Reklama

Polityka obronna

Kosiniak-Kamysz: Konieczne większe zaangażowanie EU w pomoc Ukrainie

Wicepremierzy, ministrowie obrony Danii Troels Lund Poulsen i Polski  Władysław Kosiniak-Kamysz
Wicepremierzy, ministrowie obrony Danii Troels Lund Poulsen i Polski Władysław Kosiniak-Kamysz
Autor. Jakub Borowski, Defence24.pl

Zaangażowanie UE w pomoc Ukrainie musi być większe – powiedział wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z wicepremierem, ministrem obrony Danii Troelsem Lundem Poulsenem. Dodał, że europejski przemysł zbrojeniowy „musi wyjść z letargu”.

Politycy podpisali dwustronne porozumienie o współpracy w sprawach obronności i bezpieczeństwa.

Czytaj też

„Będziemy zbliżać swoje działania we wszystkich obszarach, które gwarantują bezpieczeństwo naszym krajom, ale także państwom wolnego świata, państwom UE, NATO. Będziemy robić wszystko żeby Polska, Dania, Europa i świat był bezpieczne” – powiedział Kosiniak-Kamysz po podpisaniu memorandum. Dodał, że poprzednie porozumienie zawarto jeszcze zanim Polska wstąpiła do NATO, tymczasem „świat poszedł bardzo do przodu, nasza współpraca musi być jeszcze silniejsza”.

Wicepremierzy, ministrowie obrony Polski i Danii podpisali porozumienie o współpracy
Wicepremierzy, ministrowie obrony Polski Władysław Kosiniak-Kamysz i Danii Troels Lund Poulsen podpisali dwustronne porozumienie o współpracy
Autor. Jakub Borowski, Defence24.pl

Spotkanie w Warszawie dotyczyło także – jak przekazał szef MON – współpracy w ramach Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie, którego Dania jest jednym z państw założycielskich. Wicepremierzy i delegacje rozmawiali także o sytuacji na Morzu Bałtyckim, w tym o ochronie infrastruktury krytycznej, np., takich instalacji jak gazociąg Baltic Pipe czy gazoport.

Reklama

Czytaj też

Reklama

„Mamy to samo zdanie: Unia Europejska musi się angażować w pomoc dla Ukrainy. Nie wolno oswoić się z wojną, zapomnieć, że codziennie na Ukrainie giną ludzie. Walczą tam o pokój, wolność, normalność demokrację, o to, żeby Ukraina była niepodległym państwem, ale także żeby reszta Europy była bezpieczna” – mówił Kosiniak-Kamysz. „Będziemy wspierać Ukrainę w sposób bilateralny. Doceniamy to, co robi Dania” – powiedział, nawiązując do deklaracji o przekazania Ukrainie myśliwców F-16.

Nawiązując do nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli, którego tematem jest pomoc dla Ukrainy, Kosiniak-Kamysz podkreślił, że wszyscy ministrowie obrony państw UE, którzy dzień wcześniej spotkali się w Brukseli, poparli europejską inicjatywę pomocy Ukrainie ze środków Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju.

Reklama

„Dania, Polska i znakomita większość państw w UE mają takie samo stanowisko, nikt z obecnych nie zgłaszał sprzeciwu, który by blokował inicjatywę utworzenia funduszu wsparcia Ukrainy” – powiedział. Dodał, że chciałby, „żeby ta decyzja była jednomyślna, niestety to, co robią Węgry - niestety też to, co się zmieniło na Słowacji po wyborach - powoduje, że tego optymizmu jest pewnie mniej niż więcej, ale sprawa jest kluczowa dla bezpieczeństwa nie tylko Ukrainy, to jest wsparcie dla naszego bezpieczeństwa”.

Czytaj też

Wczesnym popołudniem 27 unijnych przywódców poinformowało o uzgodnieniu wsparcia finansowego dla Ukrainy w wysokości 50 mld euro. Nie udało się to w grudniu na regularnym szczycie UE z powodu sprzeciwu premiera Węgier Viktora Orbána. W czwartek w Brukseli ustalono, że Komisja Europejska będzie co roku przygotowywać sprawozdania z wykorzystania pakietu, będzie ono też tematem corocznej debaty unijnych przywódców.

„To bardzo ważne, żeby ta decyzja jak najszybciej zapadła na poziomie europejskim. Będziemy wspierać Ukrainę, będziemy współdziałać i wspierać Danię w pomocy dla Ukrainy, tej bilateralnej, ale również tej która jest realizowana wspólnie przez UE. Zaangażowanie musi być jeszcze silniejsze” – powiedział Kosiniak-Kamysz.

O konieczności europejskiego wsparcia dla i potrzebie szybkich decyzji w tej sprawie Ukrainy mówił także Poulsen. „Sprawy w Europie zmieniły się fundamentalnie dwa lata temu, kiedy Rosja w sposób niesprowokowany, brutalnie rozpoczęła agresję przeciw Ukrainie” – powiedział.

Przypomniał, że niezależnie od możliwości utworzenia unijnego funduszu przeznaczonego na wojskowe wsparcie Ukrainy Dania szkoli obecnie ukraińskich pilotów, a w tym roku Dania przekaże Ukrainie 19 myśliwców F-16.

Czytaj też

Ocenił, że Polska i Dania mogą usprawnić współpracę wojskową. „W obecnej sytuacji, w krytycznej chwili w Europie musimy trzymać się razem, być zjednoczeni. Myślę że to porozumienie pozwoli nam na takie działania w przyszłości” – powiedział wiceszef duńskiego rządu o podpisanym w czwartek dokumencie.

Wicepremierzy rozmawiali także o prezydencji w UE, którą Polska obejmie w 2025 r. i przekaże ją Danii. „Bezpieczeństwo na pewno musi być wspólnym priorytetem” – powiedział Kosiniak-Kamysz.

„Europejski przemysł zbrojeniowy musi przyspieszyć, musi uruchomić swoje wszystkie siły produkcyjne i wyjść z letargu, stanu uspokojenia” – powiedział Kosiniak-Kamysz. „Jesteśmy w stanie bezpośredniego zagrożenia, jeżeli wojna toczy się tak blisko nas”.

Dania jest – obok Polski i Niemiec – jednym z państw ramowych Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie, wystawia oficerów na rotacyjnie obsadzane stanowiska dowódcze w Korpusie. Służy w nim blisko 400 oficerów, podoficerów oraz pracowników cywilnych NATO. Dowództwo Korpusu pełni w strukturze sił Sojuszu funkcję regionalnego dowództwa komponentu lądowego i odpowiada za region obejmujący wschodnią flankę.

Reklama

Komentarze (12)

  1. bezreklam

    Czy Kowid, czy sankcje czy cokowiek - to teraz mamy poltkow ktrzy powtrzaja to co inni. JAkby im ktos wcisnol jakis przcisk. Bez myslnie. Pojedncze osoby (Trump, Orban) zdaja sie myslec i saodzilnie rozwazac- dlatego odrazu dostaja Atak heys, bokowanie wypwdzi. Reszta Ci co sie zgdzila wsprpacwac z kororacjami - dostaje poklask.

    1. Rusmongol

      Czyli co ten Orban nawymyślał? Że można pozwolić na wzrost rosyjskiego faszyzmu i 8ch kolejne napaścią na sąsiadów? A dlaczego to niby dobre myślenie? Ja uważam że dobre myślenie to uderzenie na mosskowie i ich rozbiór.

  2. Maciej81

    @mobilnyPL Ukrainie jako Unia powinniśmy dać wszystko co jest jej potrzebne w powstrzymaniu Rosji. Obecny pakiet 50 mld euro, które Ukraina orzyma w ciągu 4 najbliższych lat (czyli 12,5 Euro rocznie) to jest śmieszna kwota. Państwa członkowskie EU zapewne więcej wydają rocznie na utrzymanie zieleni w miastach. Odpowiedź na pytanie DLACZEGO też jest prosta. Wyjdzie po prostu taniej i bezpieczniej niż nasz udział w wojnie z Rosją o Litwę, Łotwę i Estonię a być może nawet przeniesienie działań wojennych na część terytorium Polski.

  3. Rusmongol

    @mobilnypl.. a słyszałeś o tym że Rosja mieszała się w Drake z Katalonia? A 9 tym że sponsorowali zielonych i ich 2dparcir dla ekoszslenstwa mającego promować koniec węgla a rozkwit gazu z kacapi? Co dalej? Żółte kamizelki, szantaże, hakerstwo, groźby. Jesli nie wiesz dlaczego trzeba wspierać UA w wypalaniu dxiczy mosskiewskiej to przykre.

    1. mobilnyPL

      PONAWIAM PYTANIE CO MAMY JESZCZE DAC UKRAINIE I DLACZEGO

    2. Davien3

      mobilny Wszystko co można a czego Ukraina będzie potrzebowac by powstrzymać Rosjan , chyba ze chcesz miec takie Bucze, Irpienie i mariupole w Polsce

  4. Odyseus

    Dobra Panie K.K ale tak dla przypomnienia , Pan jesteś MON-em Polski a nie Ukrainy więc zacznij Pan myśleć o Polskiej armii i skoro robimy teraz za tarczę UE to może niech UE pomoże z finansować Polskie zbrojenia , za 50 mld Euro wiesz Pan jaką byśmy mieli armię ??

  5. mobilnyPL

    No ok ale coś więcej herr K-K? Co mamy Ukrainie dać? Abramsy? K2? K9? F-16? Co mamy jeszcze im dać? Żołnierza Polskiego? CO MAMY JESZCZE DAĆ UKRAINIE która i tak traktuje nas niezbyt łaskawie. I pozwólcie że wspomnę bo tak należy jeszcze o sprawie Rzezi Wołyńskiej Co jeszcze Polska ma dać Ukrainie i dlaczego?

    1. Rusmongol

      Dlaczego mamy dać UA? Za lanie faszystów z mosskowi którzy napadli i oktadli każdego sąsiada i którzy stoją za chyba za takimi rzeczami 0rz4c9w nam o jakich d9wirmy się za jakiś czas. O historii i na0adx9e tej dziczy na nas wraz z Hitlerem nawet nie wspominam. Tobie człowieku nikt nie każe robić dobrze UA. Mamy dokopać mosskiewskiej dziczy. Może w końcu ty i tobie podobni to zalapia

    2. szczebelek

      Kto służy Niemcom wbrew interesom Polski musi upaść! Popierałem, ale patrząc na to, że mamy poświęcić swoje podatki i rolnictwo by oligarchowie i spółki zagraniczne na terytorium Ukrainy się wzbogaciły naszym kosztem to się odechciewa.

    3. skition

      Podejrzewam ,że jeszcze nie cały szmelc wyprodukowany przed 2 lutego 1994 odjechał na Ukrainę typu BWP1, T-72, czy PT-91 Twardy, a to nie jest standard NATO. Mamy też moździerze LMP-2017 o które audytorzy Kosiniaka robili tyle rabanu , Su 22 i coś by się tam jeszcze znalazło.

  6. Thorgal

    Może ktoś mi napisać jaki my mamy z tego zysk! Robiąc za kelnera i służąc Niemcom, wmawiając sobie i Polakom że bez Niemiec nie damy rady, co tak naprawdę z tego mamy? Wiadomym jest że jak Rosjanie w jakikolwiek sposób zaczną nękać Europę to w porozumieniu z Niemcami i na pewno Niemcy zaczną piętrzyć problemy. Czy deklaracja Trumpa, że USA opuści Europę to powód żeby przytulać się do Niemiec i robić za parobka. A może to z powodu strachu, bo tak naprawdę nie jesteśmy gotowi na nic. Nie mamy Obrony Cywilnej, Nie mamy OPL, nie mamy schronów, nie mamy jasnych przepisów ale za to mamy cyrk pełen klaunów którzy tylko wymieniają się na stołkami.

  7. Qwest

    Nie wiem w końcu, tygrysek czy papuga?

  8. easyrider

    Narracja analogiczna z tym co ostatnio wygłosił Scholz. Do Niemców dotarło, że w końcu Ameryka może stracić cierpliwość a oni już się silnie nastawili na wydojenie kolejnego państwa. W przypadku przegranej, spodziewane konfitury mogą przejść koło nosa Berlinowi.

  9. Thorgal

    Gdyby powiedział że Niemcy zamiast pchać się na lidera pomocy mogłyby realnie zwiększyć pomoc a nie manipulować i obiecywać to Duńczycy na pewno by się nie obrazili :) Nasi Politycy są bezpłciowi, zawsze robią komuś dobrze a zapominają kto jest dla nich najwazniejszy.

  10. trantitla

    Europejski przemysł zbrojeniowy już się nie obudzi, gdyż skutecznie spętano go różnymi ekologicznymi dyrektywami. Przecież to truje, emituje, itd. Możemy mu tylko pomachać na pożegnanie, kiedy będzie się ewakuował poza UE lub postękać na pogrzebie tego przemysłu.

  11. ciekawy1

    Pytanie z innej beczki: czemu dowództwo Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego stanowią przedstawiciele państw Niemiec, Danii i Polski, kiedy to jednostkami podległymi i afiliowanymi do korpusu są jednostki głównie z Polski, Litwy, Estonii i Łotwy?

  12. Paweł P.

    "Niech ktoś" ;)

Reklama