Reklama

Polityka obronna

Jach: prace nad projektem ws. Agencji Uzbrojenia są bardzo zaawansowane [SKANER Defence24]

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Czy do końca roku do Sejmu trafi projekt ustawy o powołaniu Agencji Uzbrojenia, który przygotowywany jest w MON? Nadzieję na to ma przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej i poseł PiS Michał Jach. – Wiem, że te prace są bardzo zaawansowane – powiedział polityk w programie SKANER Defence24.

Jach odniósł się m.in. do pomysłów zwiększenia wydatków obronnych. 15 sierpnia prezydent Andrzej Duda zaapelował o przyśpieszenie tempa, w jakim ma rosnąć budżet obronny – jego zdaniem poziom 2,5 proc. PKB powinniśmy osiągnąć już w 2024 r. a nie w 2030 r., jak zakładają przepisy uchwalone w ubiegłym roku. Z kolei na otwarciu najnowszej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach szef MON Mariusz Błaszczak powiedział, że w resorcie zostały podjęte prace nad projektem Funduszu Obrony Narodowej, który pochodziłby ze środków pozabudżetowych. FON istniał już w II Rzeczpospolitej i czerpał środki m.in. ze składek obywateli.

Zdaniem Jacha wydatki obronne powinny być wyższe niż przewidują obecnie obowiązujące przepisy.

Nie uważam, że jakakolwiek ustawa zwiększy w sposób automatyczny wydatki na zbrojenia. Potrzebna jest determinacja. Za czasów rządu Prawa i Sprawiedliwości w latach 2005-07, gdy ustawa wymagała minimum 1,95 proc. PKB, zawsze przekraczaliśmy ten wskaźnik. Ba! W 2007 r. wydaliśmy ponad 2 proc. PKB na obronę narodową. Więc raczej determinacja i program rządowy, niekoniecznie regulowany ustawą może do tego doprowadzić.

przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej Michał Jach (PiS)

Szef komisji obrony w Sejmie powiedział, że ma nadzieję, iż do końca roku do Sejmu trafi projekt ustawy o powołaniu Agencji Uzbrojenia. Taki dokument przygotowuje Ministerstwo Obrony Narodowej, a nie posłowie PiS. Jach przyznał jednak, że kontaktował się w tej sprawie z resortem. – Wiem, że te prace są bardzo zaawansowane i mam nadzieję, że zadanie pana ministra Mariusza Błaszczaka zostanie zrealizowane przez ministerstwo, a my w Sejmie natychmiast się za to weźmiemy – zadeklarował Jach.

Rozmowa, która została przeprowadzona podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, dotyczyła też planów utworzenia czwartej dywizji Wojsk Lądowych. Już po zakończeniu kieleckich targów resort ogłosił powołanie 18 Dywizji Zmechanizowanej, której dowództwo powstanie w Siedlcach.

Zdaniem przewodniczącego sejmowej komisji obrony narodowej jest potrzeba utworzenia silnego związku taktycznego po wschodniej stronie Wisły, choć będzie to przedsięwzięcie kosztowne i rozłożone na lata. – Potencjalne zagrożenie ze strony Rosji nie maleje i nie zniknie w perspektywie co najmniej kilkunastu lat, jeśli nie więcej, więc musimy na to odpowiedzieć – powiedział gość programu SKANER Defence24.

W opinii Jacha nowa dywizja powinna być wyposażona przede wszystkim w środki, które pozwolą na zwalczanie sił pancernych potencjalnego przeciwnika. – Wszystko wskazuje na to, że Rosjanie gromadzą ciężkie dywizje pancerne, ćwiczą agresję wojskami pancernymi, więc ta dywizja (nowa, polska – przyp. red.) musi być wyposażona przede wszystkim w bardzo dobre uzbrojenie przeciwpancerne, które będzie odstraszającym elementem przed ewentualnym zagrożeniem – powiedział poseł PiS. Jego zdaniem, takim uzbrojeniem przeciw siłom pancernym przeciwnika mogą być również własne czołgi, ale jest to kwestia do rozważenia.

Komentarze (7)

 1. Harry

  Pan się nie spieszy Panie Pośle. Rząd właśnie sobie wydłużył czas na rozmyślanie nad tym co kupić dla polskiej armii, tak więc nie ma pośpiechu. Ważne, że kiedyś tam w zamierzchłych czasach wydawaliście zgodnie z ustawą 1,95 na armię. Chociaż niczego nie kupiliście.

 2. Harry 2

  "Jach: prace nad projektem ws. Agencji Uzbrojenia są bardzo zaawansowane" Chciałbym przeczytać: -prace nad NARWIĄ są bardzo mocno zaawansowane. -Prace nad polskimi pociskami do HOMARA są bardzo mocno zaawansowane -Prace nad NOTECIĄ są bardo mocno zaawansowane -Prace nad modernizacją wszystkich czołgów T72 są na ukończeniu. Wybrano do nich wszystko co najlepsze by żołnierz miał czym walczyć i czuł się bezpieczniej na polu walki -itd, itd a tu tylko wciąż generowanie nowych stanowisk dla ciotków, pociotków.

 3. Marek1

  "Nowa dywizja musi być wyposażona przede wszystkim w bardzo dobre uzbrojenie przeciwpancerne" ... poseł Jach, jak wszyscy zresztą z "jedynie właściwej partii", żyje w innej rzeczywistości i nie przyjmuje do wiadomości, że WP posiada dramatycznie NISKIE zdolności ppanc. A to akurat jest dziedzina w której diametralna poprawę można osiągnąć relatywnie niewielkim kosztem i stos. szybko. Niestety oprócz buńczucznych obietnic, pokrzykiwań i medialnych pierdoletów o kolejnych postępowaniach analityczno-koncepcyjnych, Piratach, Karabelach, Pustelnikach itp bzdetach NIC realnie od 3 lat nie zrobiono w kwestii obrony ppanc. Ps. I proszę mi NIE pisać, ze kupuje się kolejne rakiety dla jedynych 260 posiadanych przez WP przenośnych CLU Spike-LR, bo one same BEZ kolejnych przenośnych, pojazdowych i śmigłowcowych wyrzutni(CLU) do niczego sie nie nadają.

 4. As

  Jaka agencja uzbrojenia? A co tak dużo kupujemy? Jeszcze jeden pośrednik chcący jeździć na wycieczki do USA i innych krajów. Do tego obstawiony przez obce służby. Tak jak się patrzy na ostatnie lata to potrzebujemy raczej agencji do przeróbek postsowieckiego sprzętu i dialogów technicznych, bo to nie wymaga kasy.

 5. -CB-

  Obecnie Inspektorat Uzbrojenia jest całkowicie podległy MON, działa na podstawie rozporządzeń MON, a jego szef jest z nadania Antoniego Macierewicza, więc co za różnica? Kolejne ruchy pozorne, żeby udawać, że się coś robi i bohatersko walczy z przeciwnościami... Od samego mieszania i zmian nazw herbata słodsza nie będzie...

 6. polityk

  ... do Sejmu trafi projekt ustawy o powołaniu Agencji Uzbrojenia. Taki dokument przygotowuje Ministerstwo Obrony Narodowej ... - ale to sejm ma stanowic prawo a ministerstwo ma je wykonac, czyli chrzanu ciag dalszy.

 7. anty

  ja moge za free podpowiedziec AU co nalezy kupowac co bedzie stanowic co prawda tanie ale niezwykle skuteczne uzbrojenie i stosunkowo duza i wlasciwa sile ognia jako wstepny element odstraszania, nie musza panstwo czekac na ustawy i analizy. Ponadto jestem pewny ze z Funduszu Obrony Narodowej m.in. ze składek obywateli nic nie bedzie. Lepiej jakbym sam sobie kupil bron, maske i kamizelke a nie czekal na panstwo. Mam nadzieje ze FON nie bedzie przymusowy.