Polityka obronna

Błaszczak zapowiada Fundusz Obrony Narodowej

Fot. M. Rachwalska/Defence24.pl.
Fot. M. Rachwalska/Defence24.pl.

W Ministerstwie Obrony Narodowej podjęte zostały prace nad projektem Funduszu Obrony Narodowej, który pochodziłby ze środków pozabudżetowych – poinformował we wtorek w Kielcach szef MON Mariusz Błaszczak.

MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL

O pomyśle tym minister poinformował, przemawiając na otwarciu 26. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. W tym kontekście Błaszczak przypomniał m.in. decyzję o powołaniu Agencji Uzbrojenia. Resort ogłosił to wiosną 2018 r. Wciąż jednak nie został opublikowany projekt stosownych zmian ustawowych.

"Skala potrzeb i wyzwań jest olbrzymia. Zaszłości są bardzo duże. Mimo tych deklaracji, mimo tego, że rząd pana premiera Mateusza Morawieckiego przykłada wielką wagę do obronności, mamy świadomość tego, że możliwości budżetowe nie są takie, jakie są oczekiwania. W związku z tym podjęliśmy w Ministerstwie Obrony Narodowej prace nad projektem Funduszu Obrony Narodowej, a więc nad powstaniem funduszu, który pochodziłby ze środków pozabudżetowych. Zależy nam na tym, żeby w jak największym stopniu zbudować zdolności obronne, żeby w jak największym stopniu zmodernizować wyposażenie Wojska Polskiego, żeby w jak największym stopniu sprostać wymaganiom, jakie stawia przed nami Sojusz Północnoatlantycki, ale przede wszystkim, jakie stawiają przed Wojskiem Polskim obywatele naszego kraju, którzy chcą żyć w państwie bezpiecznym." - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

Obecnie Polska wydaje na obronność 2 proc. PKB roku bieżącego, zgodnie ze znowelizowaną w ubiegłym roku ustawą o przebudowie, modernizacji technicznej i finansowaniu sił zbrojnych, zwanej czasem ustawą Komorowskiego-Macierewicza. Przepisy te zakładają stopniowe zwiększanie poziomu wydatków obronnych, od 2,1 proc. PKB w roku 2020 do 2,5 proc. w roku 2030.

Deklaracja ministra Błaszczaka to kolejny głos ze strony przedstawicieli najwyższych władz o możliwym dalszym zwiększeniu wydatków na obronę narodową. W Święto Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda zaapelował o przyspieszenie wzrostu nakładów i osiągnięcie poziomu 2,5 proc. PKB w 2024 roku, o ile pozwoli na to sytuacja gospodarcza. 

Z kolei w lipcu, w wywiadzie dla Defence24.pl szef MON powiedział o możliwości stosowania specjalnych rozwiązań prawnych, w celu finansowania największych programów modernizacyjnych. Pytany o specustawy stwierdził: "Tak, pracujemy nad takimi rozwiązaniami. Zgodnie z przyjętą przeze mnie zasadą, będziemy mogli przekazać więcej informacji dopiero wtedy, gdy konkretne rozwiązania będą wypracowane. Są one może już nieco dalej, niż na etapie analiz, ale nie chciałbym na razie w tej kwestii składać jednoznacznych deklaracji.".

Fundusz Obrony Narodowej (FON) istniał w II Rzeczpospolitej. Został powołany przez prezydenta w 1936 r. Celem było pozyskanie dodatkowych środków na dozbrojenie armii. Na FON składały się środki ze sprzedaży mienia należącego do państwa i pozostającego pod zarządem wojska, dotacji Skarbu Państwa (głownie z pożyczki rządowej z Francji) oraz darów i zapisów osób prywatnych i instytucji.

RAL/JP

MIĘDZYNARODOWY SALON PRZEMYSŁU OBRONNEGO - SERWIS SPECJALNY DEFENCE24.PL

Komentarze