Polityka obronna
Pierwsze posiedzenie RBN z udziałem przedstawicieli nowego rządu
Wsparcie dla Ukrainy i planowane zmiany w systemie kierowania i dowodzenia armią znajdą się wśród kwestii omawianych przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego, którą prezydent Andrzej Duda zwołał na środę.
Jak powiedział we wtorek w Radiu Zet szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, Rada zajmie się stanem bezpieczeństwa związanym z sytuacją na froncie w Ukrainie, możliwościami wsparcia ukraińskich sił zbrojnych w obronie terytorium oraz reformą systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi, w tym prezydencką inicjatywą projektu ustawy reformującej system.
Spotkanie rozpocznie się o 11:30 w Belwederze.
Będzie to pierwsze posiedzenie Rady po zaprzysiężeniu rządu Donalda Tuska. Zaproszenia przekazano marszałkom Sejmu i Senatu, premierowi, szefom MON, MSZ, MSWiA, ministrowi aktywów państwowych, koordynatorowi służb specjalnych, przewodniczącym klubów parlamentarnych oraz szefowi Sztabu Generalnego WP.
Na posiedzenie zostali także zaproszeni szefowa prezydenckiej kancelarii Grażyna Ignaczak-Bandych, szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek, prezydencka minister Małgorzata Paprocka i szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak.
Czytaj też
Wiceszef MON Cezary Tomczyk (KO) odnosząc się do planowanego posiedzenia stwierdził, że „kohabitacja, szczególnie w zakresie relacji z prezydentem, jest wyjątkowa”. Zaznaczył, że premier Tusk i wicepremier, minister obrony są w kontakcie z prezydentem; przypomniał, że kluczowe stanowiska w wojsku są obsadzane w uzgodnieniu z prezydentem, będącym zwierzchnikiem sił zbrojnych.
Czytaj też
W listopadzie prezydent wniósł do Sejmu projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa, który zmierza do zmiany systemu dowódczego w polskim wojsku. Przewiduje on przekształcenie Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Dowództwa Generalnego RSZ w Dowództwo Połączonych Rodzajów Sił Zbrojnych oraz odtworzenie poszczególnych dowództw rodzajów sił zbrojnych - Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i WOT (podporządkowane obecnie, do czasu osiągnięcia pełnej gotowości, szefowi MON). Wojska Specjalne i wojska obrony cyberprzestrzeni mają podlegać bezpośrednio ministrowi obrony.
Czytaj też
Prezydencka propozycja była w listopadzie jednym z tematów rozmowy Dudy z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią (PL 2050-TD).
Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym prezydenta w sprawach wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa. W jej skład wchodzą marszałkowie obu izb parlamentu, premier, szefowie MSZ, MON i MSWiA, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań posiadających klub parlamentarny lub poselski (lub przewodniczący tych klubów), szefowie kancelarii prezydenta i BBN. Posiedzenia Rady zwołuje prezydent, który także ustala ich tematykę.