Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina otrzyma 1000 pojazdów opancerzonych

Senator 4x4
Senator 4x4
Autor. Rooshel

Do końca roku Ukraina otrzyma łącznie 1000 transporterów opancerzonych Senator produkowanych przez kanadyjską firmę Roshel.

Reklama

Ukraina już od zeszłego roku stale otrzymuje w ramach wsparcia wojskowego kołowe transportery opancerzone Senator, których już miała otrzymać łącznie ponad 550 sztuk. Dostawy te realizowane są dzięki wsparciu Kanady, na której to terenie powstają wspomniane pojazdy. Na początku tego roku kanadyjska minister obrony Anita Anand zapowiedziała, że Ottawa przekaże Ukrainie 200 transporterów Senator, jednak zapewne nie jest to ostatni tak duży pakiet pomocy wojskowej, w skład której wejdą te cenione przez Ukraińców wozy opancerzone. Przedstawiciel kanadyjskiej firmy zapewnił, że liczba dostarczonych w tym roku na Ukrainę pojazdów Senator przebije 1000 egzemplarzy. Oznacza to olbrzymi zastrzyk finansowy dla przedsiębiorstwa oraz solidne i co ważne regularne wsparcie dla ukraińskich żołnierzy, ale też przedstawicieli innych służb mundurowych, oraz medyków.

Reklama

„Do końca tego roku będzie ich ponad 1000" – powiedział przedstawiciel firmy Roshel.

Czytaj też

Roshel Senator to transporter opancerzony 4x4, który zaprezentowano w październiku 2018 r. podczas wystawy obronnej AUSA w Waszyngtonie. Jego bazę stanowi zmodyfikowane podwozie Forda F-550. Pojazd cechuje się wysoką wytrzymałością na ostrzał z broni małokalibrowej, wzmocnionym dnem, systemem wieżowym, a także dużą możliwością personalizacji pod dany typ misji. Według producenta opancerzenie Senatora ma zapewniać normę ochrony balistycznej do poziomu STANAG III/B7. Pojazd jest dostępny w różnych układach i konfiguracjach drzwi (dwudrzwiowy, czterodrzwiowy, wersja wyposażona w rampę hydrauliczną), w zależności od misji i potrzeb zamawiającego.

Reklama
YouTube cover video

Senator napędzany jest 8-cylindrowym, w układzie V, silnikiem wysokoprężnym o poj. 6,7 litra i mocy 330 KM przy 2600 obr/min., sprzężonym z 6-biegową automatyczną skrzynią biegów. W konfiguracji APC pojazd może pomieścić do 12 żołnierzy, w tym kierowcę i dowódcę.

Czytaj też

Autor. Roshel.ca
Reklama

Komentarze (1)

  1. KPS1

    A czy u nas MON zacznie w końcu zamawiać Tury V?

    1. Davien3

      Tur V przy nieco wiekszej masie ma gorsze opancerzenie i zabiera połowe tego co Senator jest tez nieco wiekszy To juz lepszy jest Tur VI

Reklama