Reklama

Polityka obronna

Wiceszef MON w Bemowie Piskim: Polska stawia przed sobą ambitne cele modernizacyjne sił zbrojnych

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

”Polska jest zdeterminowana, żeby być ważnym elementem potencjału obronnego NATO” - powiedział wiceszef MON Marek Łapiński podczas wizyty w Batalionowej Grupie Bojowej NATO w Bemowie Piskim. Wraz z nim żołnierzy NATO odwiedził sekretarz stanu USA Mike Pompeo oraz szef MSZ Jacek Czaputowicz, który powiedział do żołnierzy wielonarodowej brygady: „dzięki waszej służbie czujemy się o wiele bezpieczniejsi, dlatego, że reprezentujecie potęgę całego Sojuszu”. 

"Polska jest zdeterminowana, żeby być ważnym elementem potencjału obronnego NATO. Jestem przekonany, że wspólnie z naszymi sojusznikami, których niektórzy przedstawiciele są dzisiaj z nami, że znajdujemy się na najlepszej drodze, żeby zwiększyć nasz potencjał gospodarczy, polityczny i społeczny, który przełoży się na tworzenie bezpiecznej i stabilnej sytuacji międzynarodowej" - podkreślił Marek Łapiński.

Jak dodał, aby to osiągnąć Polska stawia przed sobą "ambitne cele modernizacyjne sił zbrojnych". Wymienił, że Polska ostatnio nabyła sprzęt od amerykańskich sojuszników: system rakietowy Patriot, śmigłowce Blackhawk, a obecnie system rakietowy HIMARS.

Wiceszef MON podziękował też żołnierzom państw NATO - w tym Amerykanom - za służbę w Polsce. Zapewnił, że "Polska uznaje i docenia ich wysiłki".

Sekretarz stanu USA zaznaczył, że Polska wydaje duży procent swojego PKB na obronę. "To jest to za czym powinni podążać inni sojusznicy NATO" - podkreślił. Przypominając, że w Waszyngtonie będzie spotkanie z okazji 70. rocznicy powstania NATO, Pompeo stwierdził, że "wszyscy sojusznicy NATO muszą odświeżyć Sojusz podążając śladem Polski, abyśmy wszyscy wypełniali te same ideały, które przyświecały twórcom NATO".

image
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

Szef MSZ Jacek Czaputowicz podkreślał, że żaden z żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO nie jest w niej przypadkiem. "Amerykanie, Brytyjczycy, Rumuni, Chorwaci i Polacy, żołnierze z NATO - jesteście tutaj, ponieważ wszystkie państwa członkowskie Sojuszu wspólnie zgodziły się, że wschodnia granica NATO wymaga waszej obecności, waszej czujności, waszej odwagi oraz waszego profesjonalizmu" - powiedział szef MSZ.

Przekonywał, że Sojusz Północnoatlantycki nie może sobie pozwolić na to, by obywatele społeczności euroatlantyckiej byli zagrożeni ze wschodu. "W imieniu całego narodu polskiego chciałbym wyrazić moją głęboką wdzięczność za waszą służbę, za wasze poświęcenie" - dodał Czaputowicz.

"Jesteście znaczącym symbolem sojuszniczej solidarności i gotowości. Dzięki waszej służbie czujemy się o wiele bezpieczniejsi, dlatego, że reprezentujecie potęgę całego Sojuszu" - podkreślał szef MSZ.

Zdaniem Czaputowicza podziękowania należą się zwłaszcza żołnierzom amerykańskim, którzy są tutaj obecni. "Ponieważ to Stany Zjednoczone odgrywają najważniejszą rolę w Sojuszu. Jestem zatem bardzo zadowolony, że możemy przywitać bardzo specjalnych gości w Orzyszu - pana sekretarza stanu Michaela Pompeo" - powiedział szef MSZ.

Batalionowa Grupa Bojowa NATO stacjonuje w Bemowie Piskim k. Orzysza od kwietnia 2017 r. Rotacja kolejnych zmian żołnierzy następuje co sześć miesięcy. Trzon natowskiego batalionu tworzą żołnierze kawalerii pancernej USA. W jego skład wchodzą też żołnierze z Wielkiej Brytanii (wojska rozpoznania), Rumunii (pododdział przeciwlotniczy) i Chorwacji (wojska artyleryjskie).

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (10)

 1. Emilian Wittmeyer

  Gdzie okręty,, gdzie marynarka wojenna? Panie ministrze- nakłady na obronę zostały zwiększone o 800 mln zł rocznie a Pan wtym już roku stwierdził,że 500 mln przeznacza na drogi. Nakłady na obronę realnie zwiększył pan w stosunku do poprzedników tylko o 300 mln. Panie Błaszczak, Pan zrobił po prostu 2 kroki wstecz- gdzie konsekwencja? Niech siePan nie bierze za wydatki które powinien pokrywać inny resort

 2. xyz

  Ambitne cele to stawiały sobie, każde kolejne rządy w Polsce. Gorzej tylko z realizacją tych planów.

 3. Marek1

  ..."p. v-ce minister powiedział, że Polska ostatnio nabyła sprzęt od amerykańskich sojuszników: system rakietowy Patriot, śmigłowce Blackhawk, a obecnie system rakietowy HIMARS" ... jak zwykle p. v-ce zapomniał dodać, że dostawy zakupionego sprzętu są BARDZO odległe w czasie jeśli chodzi o realne wprowadzenie w/w syst uzbrojenia do WP, NIC nie wnoszą do polskiego przemysłu zbrojeniowego, a ilościowo są zakupami wręcz defiladowymi. Stanowią za to potężna broń propagandową na użytek wewnętrzny ...

 4. Ok bajdur

  Gdzie Narew, Bwp, Leopardy o których mówił minister Antonii Macierewicz, drony bojowe, nowe hełmy, kamizelki, wreszcie gdzie najzwyczajniejsze terenówki z programu Mustang i Pegaz? Rzeka gotówki płynie w nieznanym kierunku a sprzętu w jednostkach nie przybywa. Co kupiono dla nowej papierowej dywizji?

 5. fefe

  przydało by się mniej mówić a więcej robić ......

 6. Woola

  No to sobie fajnie panowie pogadali. Żołnierze byli bardzo szczęśliwi, że postali sobie dwie godziny ( minimum) przed przybyciem polityków na wygwizdowie. Ręka , klapa, buzia, uścisk. I nic z tego nie wynika. Ani jeden nowoczesny śmigłowiec uderzeniowy, ani jeden okręt podwodny, ani jeden samolot w miejsce szrotów SU-22 z tej gadaniny sie nie narodził. A chwalenie sie czteroma "Bieda Hawkami" z montowni w Mielcu... żenada.

 7. Harry 2

  "Polska stawia przed sobą ambitne cele modernizacyjne sił zbrojnych" Miało być: Polska stawia sobie ambitne cele zasilania kont zbrojeniowych firm amerykańskich, poprzez zakup w USA sprzętu dla wojska.

 8. Luke

  "olska stawia przed sobą ambitne cele modernizacyjne sił zbrojnych" do tego jest potrzebny sprzet wojskowy jak Samoloty, czolgi, okrenty, satelity, wojska specjalne tego wszystkiego brakuje Polsce, bo 48 F16 czy jedna dewizia HIMRS, czy 235 czolguw tego nie spelnia!

 9. Ja

  Polska stawia sobie cele.... a potem udaje, że do nich dąży i dzięki temu mnóstwo ludzi dostaje pensje za udawanie.

 10. Polish blues

  Słyszymy to od 3.5 roku. Gdzie Orka, Kruk, Harpia, 9 dywizjonów HIMARS, 8 baterii Patriot?

Reklama