Reklama

Polityka obronna

Kto się boi abolicji dla polskich ochotników walczących na Ukrainie?

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

Ponadpartyjny projekt znoszący odpowiedzialność za walkę Polaków w obronie Ukrainy został zablokowany w Sejmie – informuje w czwartkowym wydaniu „Rzeczpospolita”.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Redakcja wskazała, że zgodnie z polskim kodeksem karnym za "przyjmowanie obowiązków wojskowych w obcym wojsku lub w obcej organizacji wojskowej" grozi do pięciu lat więzienia. Dotyczy to co prawda żołnierzy walczących "bez zgody odpowiedniego organu", ale nie ma jej niemal żaden z Polaków.

"Rz" podała, że od początku rosyjskiej agresji MSWiA i MON wydały tylko 16 zgód, podczas gdy ochotników z Polski jest wedle szacunków od kilkudziesięciu do nawet 200.

Reklama

Gazeta przypomina, że by zmienić ich sytuację, posłowie złożyli w Sejmie przed Bożym Narodzeniem projekt przewidujący abolicję. Udało się zbudować dlań - jak podnosi "Rz" - niespotykaną w tej kadencji ponadpartyjną koalicję – podpisy złożyli przedstawiciele wszystkich liczących się klubów i kół, poza Konfederacją.

Mimo to - jak informuje "Rzeczpospolita" - od miesiąca projekt nie dostał nawet tzw. numeru druku.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (9)

 1. Monkey

  Osłowie i osłanki z Wiejskiej jak zwykle żenujący. Pod publikę niemal każdy podpisał projekt po to tylko, żeby teraz zapyział w jakiejś szufladzie. Kary powinny być zaś moim zdaniem wymierzane nie za służbę w obcym wojsku, ale za działanie na szkodę RP przez podjęcie takowej (np. w armii Rosji, Białorusi, KRL-D, u dżihadystów). Te przypadki powinny być w ustawie wymienione i na bieżąco aktualizowane. Poza tym, mogę sobie wyobrazić iż część takich „najemników” po zakończeniu kontraktu mogłaby służyć doświadczeniem nabytym za granicą Wojsku Polskiemu.

  1. Krzysztof33

   To nie wina posłów a marszałka Sejmu, takie proste rzeczy wypada awiedzieć.

 2. Polak Mały

  Konfederacja jest za słaba by sama zablokowała ten projekt. Czyli co ? Leży w zamrażarce sejmowej? Trochę brakuje mi konkretów w tym artykule.

  1. Krzysztof33

   projekt nie dostał nawet numeru druku sejmowego - to jest rola marszałka Sejmu

 3. Kremlin

  Abolicja dla "Brody"? Mafia Pruszkowska lubi to!

  1. Krzysztof33

   Nie, abolicja miła dotyczyć jedynie faktu służby w obcej armii. Innych spraw nie obejmowałaby, więc nie pisz głupot.

 4. leśnydziad

  Ciekawe bardzo. A ci których pośpiesznie werbowano w pierwszych dniach wojny to mają zezwolenia czy są wśród tych co są tam nielegalnie? A może nigdy ich na Ukrainie nie było?

 5. Maverick 1982

  Może ma to związek z faktem, że wśród ochotników są osoby, które mają problem z wymiarem sprawiedliwości w Polsce, w związku z pospolitymi przestępstwami. Jakiś czas temu pisał o takich ochotnikach chyba Newsweek. I pytanie czy abolicja dotyczy tylko faktu służby w armii obcego państwa czy wszystkich innych naruszeń prawa popełnionych przed i w trakcie jej wykonywania?

  1. DBA

   Jak pisał Newsweek to wszystko tłumaczy

  2. bc

   Przecież abolicja dotyczy tylko służenia w armii Ukraińskiej i tylko tego, co za problem zrobić jak bodajże w Czechach na podstawie okazania kontraktu. Swoją drogą sprawę tej opisywanej czarnej owcy już powinni dawno Ukraińcy załatwić.

  3. easyrider

   @Maverick Tradycyjnie Newsweek powołał się na anonimowe źródła. Wiarygodność jak Radia Erewań z dawnego, sowieckiego dowcipu.

 6. easyrider

  Powinna być automatyczna abolicja i porozumienie z rządem Ukrainy by ochotnikom wystawiać odpowiednie zaświadczenie dla władz polskich. Ustawa powinna przewidywać, ze służba ochotnicza zostanie potraktowana w Polsce, jak służba żołnierza, z odprowadzeniem składek emerytalnych. Poza tym ci, ochotnicy, którzy mają pozwolenia na broń, powinni mieć możliwość legalnego jej wywiezienia i wykorzystania na wojnie. Oczywiście również w porozumieniu z władzami ukraińskimi. Należałoby to rozpropagować i ułatwić werbunek do formacji ochotniczych.

 7. tagore

  Nie przemyślana ustawa to spory problem, być może ktoś chciał by taka własnie poszła do Sejmu.

 8. ruski trol

  Bardzo dobrze! Albo prawo i sprawiedliwość albo kontynuacja państwa z dykty. Jeszcze chcieli przepchnąć abolicję wstecz, od 2014, pierwsza wojna na Ukrainie.

 9. Lewar

  Sejmem rządzi PiS. To Witek z PiS jest marszałkiem Sejmu i wrzuciła projekt do zamrażarki. Ciężko będzie zwalić winę na Tuska. Po prostu wstydu nie mają. W TVP przedstawiają ich jako bohaterów, a po cichu traktują jak bandytów.

Reklama