Domański: zaproponuję UE europejski mechanizm obronny

Autor. Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL)/X
Minister finansów Andrzej Domański powiedział, że w UE zostanie przez niego poddana pod dyskusję kwestia „europejskiego mechanizmu obronnego”, który ma pełnić jednocześnie funkcję agencji zamówień oraz banku.
Punktem wyjścia do rozmów w Warszawie będzie analiza brukselskiego think tanku Bruegel oceniająca dotychczasowe propozycje Komisji Europejskiej w tym zakresie. Zaproponowane propozycje mają stanowić „krok w kierunku wzmocnienia dostaw produktów wojskowych” oraz by ułatwić koordynację zakupów i wspólnych działań.
W analizie brukselskiego think tanku Bruegel znalazły się dwie propozycje, które w ocenie polskiego ministra finansów - jak to ujął w zaproszeniu skierowanym do swoich odpowiedników - powinny służyć jako „,szczera i konstruktywna podstawa” do rozmowy o dalszym finansowaniu obronności. Pierwsza, bardziej konserwatywna opcja zakłada stopniowe rozszerzanie mechanizmów, które funkcjonują już w ramach UE takich jak Europejska Agencja Obrony (EDA) czy stała współpraca w dziedzinie obronności PESCO.
Druga możliwość miałaby polegać na powołaniu „europejskiego mechanizmu obrony” - otwartego na kraje spoza UE takie jak Wielka Brytania. Mechanizm ten spełniałby kilka zadań: działałby jako wyłączna agencja zamówień publicznych w określonych obszarach, jako planista, fundator i potencjalny właściciel np. satelitów. W odróżnieniu od funkcjonujących obecnie w UE mechanizmów niewywiązywanie się krajów członkowskich z zobowiązań mogłoby skutkować sankcjami, w tym zawieszeniem członkostwa.
Projekt zakłada także pozyskanie dedykowanej grupy inwestorów, gotowych finansować sektor zbrojeniowy bez obaw o kryteria ESG (środowisko, społeczeństwo, ład korporacyjny), które obecnie ograniczają możliwości klasycznych banków, jak Europejski Bank Inwestycyjny.
WIDEO: Co z Borsukiem? Trofiniak odchodzi, Amerykanie na Litwie - Defence24Week 116