Reklama

Siły zbrojne

Zmarł Ryszard Witkowski - pilot, żołnierz Armii Krajowej, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Ryszard Witkowski
Autor. Archiwum JW GROM

Z żalem informujemy o śmierci Pana Ryszarda Witkowskiego ps. Romuald, Orliński - polskiego pilota doświadczalnego, instruktora lotniczego, autora wielu publikacji na temat lotnictwa, żołnierza Armii Krajowej odznaczonego, m.in. medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Reklama

Wojna w Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Ryszard Witkowski "Romuald", "Orliński" urodził się w 1926 r. w Milanówku. Przed wojną, harcerz 197 Mazowieckiej Drużyny Harcerzy, brał udział w kursach modelarskich, budował modele latające. W 1941 roku został członkiem konspiracyjnej Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW), pod pseudonimem "Romuald", a po scaleniu NOW z Armią Krajową zaprzysiężony, jako żołnierz AK "Orliński" w VII Obwodzie "Obroża" Okręgu Warszawskiego AK. W 1944 brał udział w osłonie alianckich zrzutów broni na placówkę "Solnica" koło Grodziska Mazowieckiego oraz odbiorze zrzutów Cichociemnych. Jesienią 1945 roku podjął studia w Sekcji Lotniczej Wydziału Mechanicznego Szkoły Inżynierskiej im Wawelberga i Rotwanda.

Czytaj też

Był pilotem szybowcowym, a w 1947 uzyskał licencję pilota samolotowego. W 1949 roku rozpoczął pracę w Głównym Instytucie Lotnictwa w Warszawie, jednak w 1950 roku, kiedy został aresztowany przez UB z powodu działalności w AK, stracił pracę i pozwolenie latania. Wrócił do Instytutu Lotnictwa w 1955 roku, odzyskał także uprawnienia pilota. Zajmował się pilotażem śmigłowców, jako jeden z pierwszych w kraju uzyskał licencję pilota śmigłowca.

Reklama

Czytaj też

Jako pierwszy Polak pilotował śmigłowce Mi-4 i Jak-24, później podobną rolę pełnił przy procedurach wprowadzania do polskiego lotnictwa cywilnego śmigłowców Mi-6 i Mi-8.

Ryszard Witkowski
" Lotnictwo nie jest niebezpieczne. Nigdy nie wybacza trzech rzeczy: lekkomyślności, niekompetencji i zaniedbania." /Ryszard WITKOWSKI/
Autor. Archiwum JW GROM

W 1957 r. na śmigłowcu SM-1 wykonał pierwsze w Polsce górskie lądowanie śmigłowca na górze Żar a sanitarną wersją tego śmigłowca wykonywał pierwsze w kraju loty w górach. Jako pilot pracował dla agend ONZ - WHO i FAO w Szwecji, Libii, Jugosławii, NIgerii, Kanadzie i Indonezji, korzystając z doświadczeń zdobytych w latach 70., przy adaptowaniu śmigłowca Mi-2 do potrzeb lotnictwa rolniczego.

Czytaj też

W marcu 2017 r. w Lozannie, Komisja Wiropłatowa Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI przyznała mu Złoty Medal Wiropłatowy w uznaniu zasług dla popularyzacji sportu śmigłowcowego.

Pan Ryszard Witkowski był przyjacielem Cichociemnego płk. Aleksandra Tarnawskiego oraz żołnierzy Jednostki Wojskowej GROM dziedziczącej tradycje Cichociemnych Spadochroniarzy AK.

Warto też przypomnieć, że Pan Ryszard Witkowski był honorowym gościem na zeszłorocznej konferencji SOFEAST, organizowanej przy okazji Defence24 Day.

Czytaj też

Reklama
Reklama