Reklama

Polityka obronna

"MON kojarzy się z farbą złażącą z ławek". Były minister o rządach PiS w resorcie [SKANER Defence24]

O Ministerstwie Obrony Narodowej media kiedyś pisały albo mało, albo pozytywnie. Dziś ten resort kojarzy się z farbą złażącą z ławek niepodległości – uważa były szef MON (2011-15) i poseł PO Tomasz Siemoniak. Jego zdaniem rządowi PiS udało się jedynie utrzymać dobre relacje w ramach NATO. Najbardziej negatywnymi zjawiskami są według Siemoniaka zmiany kadrowe i zahamowanie modernizacji.

Grupa posłów opozycji, przede wszystkim z Platformy Obywatelskiej, złożyła wniosek o specjalne posiedzenie komisji obrony narodowej, na którym podsumowane mają być trzy lata pracy Ministerstwa Obrony Narodowej pod rządami Prawa i Sprawiedliwości. W rozmowie z Defence24.pl jeden z nich, były szef MON Tomasz Siemoniak podkreślił, że Mariusz Błaszczak, który kieruje MON od roku, jeszcze nie pojawił się na posiedzeniu sejmowej komisji obrony. – To jest szansa dla niego, żeby przyjść, porozmawiać. Posłowie są bardzo zainteresowani różnymi kwestiami. Chcieliby wiedzieć z pierwszej ręki – powiedział poseł PO.

Kiedyś Ministerstwo Obrony Narodowej było takim resortem, o którym albo mało pisano albo raczej pozytywnie. Ministrowie obrony – nawet moja skromna osoba – byli gdzieś w czołówkach rankingów ministrów, bo to było takie ministerstwo, które raczej nawet opozycja doceniała i szanowała. A za sprawą ministra Macierewicza – minister Błaszczak tego nie zmienił – to jest taki resort, który ludziom się kojarzy z farbą złażącą z ławek niepodległości i z jakimiś skandalami.

były szef MON (2011-15) Tomasz Siemoniak (PO)
Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
Ławka Niepodległości w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Jedyna pozytywna rzecz w czasie rządów PiS, jaką w czasie wywiadu wymienił Siemoniak, to utrzymanie dobrych relacji w ramach NATO i wdrażanie decyzji ze szczytów Sojuszu w Newport (2014) i Warszawie (2016). – Tu lista pozytywów się kończy, bo nie znam obecnie takiego obszaru w MON, o którym można by powiedzieć, że ten bilans trzech lat jest pozytywny – powiedział poseł PO.

Gość programu SKANER Defence24 skrytykował przede wszystkim zarządzanie kadrami w wojsku – m.in. odejście wielu generałów i kilka zmian szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W ocenie Siemoniak modernizacja techniczna Wojska Polskiego pod rządami PiS została zahamowana, zaś podpisany w marcu 2018 r. kontrakt na system obrony powietrznej Patriot w ramach programu Wisła jest – zdaniem Siemoniaka – niekorzystny. – Pierwsza faza nie przynosi korzyści polskiemu przemysłowi – podkreślił były szef MON.

Rozmowa dotyczyła także nowej 18 Dywizji Zmechanizowanej z dowództwem w Siedlcach. To sztandarowy pomysł obecnego szefa MON Mariusza Błaszczaka. Powstanie dywizji, czwartej w Wojskach Lądowych, ogłoszono we wrześniu 2018 r. – Wszystko służy tylko i wyłącznie propagandzie, że czwarta dywizja powstaje. Jest dużo na Twitterze, jest nazwa "Żelazna Dywizja". Moim zdaniem jest to kompletnie niepoważne. To jest robienie z wojska miejsca do propagandy partyjnej – ocenił Siemoniak.

Jego zdaniem Wojska Obrony Terytorialnej tak jak pozostałe rodzaje sił zbrojnych powinny już teraz być podporządkowane szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Wprowadzona pod koniec 2018 r. zmiana w systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi pozostawia WOT w bezpośrednim podporządkowaniu szefa MON.

Reklama

Komentarze (33)

 1. autor

  Platforma zasłynęła z ławki kadr ludzi niekompetentnych, a MON został potraktowany przez rząd Tuska jako miejsce gdzie dyletanci pokroju Klich i jego nieudolny następca są widocznymi przykładami. Przypomnę niuniusiowi Siemoniakowi przygotowywany zakup najdroższych śmigłowców świata - od Francji, gdzie 2mld zł przeznaczone miało być na wizyty, spotkania, szkolenia , sympozja, odwiedzanie szkolących się . Sztandarowym zakupem dla naszej Marynarki miał być zakup łodzi podwodnych SCORPENE z technologią z lat 50'!!!!. Sama Francja tych łodzi nie używa bo uznaje za zacofane ale niuniuś Siemoniak dla dobra partii gotów był zakupić te łajby razem z Czadem, Sacharą Zachodnią czy Wybrzeżem Kości Słoniowej . Dla platformy MON to ministerstwo na którym znała się nawet sprzątaczka z NZS-jak mawiał niesłuszny już klasyk. Dziwię się D 24, iż kogoś takiego jak Siemoniaka się zaprasza i pozwala mu bredzić, kompromitować To obniża powagę Portalu.

 2. Wojskowy

  A co wy zrobiliście dla polskiej armii oprócz redukcji etatów, likwidacji jednostek, garnizonów, długoletniej stagnacji w modernizacji i szerzenia różnego rodzaju patologi.

 3. Smog

  Panie Siemoniak, zacytuję jednego "mędrca europejskiego", tym razem z Francji: "stracił pan świetną okazję, żeby siedzieć cicho" i oszczędzić wszystkim przypominania swojej osoby. Czasy pańskich działań to jedno wielkie pasmo żenujących "sukcesów" np. okręt który miał kosztować 250-300 mln zł a kosztował CZTERY razy tyle. "Gratuluję" a raczej "kończ chłopie i wstydu oszczędź".

 4. Zorro

  Oraz z modernizacją wiekowych śmigłowców MI-2 , stalowych hełmów, przywracaniem czołgów T-72 / nawet bez modernizacji , SIC! / jak również z zakupami śladowych ilości cywilnych śmigłowców S-70i dla wojska.

 5. Sylwester

  Ile wydal kasy na tablice mendelejewa i dlaczego cba go nie przeswietlila?

 6. Ktm

  MON mi się kojarzy z "dialogami technicznymi" i potem długo, długo nic.

 7. OTIS

  Nie mylmy sportów walki (karate, judo, ju-jitsu itd) z systemami walki (krav-maga, combat 56 itd., sajn)

 8. Jssjjdjd

  Dopóki politycy nie odpowiadają własnym majątkiem za swoją pracę, to będzie nieróbstwo i ministerstwa będą przypominać etatownie i nie więcej.

 9. Dyktorek

  Widzę , że na tym forum uaktywnili się ludzie z ostrą sklerozą bo nie pamiętają kto wyposażył Polskie wojsko w czołgi Leo , w samoloty Master,w Rakietowe jednostki obrony wybrzeża , w jassmy , w Kraby i Raki i zostawił na stole przeprowadzony przetarg na 48 śmigłowców plus dostęp do licencji technologi firmy AirBus itd itd...a może na tym forum nie uaktywnili się sklerotycy tylko ruskie trolle ???

 10. Mario

  No tak. Siemoniak - i wszystko jasne.

 11. Pewny

  MON po kojarzy się z chaosem w zarządzaniu armia, zerowymi zakupami i wszechwładnym nepotyzmem

 12. Tomek

  Witam, odnośnie tego co PO robiło w MON. Na defense jest artykuł z 16 lipca 2013 roku. Tu cytacik ''Ministerstwo Obrony Narodowej od 2008 do 2012 roku oficjalnie nie wykorzystało ponad 6,8 miliarda złotych ze swojego budżetu. Nieoficjalnie - 8,1 miliarda zł''. Do 2015 roku pewnie będzie z 10 mld. Sporo pieniędzy za które można by było kupić wiele sprzętu. PO wiele nie zrobiło ale do krytyki PIS pierwsi. Jak to w polityce złapał kozak tatarzyna a tatarzyn za łeb trzyma.

 13. bender

  @PolExit: kłamiesz jak... polityk, a prawda jest taka, że Tomasz Siemoniak, nie był złotoustym szefem MONu, był za to zdecydowanie najbardziej sprawnym i rozgarniętym na tym stanowisku w całej naszej nowożytnej historii. Szacunek Panie Tomaszu! Wystarczy spojrzeć na dostępne w sieci PMT i zobaczyć co zostało zamówione w okresie od sierpnia 2011 do listopada 2015. Żyjemy w XXI wieku, więc pomówienia o braku zakupów w tych latach są infantylne, bo nawet jak komuś pamięć zawodzi, to twarde dane są na wyciągnięcie ręki. O ukradzionych 250 mld PLN nic nie wiem, więc zamilczę. Dziwi tylko, że przez minione 3 lata nikt nie został za te rzekome 250 mld pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Za to sprawą karną wyraźnie zakończy się zbyt opieszale zakończona, haniebna kariera pewnego młodego człowieka w MON i PGZ.

 14. Eckard Cain

  Cóż... na tle rządów PiS to nawet PO już nie wygląda tak źle... prawda jednak jest taka że obie te partie niespecjalnie się popisały w zarządzaniu MONem i modernizacji Polskiego Wojska :(

 15. Analityk

  To może takie krótkie podsumowanie dokonań Pana Siemoniaka i Klicha: obniżenie stanów osobowych sił zbrojnych dużo poniżej 100tys, likwidacja jednostek na wschodzie Polski, prawie kompletna likwidacja rezerw, ograniczenie szkoleń skutkujące wzrostem liczby wypadków, zwrot z MON do budżetu ponad 10MLD zł, zakupy niepotrzebnego wyposażenia (sławne tablice Mendelejewa), brak technicznej modernizacji sił zbrojnych(same plany to jeszcze nie modernizacja) oraz wstrzymanie zakupów nawet podstawowego wyposażenia (ile przez 8 lat kupili noktowizorów i broni strzeleckiej to wszyscy wiemy), zniszczenie systemu dowodzenia siłami zbrojnymi itd. I na koniec podsumowania pytanie: nie wstyd Panu oceniać obecna ekipę?

 16. df

  w sferze modernizacji rządy PiS i PO nie różnią się wcale. Maciereiwcz skopiował pomysł Siemoniaka na zakup Patriota (tyle że radar nie od Raytheona a w ramach wyboru US Army). MON za czasów PiS nie wprowadził na stan żadnego nowego rodzaju uzbrojenia (nawet ręcznych RPG), dokończył tylko część projektów PO. Nowej amunicji do Raka wciąż brak, nie ma rakiet kierowanych 70mm a nawet zakupów niekierowanych, pieniądze z rezerwy modernizacyjnej wydawano na samoloty dla VIP. Horrendalnie drogie zakupy cywilne S70i droższe o 70 mln zł od specjalistycznej wersji U60H dla Słowaków, blamaż progranu Homar (zero offsetu i 1 dywizjon), kosmicznie drogi zakup Patriotów w ramach Wisły (przepłacono prawie 1 mld dolarów) za miraż IBCS dla Homara. Narew nawet nie drgnęła, zatopiono polską Marynarkę Wojenną (OP i ledwo pływalna Warszawianka) o mały włos nie kupiono Adelaid ... słowem krytyka Siemoniaka celna ale dotyczy także PO.

 17. w

  Siemoniak. Bo PiS pomalował te ławki farbą co im zostawiłeś: niejakościową podróbą, przemrozona i przeterminowaną

 18. SAS

  Ta farba koło tej ławki wygląda, jakby ktoś ją pięć minut wcześniej wydrapał specjalnie.

 19. Jędruś

  Pan Siemioniak miał szansę modernizowania armii. Krytykować ten pan to umie. Bo to łatwo. Za bardzo zły stan wojska odpowiadają ministrowie poprzedniej kadencji. Szkoda czytać ten artykuł. Myślę, żę nie miał ten pan z wojskiem nigdy nic wspólnego. Czy kiedykolwiek miał maskę p.gaz na głowie, lub był na strzelnicy?

 20. adams

  Postawili ławki po 30 tysięcy sztuka które już się sypią,coś pięknego

 21. A

  Nie jestem huraoptymistą jeśli chodzi o tego ministra czy poprzedniego ale jeśli mowa o T.Siemoniaku to... na szczęście ta farba już dawno odpadła z rzeczonej ławki i już na nią nie wróci.

 22. Gts

  Obiektywny, to z ciebie zaden obiektywny bo to wlasnie siemioniak po leniuchu Klichu ruszyl nodernizacje. Gdyby nie Simioniak to Kraba dalej by nie bylo mosci panku obiektywny. Tak samo z Patirotem, myslisz ze kto prowadzil rozmowy w sprawie Patriota dopiero Blaszczak? Nic z tych rzeczy blaszczak stanal do negocjacji po przetarciu mu tam drogi przez Siemioniaka, samemu to pewnie do dzis pukalby do drzwi. I ostatnie gdyby nie Macierewicz to juz dzis lataloby u nas ze 20 szt. H225M, a nastepne juz by byly montowane w polskiej fabryce smiglowcow WZL1 w Lodzi. Polskiej bo jej wiekszosciowym wlascicielem bylaby Polska, a nie tak jak w przypadku Mielca czy Swidnika calkowicie obca firma. Nie byloby takiego szantazowania jakie uprawia dzis Mielec. Dziekuje tylw temacie. Co do PiS uwazam wiec ze zrobil cale nic, a zakup Patiota to poklosie dzialan poprzenikow tak jak podpis Macierewicza pod gotowym juz kontraktem na Kraba. Zakup Himarsa i S70i to juz nie zasluga PiS tylko rozkaz z Waszyngtonu. Pis dla obronnosci nie zrobil praltycznie nic a wrecz ja pogorszyl np przenoszac Leopardy z Zagania do Wesolej gdzie rok staly pod chmurka czy to deszcz, snieg, mroz czy upal. WOT jest dla mnie proba przywrocenia ducha wojskowego w narodzie, ale zadnych zadan operacyjnych nie spelni, niestety doposazajac WOT PiS olal calkowicie Wojsko. Efekty tego sa takie ze spisujemy ze stanu kolejne smiglowce, okrety, samoloty, bwpy... itd., a ich nastepcow nie widac. Dodatkowo to PiS przespal mozliwosc tanszego pozyskania Leopardow 2 czy F-16 kiedy producenci na gwalt szukali klientow, a teraz z tego powodu musimy wyciagac z krzakow sprzet ktory nalezaloby juz zezlomwac. Kolejna sprawa to dalej stojace w szczermy poku programy pozyskania okretow, okretow podeodnych, smigkowcow i samolotow wszelkch typow, bwp, OPL... cala masa zarosnietych juz chwastami programow. Moze i Siemioniak najlepszy nie byl, ale o dwie dlugosci i tak zostawia dwoch pisowskich nominantow, a ze lieniadze wracaly do budzetu no to raczej obciazalo caly rzad Tuska, pana wiecznego kryzysa. Chcialbym zeby to Blaszczak mogl sie tak pochwalic pozsykaniem 100 czolgow, 50 smiglowcow wojskowych (byle nie tych cywilnych biedahawkow) oraz 100 armatohaubic... na razie brakuje mi calkiem sporo do 10szt czegokolwiek. Nie ma co liczyc tez w tej kategorii glupot takich jak lawki patriotyczne czy VIPowskich samolotow sluzacym kuprom pisim do wygodnych wycieczek i wiania z kraju w razie gdyby sie goraco zrobilo.

 23. PolExit

  Siemoniak kojarzy mi się z tym ze nie kupiono ani jednego nowego czołgu, samolotu bojowego, śmigłowca uderzeniowego, okrętu, BWP..,nic nie kupili, za to pieniądze oddawali do budżetu bo przecież czymś trzeba byli zatkać 250 miliardów ukradzione za rządów PO

 24. Słonina

  Hmm...a z czym skojarzyć armię po 8 latach PO?Może z papierowym , poniżej 90 tys. wojskiem ,w większości złożonym z urzędników,z ogołacanym (śmiem twierdzić celowo) z jednostek WP wschodem Polski, PR-em przedwyborczych "zamówień" i corocznym oddawaniem miliardów z MON do budżetu centralnego,etc.,etc. , kończąc na "zaszczytnym" miano ministra, którego obiektywnie, ludzie wielu opcji,ale mający na sercu sprawy wojska, nazwali grabarzem polskiej armii...Choć w sprawach armii ,przestalibyście opierać się na nieodzownym u was i zakłamanym PR.

 25. Sten

  A kto niby wprowadzał cięcia w polskim wojsku?

Reklama