Reklama

Polityka obronna

Prezes PiS o potrzebie zwiększonych wydatków na obronność

Autor. Oficjalne konto TT partii Prawo i Sprawiedliwość

Musimy być narodem zwartym, uzbrojonym i odważnym; jeśli takim będziemy, to pomożemy sobie i innym - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wojna nie dotknie Polski, gdy nasz przeciwnik, Rosja, będzie uważała, że atak tu się nie uda, jest nieopłacalny, stąd nasze plany zbrojeniowe - dodał. „Dajemy sobie radę także i z tym wielkim kryzysem, który w tej chwili ma miejsce i któremu na imię wojna na Ukrainie” - ocenił Kaczyński w piątek podczas spotkania w Płocku.

Reklama

Dodał, że "kryzys ten pokazał jeszcze jeden aspekt naszej polityki, w przeciwieństwie do tej polityki, którą prowadzili nasi poprzednicy". "Otóż myśmy nigdy nie mieli złudzeń co do tego, że imperium rozbite w latach 1989-91 nie będzie kontratakować. Ono mogłoby nie kontratakować wtedy, gdyby rzeczywiście zostało zupełnie rozbite, rozgromione, ale nic takiego się nie zdarzyło. I ten kontratak nastąpił i dziś ma już charakter otwarty, regularnie i bardzo brutalnie prowadzonej wojny" - powiedział lider PiS.

Reklama

Czytaj też

Reklama

"Myśmy sprawy bezpieczeństwa, organizacji bezpieczeństwa w Europie i na świecie, sprawy NATO, traktowali bardzo poważnie. Wywiązywaliśmy się z naszych zobowiązań wobec NATO, chodziło o te dwa procent PKB na zbrojenia, wzywaliśmy innych do tego, żeby się wywiązywali, a dziś idziemy na tej drodze dużo dalej - trzy procent, ale tak naprawdę to plan jest jeszcze znacznie ambitniejszy i, nie ma co ukrywać, trudny dla społeczeństwa, bo pięć procent" - powiedział.

Jak kontynuował wynika to z tego, że "Ukraina uczy nas tego, że aby się obronić to trzeba być bardzo silnym". "Chcielibyśmy po prostu, aby wojna Polski nie dotknęła, a nie dotknie jej tylko wtedy, gdy nasz przeciwnik, nie ma co ukrywać, po prostu Rosja, będzie uważała, że atak na Polskę się nie uda, jest nieopłacalny. I stąd te nasze wielkie plany zbrojeniowe" - podkreślił.

"To nie jest marnowanie pieniędzy, jak mówią nasi przeciwnicy. To świadomość tego, że świat tak naprawdę nigdy się nie zmienił, że nie ma żadnego końca historii, który był tak modny w latach 90. i trzeba po prostu na te wyzwania odpowiedzieć i najlepiej po prostu odstraszyć i doprowadzić do tego, by inni Polski nie zaatakowali" - mówił prezes PiS.

Czytaj też

Kaczyński stwierdził, że Ukraina broni się dlatego, że ma "żołnierzy, którzy są gotowi walczyć i pogodzić się z perspektywą własnej śmierci, bo każdy żołnierz, który idzie do prawdziwego boju musi się z taką perspektywą pogodzić". "Jeśli się nie godzi, to żaden z niego żołnierz. Otóż Ukraińcy mają takich ludzi setki tysięcy i nawet więcej, miliony" - wskazał.

"W Polsce przez cały czas po 1989 roku prowadzono politykę zmierzającą do tego, żeby zamienić nas w naród pacyfistów, ludzi niezdolnych do walki, albo mówiąc najprostszym językiem, w naród tchórzliwy. To jest droga do najgorszego nieszczęścia" - powiedział Kaczyński. Dodał, że PiS to "odwrócił, ale jeszcze długa droga przed nami".

Czytaj też

"Musimy być narodem zwartym, uzbrojonym i odważnym. Jeśli takim nie będziemy, to spotkają nas nieszczęścia. Jeśli takim będziemy, to pomożemy sobie i innym i zdołamy uzyskać ten cel, by Polska była taka, jaka powinna być (...) państwem, które szybko dogania innych, tych na zachód od naszych granic" - powiedział. Dodał, że "ten cel nie jest żadną bajką". "My w tej chwili płacę minimalną, liczoną wedle siły nabywczej, według obliczeń UE, mamy wyższą niż amerykańska, niższą niż niemiecka, mniej więcej na poziomie Hiszpanii, tuż za Słowenią" - powiedział Kaczyński i ocenił, że "niewiele czasu trzeba przy dobrym rozwoju, żeby to nadrobić".

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (10)

 1. Robert0

  Jak najszybciej zaradzić tej biedzie, inflacji oraz ogólenej patologii jesli chodzi o zakupy dla Wojska Polskiego? Odsunąć pis od władzy. Nie sądziłem, że ja człowiek raczej konserwatywny i prawicowy będę tęsknił do rzadów SLD, PO i PSL. Ci nawet mimo mizeroty finansowej budżetu systematycznie modernizowali armię, przynajmnie pod względem technicznym bo błędem było pozbawienie jej poboru. Takie obowiązkowe szkolenie 8 tygodniowe dla młodych Polaków powinno radykalnie podnieść stan armii i jednocześnie dać w razie W konieczne rezerwy. Bajanie o 300 tys armii jest z góry skazane na niepowodzenie, bo jej wyposażenie i utrzymanie będzie zarzynać polską gospodarkę tak jak to było za komuny.

  1. Edmund

   Cóż za fałszywy wpis. Twoim zdaniem redukcja armii do 50 tysięcy i likwidowanie jednostek wojskowych na wschodzie, zwracanie mld złotych niewykorzystanych na armie do budżetu było rozwijaniem armii? Szybki i alarmowy zakup dla wojska w obliczu agresji Rosji na sąsiada uznajesz za patologię? A może patologia według ciebie jest olbrzymi rozwój polskiej zbrojeniówki z HSW na czele? A może patologią jest najniższe bezrobocie 5%, podczas gdy za rządów PO było najwyższe i sięgało 15 %? Będziesz tęsknił do rządów które prominentny minister PO określił jako ,,kupa kamieni i państwo nieistniejące"?

  2. Robert0

   #edmund patrzę na twoje godziny wpisów czyli od rana do wieczora i wszystkie bez wyjątku polegają na propagandzie obecnej ekipy. Daje to do myslenia czy w ogóle wdawać się w polemikę. Tobie najwyraźniej opłaca się ;) popełniać wpis za wpisem na użytek pisu. Odpowiem, nie. Nie opłaca się jak to napisałeś w trybie szybkim i alarmowym kupować byle co i przepłacać. Było 7 tłustych lat na wzmocnienie armii które przejedliście i mało tego osłabiliście pozycję armii i kraju. To nie żart, bo uwaliliście większośc programów POprzedników nie robiąc nic w zamian. Ukraina i tak kupiła nam cenny czas, Tym bardziej trzeba mysleć przyszłościowo. Kupno np czołgów to 30% kosztów a 70% pochłonie eksploatacja. Dlatego wazny jest udział polskich firm w procesie utrzymania.. Jak słyszę o 500 Himars to się zastanawiam kto jest u steru, chyba nikt mądry. A co do bezrobocia to ile wynosi teraz? Dolicz 3 mln osób z UA na naszym utrzymaniu.

 2. Iceman

  Jeśli PiS będzie podejmował złe decyzje w polityce monetarnej i prawie podatkowym to nie uzyska większości (do tego PiS nie umie się chwalić sukcesami i robi to jak komuniści) parlamentarnej, Rząd się sypnie Platforma dojdzie do władzy i rozpie... wszystko. Wiem że niektórym za PO żyło się dobrze ale większość z nas to szare Polaczki i to że minimalną krajowa została podniesiona znacząco za rządów PiS poprawiło sytuację zwykłego człowieka. Jeśli ktoś ma wątpliwości to warto wrócić do tych czasów PO i sprawdzić (bezrobocie, zakupy dla wojska, problemy ze służbą zdrowia itd) dla mnie PiS to niestety mniejsze zło (niestety Konfa czy Lewica pogrążają się na każdym kroku kontrowersjami) Tak myślę ja szaraczek ale każdy ma prawo głosować na kogo chce i taki wybór jak i wybór zwycięzcy trzeba uszanować.

 3. Edmund

  Ja wam powiem, jak wyglądałaby Polaka gdyby obecnie Koalicja Obywatelska rządziła. Donald Tusk zapewniał, ze nie będzie muru na granicy białorusko-polskiej. Co wtedy się dzieje? Granicę tą przekracza 20 tys. ,,turystów" z Wybrzeża Kości Słoniowej, Konga i Afganistanu codziennie. Jednostek wojskowych na wschodzie nie ma, posterunków policji także. Administracja państwowa w Północno-Wschodniej Polsce nie funkcjonuje. Zaczynają się podpalenia, gwałty i kradzieże. Następuje ucieczka mieszkańców Polski z tych terenów. Niemcy zamykają granice z Polską. Zaczyna się wojna z Ukrainą. Dochodzi do zbrojnych incydentów już po polskiej stronie. NATO i UE się fortyfikuje na zachodniej granicy Polski i zastanawia co robić.

  1. Jato

   Edmund - A czym by się teraz Polska w razie wojny broniła? Tym płotem?

 4. ANDY

  GDZIE BYŁ DO TEJ PORY ...??? DLACZEGO NIE MAMY ŻADNEGO POTENCJAŁU PRZEMYSŁOWEGO W KRAJU TYLKO WSZYSTKO CHAOLYCZNIE ,SZYBKO I B.DROGO KUPUJEMY BEZ ŻADNYCH KOMPENSAT PRZEMYSŁOWYCH ...

 5. Rio

  Można go nie lubić za wiele rzeczy ale wszystko co powiedział jest prawdą. Europa zachłysnęła się nowa nadzieją gdy związek upadł, teraz imperium kontratakuje.. obyśmy tylko nie musieli robić za ostatniego jedi jak w 20 roku..

  1. Cpt. Price

   Rio widzę że nawiązanie do Gwiezdnych Wojen haha :D gdybym mógł dałbym ci like.

 6. cywilnycywil

  Ech, czego to ja już nie słyszałem od polityków... Gdyby spełniły się wizje kolejnych ekip rządzących Polską przez ostatnie 30 lat, to bylibyśmy już dziś potęgą gospodarczą i militarną. Oczywiście zawsze jestem "ZA" i mocno popieram, bo marzy mi się dobrze wyposażone, silne Wojsko Polskie. Tylko dotychczas było tak, że jedni wizjonerzy w MON i politycy coś tam obiecywali a nawet czynili kroki wstępne i podpisywali jakieś tam umowy - potem były wybory, przychodziła do władzy nowa partia i koncepcja się zmieniała. Poprzednie założenia szły "do kosza" i zaczynało się wszystko od nowa - utrzymując polską armię w stanie niegroźnym. Nigdy nie zapomnę, jak generał Skrzypczak powiedział w jakiś mediach, że Rosjanie do Warszawy wkroczą w 3 dni. Czy teraz będzie podobnie panie Kaczyński? Czas pokaże. Wybory niedługo.

 7. dr Solfernus

  Rząd Kaczyńskiego zostanie zapamiętany jako ten, który doszczętnie rozbroił Polskę i jednocześnie zrujnował wydając na zbrojenia!!! Paradoks do kwadratu!

  1. Edmund

   Doszczętnie rozbroił Polskę kupując 350 Abramsów, Patrioty, Miecznika, Pioruny, Himarsy, F-35, formułując nowe jednostki wojskowe, planując nowe satelity, i wilekość armii na poziomie 300 tysięcy. Kraje Europy Zachodniej są 10 X bardziej zadłużone niż Polska a funkcjonują. Gdzie tu logika?

 8. Jato

  PiS zbroi Polskę, ale na papierze. Patrioty, F-35, Himarsy, Abramsy, Borsuki, nowe fregaty, czy nowe śmigłowce, tego w wojsku polskim nie ma, a obecna władza stwarza pozory jakby to już od dawna było. Polska jest bezbronna przed atakiem z powietrza i zmasowanym atakiem broni pancernej. Dopiero niedawno podpisano umowę kupna kilkunastu tysięcy jednorazowych granatników przeciwpancernych. Ale one są też jeszcze tylko na papierze.

 9. Bobo

  No tak ,Znowu wina tuska

  1. Był czas_3 dekady

   Wina wszystkich polityków, decydentów od 30lat.

  2. Rio

   tuska i jego złotej świty, która rozbrajała Polskę i postawiła tylko na misyjność zamiast patrzeć długofalowo. Mariusz obudził się z ręką w nocniku bo tez ma za uszami zaniedbania ale chociaż zrozumieli swój błąd. Co do PO nie mam takiej pewności, czy znowu nie będą bić pokłonów niemcom i francji w zamian za ... gwarancję bezpieczeństwa sic!

  3. Box123

   [1/3] 600mld piechotą nie chodzi, a mniej więcej tyle kosztowały nas do dziś rządy PO-PSL. Do tego wszystkie ich targowickie działania odkąd stracili władze,które są jak kula u nogi dla Polski. Więc tak, niszczenie finansów publicznych, armii, wyprzedaż lub próba wyprzedania wszystkiego co moglo by stanowić konkurencję dla Niemiec, donoszenie na Polskę, próby wywołania kryzysu gospodarczego(2016), proby blokowania sprzedaży Polsce broni przez USA (już po ataku Rosji na Ukrainę w 2014),pozbawienia nas należnych nam środków z UE (kolejne ponad 600mld), ciągle niszczenie wizerunku Polski i kłamliwe oskarżanie nas przy pomocy dokładnie tych samych argumentów co targowica w XVIII wieku (zamach na wolność, demokracje i praworządność), stanięcie po stronie Łukaszenki i Putina w wojnie hybrydowej przeciw Polsce pod koniec zeszłego roku, żeby tylko odzyskać władze, gdzie gdyby żądania tych ludzi zostały spełnione mielibyśmy teraz kilkaset tysięcy imigrantów podstawionych przez Putina, z których

 10. Laky

  5%? czyli tyle ,ile naprawdę wydają USA i rosja😉chociaż rosja to pewnie i więcej😉🤔😄😄😄

Reklama