Reklama

Polityka obronna

Mołdawia dostanie kołowe transportery od Niemiec?

Mołdawskie Piranha IIIH.
Mołdawskie Piranha IIIH.
Autor. Ministerstwo Obrony Mołdawii

Niemcy mają rozważać przekazanie Mołdawii w ramach pomocy wojskowej 14 kołowych transporterów opancerzonych Piranha IIIH. Wcześniej otrzymała ona 19 takich pojazdów w ramach pomocy od Unii Europejskiej.

Mołdawia w listopadzie zeszłego roku odebrała wszystkie zapowiedziane 19 kołowych transporterów opancerzonych Piranha IIIH, jakie otrzymywała w ramach wartej 40 mln USD pomocy od Unii Europejskiej. Przekazywane pojazdy wcześniej były używane przez duńskie wojska lądowe, ale zostały później odkupione przez Niemcy. Teraz według użytkownika @RealDacianDraco zajmującego się m.in. rumuńską strefą obronną, Berlin miał zdecydować o dostarczeniu do Mołdawii kolejnych 14 transporterów w ramach pomocy wojskowej. Pozwoliłoby to tym samym na wycofanie wszystkich BTR-60/70 używanych przez mołdawską armię, która otrzymałaby znacznie nowocześniejsze pojazdy w ich miejsce. Co podkreślił wspomniany Dacian Draco, serwis oraz potencjalne modernizacje wspomnianych Piranii będą mieć miejsce w rumuńskich zakładach należących do spółki joint-venture UMB-General Dynamics.

Reklama

Piranha IIIH to kołowy transporter opancerzony wdrożony do służby w 1996 roku, odznaczający się najwyższym w tamtym momencie poziomem ochrony załogi wśród pojazdów opancerzonych rodziny Piranha. Załoga składa się z 2-3 osób, a desant wynosi do 8-9 żołnierzy. Jednostkę napędową może stanowić aż pięć typów silników w tym m.in. niemiecki MTU 6V182 TE22 o mocy 400 KM czy amerykański Detroit Diesel 6V53TA o mocy 350 KM. Pojazd ten może zostać dostosowany do wielu zadań, począwszy od roli typowego kołowego transportera opancerzonego, poprzez wóz dowodzenia kończąc nawet na rakietowym niszczycielu czołgów. Uzbrojenie bazowe stanowi jednak wielkokalibrowy karabin maszynowy kal. 12,7 mm.

Czytaj też

Mołdawska Piranha IIIH.
Mołdawska Piranha IIIH.
Autor. Ministerstwo Obrony Mołdawii
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. kaczkodan

    Problem Naddniestrza rozwiązuje się "biologicznie" - młodzi mają obywatelstwa Mołdawii i albo Rumunii.

  2. Giga-Matt

    To akurat jest dobra wiadomość do Mołdawii, ale tam ciągle nierozwiązany problem Naddniestrza (jak zwykle piąta kolumna Rosji) oraz ogólnej biedy w Państwie. To nigdy nie będą mocne siły zbrojne, ale możnaby rozważyć przekazanie im z NATO batalionu czołgów, np. T72 albo nawet naszych P-91. Tym bardziej że prędzej czy później (raczej siłowo niż pokojowo) trzeba będzie rozwiązać problem Naddniestrza!

Reklama