Reklama

Polityka obronna

Ponad 40 kanadyjskich firm na MSPO. Ambasador: wzmacniamy współpracę z Polską

Op Unifier
Op Unifier
Autor. Defence24

W rozmowie z Defence24.pl J.E. Catherine Godin, Ambasador Kanady w Polsce, oraz płk Stéphane Roy, Attaché Obrony Kanady w Polsce, Czechach i Słowacji, mówią o współpracy Polski i Kanady w zakresie obronności, wspólnych wysiłkach w celu wsparcia Ukrainy i NATO oraz współpracy przemysłów obronnych i lotniczych obu państw.

Reklama

Artykuł sponsorowany

Reklama

Jakub Palowski, Defence24.pl: Pani Ambasador, na początek proszę opisać obecny stan relacji polsko-kanadyjskich.

J.E. Catherine Godin, Ambasador Kanady w Polsce: Relacje polsko-kanadyjskie od początku wojny widocznie się umocniły, czerpiąc ze wspólnego zrozumienia istoty bezpieczeństwa w tym rejonie, a także potrzeby ustanowienia silnej, zjednoczonej międzynarodowej koalicji, chętnej do podejmowania trudnych decyzji w zakresie wsparcia Ukrainy, stawiającej czoła pełnoskalowej inwazji Rosji. Sporo naszego wsparcia ukierunkowanego na pomoc Ukraińcom opiera się na współpracy z Polską i Polakami. W imieniu Kanady pragnę Wam podziękować.

Reklama
Ambasador Catherine Godin Headshot
Ambasador Catherine Godin Headshot
Autor. Global Affairs Canada

Z wielką przyjemnością przyjęliśmy wizyty wysoko postawionych przedstawicieli z Polski w Kanadzie, w tym Premiera Morawieckiego i Ministra Rozwoju i Technologii Waldemara Budy (obaj w Toronto pojawili się na początku czerwca), Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka w maju, a także Marszałków Grodzkiego z Senatu i Witek z Sejmu. W ubiegłym roku Kanada i Polska podpisały Memorandum o porozumieniu w celu wzmocnienia współpracy między Siłami Zbrojnymi obu krajów.

Po stronie handlowej z uwagi na tymczasowe zastosowanie porozumienia CETA (Canada-EU Comprehensive Economic and Trade Agreement - Kompleksowe Porozumienie Handlowo-Gospodarcze między Kanadą a UE – red.), eliminującego taryfy celne na 99% towarów, bilateralna wymiana handlowa między Kanadą i Polską wzrosła o prawie 58% od 2016 roku, mowa o rekordowej sumie 12 miliardów złotych. Zarówno polskie, jak i kanadyjskie firmy czerpią tu korzyści. Eksport z Polski do Kanady wzrósł do 8,4 mld złotych w 2022 r., stanowiąc prawie 70% przepływów handlowych między Polską i Kanadą.

Czytaj też

Targi MSPO odbywają się na początku września, w chwili, gdy cały sektor obronny w Europie Środkowo-Wschodniej obserwuje brutalną agresję Federacji Rosyjskiej wymierzoną przeciwko Ukrainie. Wzmocnienie zarówno narodowych, jak i wspólnych (sojuszniczych) zdolności obronnych ma nadrzędne znaczenie dla państw w regionie. Jakie będą główne elementy zaangażowania przemysłu obronnego Kanady na MSPO? Jaką rolę odegra Ambasada?

W tym roku rekordowa liczba ponad 40 kanadyjskich firm weźmie udział w MSPO 2023, a wiele z nich wystawi się w pawilonie kanadyjskim, zorganizowanym z inicjatywy naszej ambasady w Hali G, bezpośrednio naprzeciwko pawilonu tegorocznego państwa wiodącego, Korei Południowej. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na naszej dedykowanej MSPO strony internetowej, gdzie przedstawiliśmy w języku polskim wszystkie firmy uczestniczące w wydarzeniu. Jeśli będziecie na targach MSPO, zatrzymajcie się po prostu w pawilonie kanadyjskim. Płk. Roy, nasz podsekretarz stanu (Assistant Deputy Minister, Materiel) oraz ja będziemy tam dnia pierwszego, tj. 5 września, wraz z zespołem z ambasady.

Czytaj też

Polsko-kanadyjska współpraca w obszarze obronności to nic nowego. Kanadyjskie firmy brały udział w wielu projektach modernizacyjnych, w tym zapewniając kluczowe podsystemy dla nowych niszczycieli min typu Kormoran, a także dla fregat Miecznik dostarczanych Marynarce Wojennej RP przez polski przemysł. Jakie doświadczenia ma w Polsce przemysł Kanady?

Ma Pan rację, Kanada i Polska od lat współpracują w obszarze obronności. W 1917 r. w Niagara-on-the-Lake ponad 22 tysiące polskich ochotników szkoliło się w ramach Camp Kościuszko, by przyłączyć się do walki o wolną Polskę u boku generała Hallera. W czasie II wojny światowej Polacy i Kanadyjczycy walczyli ramię w ramię w Bitwie o Anglię, w Normandii, na Monte Casino, czy w czasie Powstania Warszawskiego, podczas którego zginęli kanadyjscy lotnicy wykonujący misje wsparcia. Polski niszczyciel ORP Ślązak, rozmieszczony w Dieppe, uratował 95 kanadyjskich żołnierzy z Royal Regiment of Canada, gdy ci po lądowaniu znaleźli się w pułapce na plaży. Kanada jest dumna z faktu, że byliśmy pierwszym państwem członkowskim NATO, który ratyfikował członkostwo Polski. Wiedzieliśmy wtedy i wiemy teraz, że Polska to oddany sojusznik.

Czytaj też

Po stronie przemysłowej Polska stała się piątym największym rynkiem eksportowym w obszarze towarów i technologii wojskowych dla Kanady, co ma odbicie w zwiększonym zaufaniu, którym kanadyjskie rozwiązania są darzone Siły Zbrojne RP i polski przemysł obronny. Wśród obszarów, gdzie odbywa się współpraca, obecnie znajdują się: systemy optoelektroniczne/termowizja (EO/IR); systemy nawigacyjne i mostkowe dla Marynarki Wojennej RP (w tym na nowo pozyskiwanych fregatach Miecznik), kompozytowe gąsienice gumowe do pojazdów opancerzonych, celowniki, systemy noktowizji, systemy łączności, schronienia polowe, czy szkolenia.

W obszarze przemysłu lotniczego współpraca między naszymi państwami również jest długoletnia, a Kanada i firmy z Kanady odgrywają kluczową rolę w rozwoju polskiej Doliny Lotniczej. Odnotujmy tu fakt, że kanadyjska firma była pierwszą zachodnią spółką, która ustanowiła współpracę techniczną z WSK-Rzeszów, w latach 70. XX w. Zwracam uwagę, że polski eksport komponentów lotniczych do Kanady stanowi 15% bilateralnej wymiany handlowej między naszymi państwami. To największa kategoria towarów, którymi handlujemy, co widać w naszych relacjach obopólnych korzyści, które nadal chcemy rozwijać.

Po pełnoskalowej inwazji Federacji Rosyjskiej wymierzonej przeciwko Ukrainie Polska zdecydowała się na zwiększenie wydatków na obronność i przyspieszenie modernizacji Sił Zbrojnych, w tym także poprzez uruchomienie nowych projektów. Jakiej roli upatrujecie się w tym procesie dla kanadyjskiego rządu i przemysłu?

Kanadyjski przemysł obronny oferuje szeroką gamę produktów, usług i platform, które mogą zaspokoić potrzeby Sił Zbrojnych RP, a także sprostać innym wymogom opisanym w Planie Modernizacji Technicznej SZ RP. Obejmuje to systemy szkoleniowe i symulacyjne, technologie stoczniowe, cyberbezpieczeństwo, ochronę infrastruktury krytycznej, technologie C4ISR, pełną infrastrukturę naziemną i podsystemy dla satelitów, systemy schronowe czy systemy BSP. Rząd kanadyjski może też ułatwić, przyspieszyć i uprościć polskie zakupy poprzez kanał sprzedażowy G2G (rząd-rząd). Canadian Commercial Corporation (CCC) pomaga rządom na całym świecie spełnić wrażliwe bądź pilne potrzeby zakupowe pojawiające się w projektach, które trudno zrealizować poprzez konkurencyjne postępowania przetargowe. CCC obniża ryzyko zakupowe, które występuje dla rządów obcych państw, oferując wyłącznie współpracę z zakwalifikowanymi spółkami kanadyjskimi i gwarancją Rządu Kanady w zakresie wykonania umowy.

Polska szuka możliwości wsparcia krajowej bazy przemysłowej w miarę prowadzenia modernizacji Sił Zbrojnych. W jakim zakresie polski i kanadyjski przemysł współpracują? Jak można poszerzyć ten zakres?

Spora część kanadyjskiego przemysłu w domenie obronności i bezpieczeństwa rozwinęła się dzięki umowom offsetowym, a także innym transferom wiedzy i technologii, we współpracy z naszymi kolegami z USA. 60% eksportu obronnego z Kanady trafia do USA, a produkty kanadyjskie są potem integrowane w ramach większych produktów i systemów. Istnieje spora szansa na to, że gdy Polska pozyskuje amerykański produkt, będzie on zawierać kanadyjskie komponenty. W konsekwencji Kanadyjczycy i kanadyjskie firmy rozumieją, jak ważne jest wspieranie krajowego przemysłu. W tym zakresie wiele kanadyjskich spółek angażuje się w transfer technologii i umowy offsetowe. Ta cecha odróżnia je na tle konkurencji.

Czytaj też

Współpraca między przemysłami kanadyjskim i polskim trwa od wielu lat. Kilka kanadyjskich firm w Polsce utworzyło zakłady produkcyjne, zapewniając dobre miejsca pracy i wspierając zrównoważoną współpracę. Od początku wojny jestem świadkiem tego, jak kanadyjskie przedsiębiorstwa w branży, z fantastycznym wsparciem ze strony PAIH i ARP, stworzyły zakłady produkcyjne i serwisowe w Polsce, bądź poważnie rozważają osadzenie się tu, by służyć rynkom Europy Środkowo-Wschodniej. To przekłada się na tworzenie dobrych miejsc pracy w Polsce, generowanie eksportu i zwiększenie dostępności wiedzy i zdolności w polskim przemyśle obronnym i w branży bezpieczeństwa.

Panie pułkowniku, witamy w Polsce! Czy dostrzega Pan szansę dla polskiego przemysłu, by ten zaangażował się zarówno w Kanadzie, jak i na rynkach międzynarodowych, w ramach współpracy polskiego i kanadyjskiego przemysłu, tak by wspólne wysiłki nie ograniczały się wyłącznie do rynku polskiego?

Płk Stéphane Roy, Attaché Obrony Kanady w Polsce, Czechach i Słowacji: Dziękuję bardzo! Wielkim zaszczytem jest dla mnie tu być.

Oba nasze państwa podejmują wysiłki modernizacyjne dotyczące Sił Zbrojnych, zatem niezbędnym jest przyjęcie innowacyjnych rozwiązań, wzmocnienie zdolności odstraszania, wzmocnienie NATO w Europie Środkowowschodniej oraz zwiększenie interoperacyjności w ramach Sojuszu. Niniejszym najwyższą wagę powinno się przyłożyć do tego, by wszystkie zaangażowane strony zwiększały zakres współpracy, kierując się ku naszemu wspólnemu celowi, jakim jest bezpieczniejszy i silniejszy sojusz.

Pułkownik Roy
Pułkownik Roy
Autor. Department of National Defence Canada

Wiem, że polski przemysł wytwarza technologie i sprzęt światowej klasy taki jak haubice Krab, PZPR Piorun czy BSP, które w efektywny sposób sprawdziły się w boju w Ukrainie.  Z przyjemnością chcę ogłosić, że nasz podsekretarz stanu, Troy Crosby, będzie obecny na MSPO, a biorąc pod uwagę jego mandat, skupiony na dostarczaniu wyposażenia i usług na potrzeby Departamentu Obrony Narodowej i Kanadyjskich Sił Zbrojnych, wiem, że jest bardzo zainteresowany tym, co może zaoferować polski przemysł zbrojeniowy.

Zarówno Kanada, jak i Polska udzielają Ukrainie znaczącego wsparcia, w ramach którego Kanada dostarcza finansowanie i sprzęt, natomiast Polska przekazuje sprzęt, a także działa jako kraj-gospodarz oraz zapewnia wsparcie logistyki. Jak ocenia Pan współpracę między Kanadą i Polską, w tym na poziomie przemysłowym, jeśli chodzi o wsparcie dla Ukrainy?

Po pierwsze, chciałbym podkreślić, że tak jak Polska także Kanada zobowiązała się i pozostaje w zobowiązaniu do wsparcia Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne. Będziemy zapewniać Ukrainie wsparcie wojskowe, szkolenia i prowadzić inne działania wspomagające wysiłek ukierunkowany na wygranie wojny. Zobowiązaliśmy się do zapewnienia Ukrainie bilateralnych, długoterminowych zobowiązań i uzgodnień dotyczących bezpieczeństwa, które wzmocnią zdolności obronne Ukrainy, jej stabilność gospodarczą, odporność i zapewnią techniczne oraz finansowe wsparcie dotyczące najpilniejszych potrzeb Kijowa.

Kanada przeznaczyła lub dostarczyła 1,8 mld dolarów (5,47 mld. złotych) w formie pomocy wojskowej. W tym zawiera się przekazanie 8 czołgów podstawowych Leopard 2, systemu obrony powietrznej NASAMS, transporterów opancerzonych, systemów artyleryjskich, dronów, amunicji, systemów łączności satelitarnej, jak i wsparcia w zakresie obrony cyberprzestrzeni.

Czytaj też

Kanada w ramach misji Operation UNIFIER wyszkoliła ponad 37 tys. członków ukraińskich sił bezpieczeństwa od 2015 r. Przekłada się to na szkolenie sił Ukrainy u boku Sił Zbrojnych i innych sojuszników, a spora część tych szkoleń, za co jesteśmy wdzięczni, organizowana była tutaj, na terytorium RP. W ramach tego programu zawierają się umiejętności inżynieryjne, dowodzenia, szkolenie załóg czołgów Leopard, serwis systemów artyleryjskich czy taktyczne umiejętności medyczne. W miarę jak rząd i Siły Zbrojne Ukrainy wyrażają nowe potrzeby, omawiamy je z naszymi partnerami, w tym Polską, od której zależy wsparcie, i która jest w najlepszym położeniu, by je zapewnić.

W ostatnim czasie Kanada wraz z kilkoma sojusznikami podpisała oświadczenie w Wilnie ustanawiające połączoną koalicję na rzecz szkolenia Sił Powietrznych Ukrainy w działaniach operacyjnych na F-16. Kanada zobowiązała się też do wsparcia kierowanego przez Polskę ośrodka utrzymania czołgów Leopard.

Kanada była pierwszym obcym państwem, które do Polski przysłało swoje Leopardy.
Kanada była pierwszym obcym państwem, które do Polski przysłało swoje Leopardy.
Autor. Department of National Defence

Dopełnienie tego wsparcia stanowi, jak już wspomniała Pani Ambasador, porozumienie podpisane przez Polskę i Kanadę w ubiegłym roku. Jego celem jest zacieśnienie współpracy obronnej. Z satysfakcją stwierdzam, że ustalenia tego porozumienia wchodzą już w życie między naszymi Siłami Zbrojnymi.

NATO podjęło już pewne decyzje, by wzmocnić siły na szczytach w Wilnie i Madrycie, w obu przypadkach w zakresie wysuniętej obecności i sił odpowiedzi.  Polska jest częścią Grupy Bojowej wystawionej na Łotwie, współpracującej z siłami kanadyjskimi. Jak ocenia Pan tę współpracę? W jakim zakresie zaangażowane są tu przemysły: polski i kanadyjski?

Siły Zbrojne RP i Kanady szkolące swoich ukraińskich odpowiedników
Siły Zbrojne RP i Kanady szkolące swoich ukraińskich odpowiedników
Autor. Department of National Defence

Współpraca ta miała zasadnicze znaczenie dla zademonstrowania spójności Sojuszu i wspólnej determinacji w zakresie obrony kolektywnej. Kanada jako państwo ramowe w obszarze Wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO na Łotwie (NATO Enhanced Forward Presence, eFP) jest liderem wielonarodowej grupy bojowej, w poczet struktur której Polska dostarczyła kompanię czołgów. Kanada zwiększy swój kontyngent do maksymalnie 2200 żołnierzy, którzy będą obecni tu w sposób ciągły, a skala zwiększy się do rozmiaru brygady, jeżeli taką potrzebę wyrazi Sojusz. Stworzono wspólną mapę drogową z Łotwą, dotyczącą rozwoju brygady, a proces ten ma być prowadzony w 3 fazach (przygotowanie, budowa, stan stały), z intencją zakończenia jej formowania w 2025 r. i osiągnięcia pełnej implementacji do roku 2026.

Kanada także pozyska i rozmieści krytyczne systemy uzbrojenia, wsparcie i zapasy. Będzie kontynuować współpracę z Łotwą, NATO, sojusznikami i przemysłem celem inwestycji w i wzmocnienia istniejącej infrastruktury i poligonów szkoleniowych, aby wesprzeć naszą obecność i zdolności odstraszania. To fundamentalna sprawa dla wzmocnionej postawy NATO na wschodniej flance. Formowanie sił brygady eFP stanowi znaczny wysiłek, który wymagać będzie wsparcia Polski, innych zaangażowanych krajów, a także przemysłu.

Czytaj też

Zawiera się to w funduszach zapewnionych przez Kanadę w wysokości 2,6 mld dolarów (7,9 miliarda złotych) od tego roku, które to fundusze mają odnowić i rozszerzyć operację Operation REASSURANCE w ciągu 3 lat. Operacja ta stanowi wkład Kanady w największe wzmocnienie kolektywnej obrony NATO za życia tego pokolenia i stanowi największą misję zagraniczną, w jaką zaangażowała się Kanada.

Dziękuję Państwu za rozmowę.

Artykuł sponsorowany

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze

    Reklama