- WIADOMOŚCI
Siły ukraińskie zniszczyły na Krymie stację radiolokacyjną Niebo-U
Ukraińskie siły zniszczyły na okupowanym przez Rosję Krymie stację radiolokacyjną Niebo-U, która służy do wykrywania i śledzenia celów powietrznych, oraz uderzyły w obiekty wojskowe na okupowanych terytoriach i na terenie Rosji – powiadomił w czwartek Sztab Generalny Ukrainy.
Radar Niebo-U został trafiony w Sewastopolu, gdzie znajduje się główna baza rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. W obawie przed atakami ukraińskich dronów okręty tej floty jeszcze w 2022 r. przeniesiono do Noworosyjska w rosyjskim Kraju Krasnodarskim.
Sztab Generalny Ukrainy wyjaśnił, że uderzenie w Niebo-U poważnie ogranicza zdolności przeciwnika do kontrolowania przestrzeni powietrznej i odpowiednio wczesnego wykrywania celów powietrznych.
W komunikacie poinformowano, że ukraińscy żołnierze przeprowadzili również ataki na: rosyjski punkt dowodzenia dronami w rejonie miejscowości Myrne w obwodzie zaporoskim, skład paliw w rejonie Dowżanska w obwodzie ługańskim, skład amunicji w rejonie Nowego Haju w obwodzie zaporoskim oraz skład środków materiałowo-technicznych w rejonie miejscowości Kałanczak w obwodzie chersońskim. Zaatakowano także „miejsce koncentracji siły żywej” w rejonie Butyrek w obwodzie biełgorodzkim w Rosji.
„Trafienie tych obiektów osłabia zdolności przeciwnika, zakłóca jego zabezpieczenie logistyczne oraz ogranicza możliwości gromadzenia i wykorzystywania amunicji, sprzętu i siły żywej. Działania przeciwko kluczowym celom są kontynuowane. Ciąg dalszy nastąpi!” – ostrzegło dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy.


Wybrane okazje dla Ciebie