Reklama

Geopolityka

Estonia dostarczy Mołdawii system monitorowania przestrzeni powietrznej

Autor. Unsplash

Estonia zapowiedziała, że dostarczy Mołdawii system monitorowania przestrzeni powietrznej. Ma to znacząco poprawić zdolności Kiszyniowa w zakresie obrony i nadzoru tej domeny pola walki.

Zostanie on zamówiony w ramach pakietu pomocowego finansowanego przez Unię Europejską za pośrednictwem EPF, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa, stabilności i odporności Mołdawii w obszarze obrony.

„Jako realizator projektu cieszymy się, że możemy wnieść nasze doświadczenie i wiedzę w zakresie zamówień systemów do obserwacji i łączności powietrznej, pojazdów opancerzonych i różnych pojazdów bojowych” - powiedział dyrektor generalny Estońskiego Centrum Inwestycji Obronnych Magnus-Valdemar Saar.

Czytaj też

Minister obrony Mołdawii Anatolie Nosatii podziękował partnerom UE za pomoc, która „przyczynia się do wzmacniania zdolności obronnych państwa”. Zaznaczył, że podobne projekty będą kontynuowane z korzyścią dla obywateli jego kraju.

„Nasi partnerzy wielokrotnie okazywali nam wsparcie poprzez konsekwentną i ciągłą pomoc we wdrażaniu reform, kontynuowaniu europejskiego kursu i modernizacji armii, pokazując, że są z nami. Wszystkim naszym partnerom zewnętrznym dziękuję za otwartość na nasze prośby i za pomoc we wzmacnianiu zdolności obronnych kraju” - powiedział.

Od 2021 roku UE wsparła Mołdawię w ramach EPF kwotą 128 mln euro.

Na początku kwietnia br. mołdawski minister spraw zagranicznych Mihai Popsoi oświadczył, że relacje kraju z Rosją są na najniższym poziomie we współczesnej historii Republiki Mołdawii. W przyjętej w grudniu 2023 r. strategii bezpieczeństwa narodowego stwierdza się, że Rosja stanowi główne zagrożenie dla Mołdawii w związku z wojną przeciwko sąsiedniej Ukrainie, utrzymywaniem wojsk w Mołdawii na terytorium Naddniestrza oraz z atakami hybrydowymi.

Czytaj też

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama