Reklama

Siły zbrojne

Litewska armia przyśpiesza modernizację

Autor. 7th Army Joint Multinational Training Command

Ze względu na sytuację geopolityczną w regionie litewskie ministerstwo obrony i siły zbrojne Litwy podjęły decyzję o przyśpieszeniu realizacji niezwykle ważnych projektów w celu modernizacji swej armii – poinformował w piątek resort obrony kraju.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Priorytetowe projekty obejmują zakupy uzbrojenia, wojskowego sprzętu niszczycielskiego, prowadzenia obserwacji i wywiadu, a także zapewnienia przewozów.

"Podejmowane działania są konieczne, by odpowiednio reagować na rozwój sytuacji bezpieczeństwa geopolitycznego w regionie" – wyjaśnił minister obrony Arvydas Anuszauskas, którego słowa przytacza komunikat resortu obrony.

Reklama

Czytaj też

Minister zaznaczył, że "określone zostały kategorie najważniejszych projektów, szybka realizacja których pozwoli w najbliższym czasie znacząco wzmocnić siłę bojową armii, a być może również zaktywizować narodowy przemysł obronny".

Zwiększenie w ostatnich latach finansowania obrony pozwoliło dokonać przełomu w modernizacji wojska, ale - jak podkreśla resort obrony - "ze względu na sytuację geopolityczną konieczne jest zapewnienie armii nowoczesnego uzbrojenia, maszyn i sprzętu wojskowego".

Czytaj też

Litwa zwiększyła wydatki na obronę do 2 proc. PKB w 2014 roku. Decyzję w tej sprawie podjęto w kontekście aneksji ukraińskiego Krymu przez Rosję. Zwiększenie wydatków pozwoliło na wzrost liczebności armii, w tym m.in. na przywrócenie częściowego poboru powszechnego i sformowanie sił szybkiego reagowania.

Zgodnie z założeniami wydatki na obronę są stopniowo zwiększane i w 2030 roku mają wynieść 2,5 proc. PKB. W roku bieżącym Litwa w swym w budżecie przewidziała 2,05 proc. PKB na cele związane z wojskiem.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. Alibaba

  U nas też powinni trochę przyspieszyć. Zwłaszcza z zakupem i produkcją "Piorunów" i może już najwyższy czas zmienić te nieszczęsne wz-ety na "mapy", które cokolwiek dają w porównaniu do tego PRL-owieskiego kamuflażu dla Kadafiego, który sprawia, że żołnierz jest bliżej nieokreślonego koloru plamą na tle otoczenia.

  1. Ja

   Nie wiem, nie znam się, ale wpieniam się zawsze jak przejeżdżam po zmroku przed bramą jednostki w Tomaszowie. Jak któryś stoi przy pasach to za h go nie widać. A potem ma pretensje że to on ma pierwszeństwo..

  2. Extern.

   Z dużej odległości to i mapa ci się zleje w jeden kolor. Może z bliska fakt zrobi pewną różnicę, ale trochę sprana pantera nie jest znowu jakaś strasznie tragiczna.

 2. Tani35

  Ja już się boję bo ich kolumny pancerne już nie długo zjawją się w Podkarpackim.

  1. DIM

   Po polsku "niedługo" pisze się razem, nasz miły gościu.

Reklama