Reklama

Polityka obronna

Defence24 wspiera współpracę obronną Polski i Litwy

Autor. Defence24.pl

W Warszawie odbyło się Polsko-Litewskie Forum Biznesowe Sektora Obronnego. Wydarzenie miało na celu wzmocnienie współpracy obu państw, zwłaszcza w kontekście produkcji uzbrojenia oraz zagrożeń ze strony Federacji Rosyjskiej.

Swoje poparcie dla bilateralnych działań wyrazili prezydenci Andrzeja Duda i Gitanas Nausėda. W forum zaangażowani byli przedstawiciele przemysłu zbrojeniowego, administracji rządowej, eksperci i akademicy. Partnerami wydarzenia byli m.in. Polska Grupa Zbrojeniowa, Innovation Agency Lithuania, a także Defence24, które podpisało dwustronne porozumienie o współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa z Infobalt z Litwy.

Reklama

Debata prezydencka

Wydarzenie, odbywające się w czwartek 5 września, rozpoczęło się od przemówień prezydentów Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausėdy. Następnie miała miejsce debata z udziałem obu głów państw, która była moderowana przez dr. Jacka Raubo z Defence24. W jej trakcie prezydenci poruszyli wiele tematów, w tym tych dotyczących stosunków polsko-litewskich, kwestii polityki bezpieczeństwa, a także planów na rzecz zacieśniana relacji gospodarczych i rozbudowy infrastrukturalnej. Na agendzie pojawiły się takie projekty jak: Via i Rail Baltica czy interkontenery gazowe. Podkreślono również znaczenie łańcuchów dostaw oraz mobilności wojska.

Debata posłużyła do przedstawienia realiów europejskich w dobie pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę, która zmienia architekturę bezpieczeństwa Starego Kontynentu od blisko trzech lat. Położono nacisk na znaczenie sektora obronnego i potrzeby produkcji sprzętu wojskowego na masową skalę - przede wszystkim amunicji artyleryjskiej, która z perspektywy wojny na Ukrainie jest konieczna do prowadzenia wojny o wysokiej intensywności. Potwierdzenie tych słów znajduje się w budżetach obronnych Polski i Litwy, które docelowo mają osiągnąć kolejno 5 proc. PKB i 3 proc. PKB.

Prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Litwy Gitanas Nausėda i dr Jacek Raubo, szef działu analiz Defence24.pl
Prezydent RP Andrzej Duda, prezydent Litwy Gitanas Nausėda i dr Jacek Raubo, szef działu analiz Defence24.pl
Autor. Defence24.pl

W obecności prezydentów zostały podpisane porozumienia (Memorandum of Understanding) pomiędzy Litewskim Stowarzyszeniem Obrony i Bezpieczeństwa a Polskim Związkiem Przemysłu Obronnego, Narodowym Zrzeszeniem Przemysłu Obronnego a Polską Izbą Producentów Na Rzecz Obronności Kraju oraz Litewskim Stowarzyszeniem Technologii Cyfrowych a polskim Defence24. Stronami tej ostatniej byli Piotr Małecki, Prezes Zarządu Defence24 i jego litewski odpowiednik Simonas Černiauskas.

Reklama

O bezpieczeństwie trzeba rozmawiać

Wydarzenie służyło również jako pole do poruszenia istotnych tematów ze strategicznego punktu widzenia. Jedną z naglących kwestii omawianych podczas debaty prowadzonej przez dr hab. Roberta Czuldę z Defence24.pl była sprawa współpracy Polski i Litwy. Panel dotyczył możliwości wspólnego działania sektorów prywatnych i publicznych w zakresie bezpieczeństwa oraz wsparcia Ukrainy w trwającej wojnie z Federacją Rosyjską.

Następna debata odnosiła się do wsparcia i rozwoju regionalnych startupów. Udział w niej wzięli przedstawiciele biznesów, ale także władz państwowych, m.in. wiceminister ds. ekonomii Erika Kuročkina oraz płk Michał Żołnierowicz, szef Oddziału Współpracy Międzynarodowej Departamentu Innowacji z Ministerstwa Obrony Narodowej. Panel moderowany był przez dyrektor departamentu rozwoju innowacji Polskiego Funduszu Rozwoju, Elizę Kruczkowską.

Czytaj też

Na temat obronności w cyberprzestrzeni poświęcone zostały dwa panele. W pierwszym, moderowanym przez dr. Aleksandra Olecha, wzięli udział Oskar Klimczuk (przedstawiciel CyberDefence24) oraz Simonas Černiauskas (CEO Infobalt), gdzie prezentowane były zagrożenia i wyzwania dla Polski oraz krajów bałtyckich w zakresie cyberobronności.

Druga debata zawierała zagadnienia z dziedziny współpracy pomiędzy przedstawicielami władzy, przedsiębiorcami i naukowcami w celu zwiększenia możliwości cyberobrony. W składzie panelistów znajdowali się reprezentanci środowiska akademickiego i biznesowego, którzy tłumaczyli w jaki sposób można umocnić bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni poprzez współpracę trójstronną – państwo-biznes-nauka. Forum zostało zamknięte blokiem prezentacyjnym, podczas którego polskie i litewskie podmioty mogły zaprezentować swoje zdolności i produkty.

Reklama

Cementowanie pozycji

Warszawa umacnia swoją pozycję kluczowego gracza w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Rozbudowywanie swojej obecności na Litwie pozwala Polsce na rozwój swoich zdolności i zwiększenie potencjału gospodarczo-militarnego. Dodatkowo, polskie firmy mają szansę na pozyskanie nowych kontraktów oraz możliwości na sąsiednim rynku.

Forum odbyło się w 445. rocznicę Unii Lubelskiej, której to obchody powinny być kamieniem milowym dla wzmacniania polskiej pozycji w ramach formatów multilateralnych, np. Trójkąta Lubelskiego, Trójmorza czy Bukaresztańskiej Dziewiątki. Ponadto kooperacja regionalna wpływa pozytywnie na zdolności obronne i produkcyjne wszystkich państw biorących w niej udział. Dlatego tak istotne jest, aby Polska, jako jeden z filarów bezpieczeństwa państwa i regionu, brała pod uwagę partnerstwo ze swoimi sąsiadami, takimi jak Litwa.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Ar Tur

    Powinniśmy się wspierać z litwinami. Ale mam wrażenie że my im wchodzimy bardziej w d... jak oni nam. Pamiętam jak jeszcze niedawno w Unii Europejskiej za każdym razem byli po stronie Niemiec a praktycznie nigdy po stronie Polski gdy chodziło o finanse i inne sprawy. A teraz my kupujemy na potęgę himarsy i mamy się z nimi dzielić logistyką i naprawami. To byłaby naprawdę zdrada. A poza tym bardzo niebezpieczne tak blisko koło ruskich mieć naprawy i logistykę dla himarsów.

  2. X

    Oby tak dalej ! :)

Reklama