Reklama

Polityka obronna

Nalot śmigłowców na Płock. Światowy Zlot Śmigłowców

zlot śmigłowców
Autor. Fot. por. Robert Suchy/CO MON

W dniu 12 sierpnia br. w Płocku odbędzie się Światowy Zlot Śmigłowców, któremu towarzyszyć będą eliminacje do Śmigłowcowej Kadry Narodowej. Organizatorzy zapraszają pilotów do sprawdzenia swoich umiejętności na sportowym torze w Płocku, pod nadzorem szkoleniowca - Marcina Szamborskiego. Portal Defence24.pl objął patronat medialny nad Zlotem.

Reklama

Pierwsza w polskim aeroklubie sekcja śmigłowcowa powstała w 1964 roku. W 1967 roku w Świdniku zorganizowano i przeprowadzono I Krajowe Zawody Śmigłowcowe, w których startowało 27 zawodników z Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej, Marynarki Wojennej, Lotnictwa Sanitarnego oraz WSK PZL Świdnik. Do dyspozycji zawodników było 16 śmigłowców SM-1 i SM-2. Zawody śmigłowcowe są areną zmagań pilotów a nie sprzętu. Tu stawia się na precyzję pilotażu, walka rozgrywa się o centymetry i sekundy. W tych samych konkurencjach biorą udział śmigłowce ultralekkie oraz wielosilnikowe, ciężkie maszyny turbinowe - a młodzi piloci spotykają się z weteranami lotnictwa. Swoją ideą zawody nawiązują do zadań wykonywanych przez poszukiwawczo-ratownicze służby śmigłowcowe SAR. Loty z podwieszeniem, szukanie znaków na ziemi czy zrzuty do celu - świadczą o genezie poszczególnych konkurencji.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Impreza najwyższej rangi - Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata są organizowane co trzy lata. Ostatnie zawody tej rangi odbyły się w 2018 roku na Białorusi. W Mińsku Polacy odnieśli międzynarodowy sukces, zdobywając złoto i tytuł Mistrza Świata w kategorii Junior. Ostatnie duże zawody z udziałem Śmigłowcowej Kadry Narodowej odbyły się w Płocku w 2021 roku. W Międzynarodowych Zawodach Śmigłowcowych Polska Kadra odniosła zauważalne sukcesy - 1 i 2 miejsca. Z uwagi na pandemię oraz wojnę w Ukrainie możliwość rywalizacji śmigłowcowej została znacznie ograniczona - większość sędziów sportu śmigłowcowego pochodziło z Rosji, co uniemożliwiło skuteczne przeprowadzanie międzynarodowych zawodów.

W marcu br. po raz pierwszy w historii na czele śmigłowcowej komisji FAI (CIG) stanęła Polaka. Głosami delegatów został wyłoniony nowy Prezydent FAI (CIG) - Serafina Ogończyk-Mąkowska.

Wykorzystując pozycje Polski w strukturach międzynarodowego sportu śmigłowcowego pojawia się szansa na realizację planów przejęcia, dominującej do tej pory, pozycji Rosji - zarówno w konkurencjach śmigłowcowych jak i w liczbie przeszkolonych, wykwalifikowanych sędziów sportu śmigłowcowego.

Od kilku miesięcy podejmowane są szeroko zakrojone działania mające na celu reaktywację Śmigłowcowej Kadry Narodowej. 12 sierpnia w Płocku odbędą się eliminacje do Śmigłowcowej Kadry oraz eliminacje na pozycje międzynarodowych sędziów. Trening kadry oraz szkolenia sędziów pozwolą na uczestnictwo w zawodach w dalszych terminach. 12 sierpnia oprócz eliminacji do kadry zorganizowany w Płocku zostanie Zlot Śmigłowcowy, który ma podkreślić rolę śmigłowca w służbie Państwa. Organizatorzy zwracają uwagę nie tylko na sportową rywalizację, ale realizują również działania uwrażliwiające na zagadnienia, które winny istnieć w świadomości społeczeństwa, takie jak: rola śmigłowców w zakresie obronności państwa, ratownictwa, rola patrolowa, transportowa, funkcje ratowania i ochrony zdrowia oraz życia, bezpieczeństwa, pielęgnowanie tradycji lotniczych, propagowanie wiedzy i umiejętności lotniczych w społeczeństwie.

Czytaj też

Całość reguł i przepisów sportu śmigłowcowego została zebrana już w latach 60. i opisana przez komisarzy sportowych Fédération Aéronautique Internationale. Regulamin FAI zawiera 5 podstawowych konkurencji tj. lot nawigacyjny, latanie precyzyjne, slalom i fender rigging. Ponadto rozgrywa się freestyle, który nie jest liczony w ogólnej klasyfikacji. Sport śmigłowcowy to dyscyplina uprawiana obecnie głównie na Robinsonach R - 44 i na Mi-2. Regulamin rozgrywania konkurencji jest dostępny pod adresem www.fai.org/fai-documents w sekcji 9 - śmigłowce.

Trenowane podczas sportu śmigłowcowego umiejętności są wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, w tym w transporcie, operacjach poszukiwawczych i ratowniczych, gaszeniu pożarów, zrzucaniu szczepionek na lisy, nadzorowaniu gazociągów, linii energetycznych, patrolowaniu granic, zastosowaniach cywilnych i wojskowych. W sektorze transportu helikoptery zapewniają wydajną i szybką translokację zarówno osób, jak i ładunków, zwłaszcza na obszarach o ograniczonej infrastrukturze. Zdolność do zawisu i manewrowania w ciasnych przestrzeniach pozwala na skuteczne misje poszukiwawczo-ratownicze. Dzięki możliwości dotarcia do odległych i niedostępnych obszarów helikopter odgrywa kluczową rolę w reagowaniu na sytuacje kryzysowe. Wkład pilotów śmigłowców w bezpieczeństwo publiczne i bezpieczeństwo narodowe jest godny podkreślenia. 

Czytaj też

Organizatorzy zapraszają osoby chcące zostać sędziami i asystentami sędziów, członkami narodowej kadry. Zgłoszenia i pytania prosimy przesyłać na: [email protected]

            Zapraszamy do śledzenia szczegółów na profilu Śmigłowcowej Kadry Narodowej  na facebooku: Helisport

Źródło: Stowarzyszenie Lotnicze Helisport

Reklama

Komentarze

    Reklama