustyniach Iraku i Afganistanu strzelają amunicją ze zubożonego uranu, która jako jedyna umożliwia abramsom mieć tą długość lufy 44 kalibry i przebijać ruskie pancerze. Leopardy 2 już od wersji A6 mają długość lufy 55 kalibrów, czyli są dłuższe o 1/4. Naszych abramsów nikt nie przebuduje, bo ich pierwotna wersja miała armatę 105 mm i ich obecna armata Rheinmetall 120mm/44 kalibry to szczyt możliwości adaptacyjnych. Chyba, że w Polsce będziemy strzelać amunicją ze zubożonego Uranu ? Amerykanie w Ameryce mają zakaz jej stosowania. Skażenie na 10 tys lat. A my do Rosji na strzelanie nie pojedziemy raczej, tylko będziemy strzelać tutaj na Mazurach w Białymstoku, Lublinie.

    1. Valdore

      @Darek, dawno takich bredni nie czytałęm. Ale jak widac bola was te Abramsy, oj bolą:))

    2. Darek

      Valdore…… tylko nie Darek, to pisał Darek S nie ja :))

    3. Valdore

      @Darek, sorry, S zgubiłem.

  5. baltazar

    Haris mowi o tych patriotach jak o jakims prezencie ze przywiozla niby nam,przeciez my za to zaplacilismyh 4 lata temu i dalej nie mamy nic.

  6. Był czas_3 dekady

    Był czas na opracowanie własnego systemu Himars bądź zakup licencji od innego dostawcy. Sprzęt byłby już na stanie naszej armii.

  7. AdSumus

    Dla nich to zbyt duże ryzyko, my jesteśmy tak potężni że możemy przekazać MIGi Ukrainie. Hipokryci.

    1. szalony Antek

      A co ze Słowacją czy Bułgarią? Dlaczego o nich i ich samolotach jest cisza? Wygląda na to że oni są sprytniejsi od naszych geniuszy.

  8. RAF

    Wszędzie pełno ruskich troli, którzy straszą i sieją defetyzm, ale ich pracodawca niedługo zbankrutuje i nie będzie miał kto płacić za wypociny w internecie.

  9. Xzibit

    Amerykanie przyśpieszcie dostawy 1 dywizjonu Himars z zapasem 30-stu rakiet ATACMS i 2 baterii Patriot do pokazania na defiladzie :) Kraj wielkości Polski i śladowe ilości najpotrzebniejszego uzbrojenia :)

    1. szalony Antek

      A tak naprawdę to po co? Przecież pięć nowych samolotów rządowych czeka, może nawet grzeją już motory?

    2. Rupert

      Polska znacząco zwiększy i przyspieszy zakupy nowego uzbrojenia. To już się dzieje. Wystarczy przypomnieć ostatnią umową na MIecznika czy Reapery. 1 dywizjon Himars-a to dopiero początek, bo potrzeba minimum po jednym dywizjonie dla każdej dywizji. Podobnie z Patriotami, w drugiej części programu będzie kolejnych 6 baterii.

    3. Robert77

      P jakoś nic nie mówi że Tusk w Moskwie remontował 2 u kolegi Putina czemu nie chciał latać tym drugim wyremontowanym który w czerwcu wrócił jak to bym się pytał gdzie są ci z po,czy już w Niemczech??czy Bruxeli z nowymi sancja na polske

  10. DA(łn)VIEN

    Będą , będą... Akurat jak 2 korpus wojska polskiego będzie bronić Alaski lub Hawajów to dostaniemy to wyposażenie....16 baterii homara i 16 baterii Wisły oraz Narwi nam potrzeba + 64 F35+ jassm er . Niestety,ale atomowy miecz demoklesa wisi nad naszą częścią świata. Czołgi nic nie dadzą . Z NATO pójdzie na grubo. Wojska pancerni -zmechanizowane można wysłać do Syrii lub Libii

    1. RAF

      Powtarzasz brednie Putina, który próbuje wszystkich zastraszyć. Jak się boisz to uciekaj, na co czekasz?

  11. Rupert

    @szalony Antek, Chodziło ci oczywiście o Rosję, jej rząd i oligarchów.

  12. Flaczki

    Polska potrzebuje dwie ekadry F15 za Migi, E-7, dodatkowe patrioty, camm, KC-46 lub uzywane KC135, wjecej HIMARS, okrenty podwodne z rakietami. Bo Rosja zatakuje z kalingrada, bialorusi, I mze ze strony Ukrainy. Mysle jak by nie daj boze ruskie wygraly na ukrainie to sie zucom na Polske bo wtrdy bylo by latwiej polknac Czechy, Slowacie, karaje Baltycki, Moldowe, Finlandie.

  13. Gimnazjum01@

    brawo Polska - wstyd dla Ameryki.

  14. Cyber Will

    Kwestia MiG-ów została bardzo dobrze rozegrana przez stronę polską. Inna rzecz że Turcy dostarczają Ukrainie STATKI POWITRZNE i nie ma z tym żadnego zamieszania.

Reklama