Reklama

Polityka obronna

Błaszczak: Batalion Abramsów będzie w Ciechanowie

Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej

Wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak zapowiedział, że batalion czołgów Abrams powstanie w Ciechanowie. Jednostka prawdopodobnie będzie podporządkowana 18 Dywizji Zmechanizowanej, bo tam amją trafić wszystkie Abramsy.

Reklama

Wizyta w Ciechanowie to kolejne wydarzenie w ramach inicjatywy Ministerstwa Obrony Narodowej - spotkań w różnych miastach Polski, w których powstaną nowe jednostki wojskowe, lub gdzie trafi nowy sprzęt. Jak podaje MON, wiceprezes Rady Ministrów poinformował, że w okolicach Ciechanowa zostanie sformowany batalion wojsk pancernych wyposażony w czołgi Abrams.

Reklama

Czytaj też

Reklama
To jest bardzo ważny batalion, dlatego, że to właśnie wojska pancerne, wyposażone w nowoczesną broń, nowoczesny sprzęt - czołgi Abrams, które będą stanowiły jedną z zasadniczych barier uniemożliwiających wtargnięcie do naszego kraju. Batalion czołgów Abrams będzie w miejscu, w którym rząd koalicji PO - PSL zlikwidował jednostkę wojskową. Czołgi Abrams są najnowocześniejsze na świecie. Nasi żołnierze już szkolą się na tych czołgach (...) Pierwsze egzemplarze czołgów Abrams trafią do Wojska Polskiego w przyszłym roku, a kolejne będą sukcesywnie dostarczane - w sumie Polska będzie dysponowała 366 czołgami Abrams. Czołgi te będą współpracowały z innym nowoczesnym sprzętem. Mówię o zamówionych rakietach HIMARS, które sprawdzają się na Ukrainie. Będą współpracowały także z samolotami F-35 oraz ze śmigłowcami uderzeniowmi Apache.
Mariusz Błaszczak

Wicepremier Błaszczak spotkał się również z żołnierzami 2. Ośrodka Radioelektronicznego. Jednostka, która na co dzień stacjonuje w Przasnyszu jest wyspecjalizowaną jednostką Wojska Polskiego zajmującą się systemami łączności radiowej oraz krótkofalowej. Dziś w Ciechanowie żołnierze przygotowali także dla mieszkańców piknik wojskowy. Pokazom sprzętu, wyposażenia i wyszkolenia żołnierzy poszczególnych rodzajów Sił Zbrojnych RP towarzyszyły konkursy dla najmłodszych. Nie zabrakło również koncertów orkiestry wojskowej oraz tradycyjnej wojskowej grochówki.

Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej

Zainteresowani służbą w Wojsku Polskim mogli porozmawiać z żołnierzami jednostek wojskowych z regionu, przedstawicielami uczelni wojskowych oraz Wojskowych Centrów Rekrutacji. Wicepremier przypomniał o rozpoczętych dziś szkoleniach wojskowych dla ochotników ze środowiska cywilnego w ramach projektu MON "Trenuj z wojskiem".

Zachęcam do tego, żeby zgłaszać się na szkolenia wojskowe. Rozpoczęliśmy kolejną kampanię pod hasłem Trenuj z wojskiem. Dziś ruszyła pierwsza edycja. Przez cały październik i listopad będziemy organizować takie zajęcia. One zajmują osiem godzin, proponujemy przeszkolenie w zakresie posługiwania się bronią, ale także umiejętności niesienia pomocy w sytuacji zagrożenia. Każdy, kto nie skończył 65 lat, kto ma dobre chęci i dobrą wolę może zgłosić się na takie zajęcia. Liczymy na to, że część osób, które zdecyduje się przejść takie szkolenia zwiąże się w przyszłości z Wojskiem Polskim. Ale nawet jeśli nie, to będą przeszkoleni i będą potrafili zachować się w sytuacji zagrożenia.
Mariusz Błaszczak

Czytaj też

Prawdopodobnie chodzi o nowo formowaną jednostkę 18. Dywizji, jednak na razie brak szczegółów na ten temat. Wyzwaniem będą nie tylko kadry dla nowej jednostki, ale również stworzenie odpowiedniej infrastruktury, w tym dla obsługi czołgów Abrams. Przypomnijmy, że Polska kupiła w trybie FMS 250 wozów w wersji M1A2SEP V3 oraz ma otrzymać 116 czołgów starszej wersji M1A1SA w związku z uzupełnieniem dostaw dla Ukrainy. Łącznie będzie to więc 366 czołgów. Jak powiedział niedawno w wywiadzie dla Defence24.pl Inspektor Wojsk Lądowych DG RSZ i pełnomocnik ds. pozyskania czołgów Abrams gen. dyw. Maciej Jabłoński, wszystkie Abramsy będą służyć w 18 Dywizji Zmechanizowanej, a docelowo wozy starszej wersji zostaną zmodernizowane.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (6)

 1. Ma_XX

  Jednostka prawdopodobnie będzie podporządkowana 18 Dywizji Zmechanizowanej, bo tam amją trafić wszystkie Abramsy. - a cóż to za konstrukcja ortograficzna?

  1. sebaa

   @Ma_XX tylko po dostarczeniu tych wszystkich abramsow z ponad 366 sztukami to 18 już raczej powinna zmienić nazwę ze zmechanizowanej na Pancerna

 2. Wuc Naczelny

  "gen. dyw. Maciej Jabłoński, wszystkie Abramsy będą służyć w 18 Dywizji Zmechanizowanej, a docelowo wozy starszej wersji zostaną zmodernizowane." Generał jak zwykle zna się na czołgach jak świnia na gwiazdach. Różnica pomiędzy M1A1SA a M1A2SEPV3 jest taka że trzaba czołg rozmontować na kawałki, przespawać od nowa części pancerza, przedłużyć wieżę itd. Cena update w okolicach 75% wozu nowego, jak doliczyć elektronikę.

  1. sebaa

   @Osama bin Laden Każda większa modernizacja to wymiana wkładów pancerza specjalnego rozebranie pojazdu do gołej skorupy wywalenie starych śmieci wsadzenie nowych tak samo robiono w Niemczech jak modernizowano stare leopardy 2 do nowych A7 i tak tam tez wymieniano cale wanny kadłuba na nowe ...... Kazda modernizacja starego sprzętu w większości kończy się tak ze powstaje praktycznie generacyjnie nowy pojazd i jakoś nikt nie plącze nie wznawia produkcji a starego nie wycofuje a dlaczego ???

 3. Zawisza_Zielony

  Ludzie, ludzie my nie potrzebujemy batalionów czołgów tylko batalionów pancerno-zmechanizowanych. Gdzie komponent piechoty będzie równy komponentowi czołgów, wspieranych przez Raki i obsługiwanych przez odpowiednio wyposażoną i obsadzoną logistykę, aby to wszystko mogło hulać w czasie W.

 4. Zenek

  jaki poligon będą mieli w Ciechanowie?

  1. arokey

   100 h. Jak był 3 Płk 1 DZmech. ćwiczyli tam skotami i T34[T55

 5. kozakoz

  Przasnysz, Ciechanów, Ostrów Mazowiecka, wszystkie miasta wokół Ostrołęki mają jakieś bazy wojskowe, a miasto w którym znajduje się elektrownia zabezpieczająca w energię płn-wsch część Polski jest totalnie rozbrojone (miasto również ważne pod względem logistyki kolejowej). Jako mieszkaniec zastanawiam i jednocześnie martwię się jakie są plany na ewentualną obronę.

 6. Valdi

  Ciechanów to 18 dywizja Będzie 3ci batalion zmechanizowany do dwóch w Wesołej Polecam Wiki struktura organizacyjna

Reklama