Polityka obronna

MON bliżej zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce

Fot. Staff Sgt. Corinna Baltos/US Army
Fot. Staff Sgt. Corinna Baltos/US Army

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej RP Tomasz Szatkowski i Podsekretarz Stanu ds. Politycznych w Departamencie Obrony USA John C. Rood po spotkaniu 10 maja w Pentagonie we wspólnym oświadczeniu zapewnili, że Departament Obrony USA i Ministerstwo Obrony Narodowej RP poczyniły duże postępy w rozmowach na temat wzmocnienia amerykańskiej obecności w Polsce.

Jak głosi dokument „Podsekretarz Stanu ds. Politycznych w Departamencie Obrony USA John C. Rood oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej RP Tomasz Szatkowski kontynuowali dzisiaj dwustronne konsultacje mające na celu analizę opcji wzmocnienia bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO poprzez zwiększoną, trwałą oraz wspartą przez polski rząd obecność sił zbrojnych USA na terytorium RP”. Obie strony zadeklarowały, że rozmowy będą kontynuowane. 

W oświadczeniu zaznaczono, że spotkanie w Pentagonie ukazuje tylko niewielką część silnych i długotrwałych dwustronnych stosunków obronnych opartych na promowaniu bezpieczeństwa i dobrobytu Polski, Stanów Zjednoczonych oraz całego regionu. Podkreślono, że głębsze, polegające na wzajemnej współpracy, partnerstwo Polski i Stanów Zjednoczonych, ma kluczowe znaczenie dla sprostania obecnym zagrożeniom i wyzwaniom w dziedzinie bezpieczeństwa.

„Jest to przykład transatlantyckiej solidarności w praktyce: Europejczycy i Amerykanie pracują jako jedność dla naszego wspólnego bezpieczeństwa” – zapewniono w oświadczeniu.

Źródło: MON

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.