Reklama

Polityka obronna

Defence24 Day: Rosomak z wieżą bezzałogową

Rosomak z ZSSW-30
Autor. Maciej Szopa/Defence24

Jednym z najbardziej okazałych elementów ekspozycji na tegorocznej edycji konferencji Defence24 Day jest kołowy bojowy wóz piechoty Rosomak wyposażony w nowego typu bezzałogową wieżę ZSSW-30.

Reklama

ZSSW-30 to bezzałogowy system wieżowy, opracowywany od 2013 roku przez konsorcjum HSW i WB Electronics, w ramach pracy rozwojowej. Jest uzbrojony w armatę 30 mm Bushmaster Mk 44/S (z możliwością użycia amunicji programowalnej oraz konwersji na kaliber 40 mm), karabin maszynowy 7,62 mm oraz podwójną wyrzutnię ppk Spike-LR.

Reklama

System kierowania ogniem wieży jest w pełni zintegrowany z ppk i daje możliwość odpalania przeciwpancernych pocisków kierowanych z tego samego pulpitu, z którego obsługiwana jest armata i karabin maszynowy). Ponadto, dysponuje on systemem automatycznego śledzenia celów (autotrackerem). Posiada też dwie głowice optoelektroniczne produkcji PCO (dla działonowego i dowódcy) i ma możliwość działania w trybie hunter-killer/killer-killer.

Wieże ZSSW-30 w pierwszej kolejności mają trafić na transportery opancerzone Rosomak. Docelowo zamówienie na KTO obejmie 341 wież, które zostaną zintegrowane z transporterami nowo wprowadzanymi do Sił Zbrojnych RP. Pojazdy mają w pierwszej kolejności pochodzić z istniejących zasobów Wojska Polskiego (do dyspozycji jest pewna pula pojazdów bazowych). Najprawdopodobniej trafią one na uzbrojenie m.in. jednostek 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, co pozwoli wycofać z niej pojazdy BWP-1. Na tę chwilę nie przewiduje się natomiast wymiany wież Hitfist na istniejących KTO na system ZSSW.

Reklama

W ubiegłym roku system na KTO Rosomak przeszedł badania państwowe. Obecnie trwają negocjacje na 70 pierwszych wież ZSSW, pomiędzy Agencją Uzbrojenia a konsorcjum. Ich finalizacja będzie pierwszym od dekad zakupem systemów przeciwpancernych na pojazdach dla Wojska Polskiego i pierwszym w historii dotyczącym zachodnich rakiet (wcześniej były to wycofane już ppk Konkurs na BRDM-2 i BWP-2).

Czytaj też

W dalszej kolejności, w nieco zmienionym wariancie, wieża ZSSW trafić ma na nowy, pływający bojowy wóz piechoty Borsuk, budowany przez kierowane przez HSW konsorcjum w projekcie NCBiR.

Czytaj też

Projekt wieży bezzałogowej jest jednym z najistotniejszych realizowanych w polskim przemyśle zbrojeniowym, bo to w ZSSW docelowo ma być wyposażonych większość batalionów zmechanizowanych i zmotoryzowanych. System będzie mieć możliwość zwalczania różnych typów celów, w tym także ciężko opancerzonych pojazdów. Posiada on potencjał eksportowy, ale i rozwojowy, bo wprowadzone tam rozwiązania mogłyby być zastosowane w wielu innych programach, wymagających integracji uzbrojenia rakietowego i lufowego na pojazdach bojowych.

YouTube cover video
Autor. K. Glowacka/Defence24.pl
Reklama

Komentarze (14)

 1. Oxi

  Dziwi mnie informacja o trwających negocjacjach. Na to był czas, kiedy trwały badania kwalifikacyjne. Zakończyły się pozytywnie, to gotowy kontrakt powinien być już klepnięty

 2. Rea

  Mam obawy, patrząc na komentarze. Radosław Śliwiński zapytany co z ZSSW-30 napisał, że ma wątpliwości: "Po braku umowy. Mimo wagi programu. Po braku rozwiązania kwestii PPK i blokującej ceny integracji wpisanego na sztywno. Po ciszy i pacie w sprawie armaty Mk44s i braku licencji, co potencjalnie potem winduje cykl życia (nawet "durna" lufa, którą trzeba co jakiś czas wymieniać)." Izrael dał zaporową cenę na integrację Spike, żeby ZSSW-30 nigdy nie mogłą być konkurencją dla wieży Elbitu. Sytuacja z Bushmasterem to jakiś cyrk, nic nie wiadomo, nawet nie wiadomo, czy mamy licencję. Na dodatek "ktoś" rozgląda się za "pomostowym" BWP, więc coś nie halo jest z Borsukiem, być może przez wieżę?

  1. Erwin

   Rozwiazanie jest proste: "wszystkie ręce na pokład" i środki na Moskita, a w międzyczasie wykonujemy (olać koszty gdy tak łatwo kupujemy fregaty, Abramsy i Himarsy) tzw "zwrot przez sztag" i PGZ zaczyna integrować jakieś południowo - afrykańskie , albo południowo - koreańskie ppk. I wreszcie DECYDUJEMY RAZ NA ZAWSZE NIE KUPOWAĆ NIGDY NIC Z IZRAELA! N I C!

 3. Esteban

  Biorąc pod uwagę czas potrzebny do opracowania takiej platformy jak Borsuk, uważam, że nie byłoby przesadą rozpocząć pracę nad kolejną generacją BWP. Przynajmniej stworzyć konkretne założenia i zacząć pracować na ad technologią, kt pora można będzie testować na Borsuku.

  1. Perun Shogun

   Coz pozwole sobie sie nie zgodzic ;-) Nie tylko nowy BWP ale nowy KTO tez. Od opracowania do projektu wyszlo 13 lat - szybko jak na pieniadze wylozone na to i wolno jak na potrzeby zmieniajacego sie pola walki. Borsuk ma zalete - plywa i wade - plywa Musimy miec nie tylko lekki plywajacy BWP ale rowniez ciezki wsparcia Abramsa. To wojska ladowe a jeszcze rakietowe, lotnictwo, marynarka. Pieniadze na B+R sa zdecydownanie za male - lepiej przeprowadzic wiecej badan przed produkcja niz dac wojsku niewrtosciowy produkt.

  2. Qba

   Nie ma na to czasu, MON chce kupić nowe nieplywające bwp za granicą.

  3. dreed

   Jak się okazało na Ukrainie żadne zdolności pokonywania przeszkód wodnych pływaniem nie są tam wykorzystywane chociaż obie strony posiadają taki sprzęt. Proponuję pozbawić pomysłodawców tego bubla stopni oficerskich i generalskich emerytur.

 4. dreed

  Nie rozumiem tego zachwytu nad ZSSW. Biedna Ukraina do wybuchu wojny wprowadziła na wyposażenie 4 typy wież bezzałogowych a my się podniecamy jedną, której jeszcze nie ma. Pewnie, że lepiej mieć niż ciągle czekać ale 10 lat projektowania dla Wielkiego Imperium to ciut długo. I nie róbmy z tego produktu bomby wodorowej, losów ewentualnej wojny to nie odmieni.

 5. Tytan

  Aby byly wyposażone w Polskie przeciwpancerne pociski Pirat.

  1. Valdore

   A po kiego Tucy mają się cofac w rozwoju jak mają wielokrotnie lepsze uzbrojenie.

  2. Valdore

   Poprawka, miało byc Polacy.

  3. Qba

   Nic na to nie wskazuje

 6. Erwin

  A jakim cudem MON aż ponad 12 lat (2007-2019) "prowadził" " integrację Spike na Hitfistach i NIKT w tym czasie - nawet po roku 2014 - nie podjął SKUTECZNYCH działań aby np. na pojazdach AMZ zainstalować Spike? Po drugie, skoro Hitfisty NIE będą mieć ppk, to takie bataliony TEŻ powinny otrzymać (kołowe) Ottokary, a nie tylko nasz "bieda-pułk" ppanc. Po trzecie Tarnów powinien już projektować ZSMU z wkm 12,7mm oraz dwoma....Piratami. Na wszelkie lekkie pojazdy, drony lądowe, małe okręty czy drony pływające.

  1. Gnom

   ERwin - ten cud nazywa sie pieniądze i decyzyjnośc MON oraz stosunki polsko-izraelskie i polsko-włoskie. A Tarnóe projektował wiele odmian ZSMU, w tym z granatnikami i różnymi pociskami niekierowanymi i kierowanymi. Probleme jest bark klienta krajowego, który blokuje pojawienie się klienta zagranicznego. Wystarczyłby "defiladowy pluton 3 wozów" z jednym czy drugim wyposażeniem aby wiele rozwiazań mozna bylo sprzedać na świecie. Francja, NIemcy, Wlk. Brytania, czy wreszcie USA robia tak stale..

  2. Extern.

   Tarnów już takie ZSMU, (niestety tylko z jednym Piratem) ma gotowe. Sprawdzali je nawet niedawno na poligonie osadzone na dronie Perun.

  3. Erwin

   Aha, dzięki za przypomnienie. Ale pojedynczy Pirat to zdecydowanie za mało. A w szczególności na Perunie, który powinien mieć kilka ppk i działać w formule "wystrzel rakietę i wiej na inne stanowisko"! Wystrzelenie tego pojedynczego Pirata czyni bowiem Peruna zbędnym i bezsilnym. Czy ktokolwiek zasugeruje aby np czołg miał jeden pocisk? I taki Perun powinien mieć "na pace" zestaw 2 Spike + 4 Piraty. Wtedy operator Peruna ma do dyspozycji Spike na czołgi , a Piraty na lżejsze cele. A "pluton" np. 6 takich Perunów miałby juz realne zdolności bojowe do powstrzymania ataku każdej wrogiej formacji. Peruny rozstawiane wg koordynatów GPS, mogłyby tworzyć ruchome linie ogniowe dowolnie kreowane w terenie, w czasie rzeczywistym w oparciu o dane dostarczane przez Link-16/22.

 7. Z lewej strony

  W środku zrobiło się więcej miejsca ale desant dalej tylko 6 osobowy? Przykro to mówić ale pluton piechoty (4 wozy w plutonie) po spieszeniu jest strasznie słaby.

  1. Valdore

   Rosomak zabiera desant 8-miu osób wiec przy 4-wech KTO mamy 32 osoby desantu.

  2. bc

   Pluton jak pluton, tu kompania ma ledwie ok 50 zająców! Ale to i tak lepiej niż ruskie występy tam mieli realnie ze 30 jak się okazuje.

 8. Andrzej X

  Wieża opracowywana od 2013 roku czyli 9 lat i dalej się o tym mówi że to tylko projekt. To już dawno powinno być montowane. Może trzeba zmienić ludzi lub decydentów by to wreszcie było montowane.?

  1. Chyżwar

   Wieżę opracowywano i badano tyle lat, bo nie ma być sprzętem, który jest dobry jeżeli już działa. Ten sprzęt ma być dobry i w każdych warunkach działać. Przyglądnij się uważnie kolego czeskim KTO. Mają niby dobre izraelskie wieże. Tyle, że one w zimie lubią nie działać.

  2. Gnom

   Andrzej X - spójrz ike czasu zajmuja takie projekty wraz z badaniami poprawkami wyspecjalizowanym firmom, które nie zaczynają od zera jak to bylo w Polsce. Do tego dołóż finansowanie w takich projektach zacghodnich i porównaj z nakładami w Polsce. Za chwile ruszy produkcja seryjna. A rok 2013, to rok startu pomysłu w MON, potem było wiele zmian wymagań. Jak popatrzysz na świat to zobaczysz, że to przyzwoity wynik.

 9. Extern.

  Słuszna decyzja żeby nie wycofywać Hitfistów, w końcu to jeszcze całkiem dobra broń. Czyli w sumie będziemy mieli prawie 700 30stek na KTO. I to już jest jakiś konkretny potencjał.

  1. Weneda 1977

   Pomieszać w oddziałach nowe rosomaki z starymi i te nowe będą trochę osłaniać przed czołgami starsze bezbronne bo nie mają rakiet spike.

 10. prawnik

  Część Rosomaków / tycch z Hitfistami / powinni przebudować na WWO ze 120 mm .Siła ognia w kompani znacznie by wzrosła .

 11. szczebelek

  Za dużo bym chciał gdyby dodali także możliwość wystrzału rakiet plot?

  1. Esteban

   Szczebalek - a w wersji pływającej przydała by się wyrzutnia torped i że dwa Harpuny.

  2. Erwin

   Są Rosomaki bazowe. Mogłyby mieć zainstalowany - gdyby MON go kiedyś dokończył - moduł ppanc/plot AMUR. To były bodaj 4 Gromy i do 6 Spike na wspólnej unoszonej podstawie obsługiwane przez dwóch niezależnych operatorów. Poszukaj w internecie - ten moduł rozwiązuje problem osłony plot oraz jednocześnie wsparcia ppanc. i byłby dużo lepszy niż jakikolwiek kompletnie nowy Ottokar.

  3. VIS

   Za dużo oglądałeś defilad z Korei Północnej. Od zwalczania lotnictwa są inne wozy.

 12. Darek S.

  Współczesne BWP, każdy powinien być wyposażony w dwa BSP w quadrokoptery. Jeden leci, drugi się w tym czasie ładuje. Desant zamiast spać, powinien mieć dodatkowy podgląd na kilku monitorach z kilku kamer w okół pojazdu i z drona. Bo dowódca i strzelec mogą sami wszystkiego nie zczaić. No chyba, że będą mieli super dobrą sztuczną inteligencję. Wystarczy te Borsuki wydłużyć o jedną parę kół, i podnieść o 35 cm. BSP powinny mieć możliwość lądowania do nisz na stropie nawet w czasie jazdy.

 13. Gryfin

  Czy w te nowo budowane Rosomaki montowany jest nowszy silnik DC 13 ??

 14. Warto

  Teraz by się rpzydla projekt lekkiej wieży na Tatrosana

  1. Vixa

   Na to wystarczy raczej to co oferuje Tarnów;)

  2. Był czas_3 dekady

   Teraz by się przydały testy ZSSW z MOSKITem by można było nasycić nasze wojska dużą ilością ppk krajowej produkcji.

  3. anton1

   Masz rację . Ale nie tylko z Moskitem ale i z Piratem czy też APKWS. i Brimstone, Jako moduł misyjny. Implemantacja trwa jakiś czas i warto już o tym mysleć bo nie wiemy do końca jaki w końcu pocisk P panc. bedzie wiodący. Poza tym takie zastosowanie dlje swobodę użycia, ogranicza koszty a powoduje tylko ból głowy kwatermistrzów.

Reklama