Reklama

Siły zbrojne

Abramsy dotarły do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych

Czołgi M1A2SEPv2 wypożyczone od USA mają pozwolić na przygotowanie ich przyszłych użytkowników, czyli czołgistów z Żelaznej Dywizji do obsługi wariantu zamówionego przez Polskę, czyli M1A2SEPv3
Czołgi M1A2SEPv2 wypożyczone od USA mają pozwolić na przygotowanie ich przyszłych użytkowników, czyli czołgistów z Żelaznej Dywizji do obsługi wariantu zamówionego przez Polskę, czyli M1A2SEPv3
Autor. MON

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował za pomocą swojego konta w serwisie Twitter, że pierwsze czołgi M1A2 SEPv2 wypożyczone od armii amerykańskiej zostały już dostarczone do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Wkrótce ma rozpocząć się na nich szkolenie polskich żołnierzy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

US Army Europe ma wypożyczyć Polsce 28 czołgów M1A2 SEPv2, które mają pozwolić polskim żołnierzom na zapoznanie się z tą konstrukcją i przygotowanie ich na wdrożenie za kilka lat wersji M1A2 SEPv3 do struktur Wojska Polskiego. W obliczu potwierdzenia zamówienia kolejnych 116 Abramsów (w starszej wersji) konieczne jest wyszkolenie jak największej ilości załóg, które pozwolą na szybsze "wchłonięcie" nowej konstrukcji w miejsce wycofywanych T-72M/M1/M1R. Pierwszymi żołnierzami, którzy wezmą udział w szkoleniacha będą pancerniacy z 18.Dywizji Zmechanizowanej.

W szkolenie zostaną zaangażowane jednostki amerykańskie z Europy, a do samego procesu przygotowania polskich czołgistów będą przeznaczone czołgi czasowo przekazane przez Amerykanów. Przy okazji sygnowania umowy FMS pełnomocnik ds. pozyskania czołgów Abrams i jednocześnie Inspektor Wojsk Lądowych gen. dyw. Maciej Jabłoński zapowiedział utworzenie w Polsce Akademii Abrams. Szkolenia będą się odbywać w lokalizacji Biedrusko, w jednostce położonej kilka kilometrów na północ od granic Poznania. Będą to zarówno szkolenia teoretyczne, jak i praktyczne - z wykorzystaniem czołgów M1A2 SEPv2 celem prowadzenia szkoleń jest przygotowanie zarówno kadry technicznej, jak i załóg czołgów, do użytkowania tych wozów zgodnie z przeznaczeniem.

Reklama

Polska zamówiła 250 czołgów M1A2 SEPv3, których dostawa przewidywana jest na lata 2025-2026, jednak możliwe jest jej przyspieszenie i pojawienie się tych wozów w Polsce już w końcówce 2024 roku. Poza nimi zakupiono wozy towarzyszące: 26 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules i 17 czołgów mostowych M1074 Joint Assault Bridge. W skład pakietu, który zakupiono, wchodzą też m.in. amunicja, części zamienne, elementy wsparcia logistycznego i symulatory. Wartość kontraktu wynosi 4,74 mld USD netto.

W tym samym komunikacie szef MON-u poinformował, że oczekuje się w tym roku na dostawy systemów ochrony przed napadem powietrznym Patriot i dronów rozpoznawczo-uderzeniowych Bayraktar TB2.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (2)

  1. mc.

    Ponieważ wielokrotnie czytałem komentarze, że "Jesteśmy głupi, bo wysłaliśmy czołgi Ukrainie niczego sobie nie zapewniając" - mały komentarz z niemieckiej prasy: Żaden kraj nie ma większej luki pomiędzy zobowiązaniami a dostawami. Opozycja jest niezadowolona - pisze gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Natomiast umowa Ringtausch z Polską, który miał zastąpić prawie 300 czołgów T-72 (dostarczonych przez Polskę Ukrainie) jest najwyraźniej na skraju niepowodzenia - pisze FAZ. "Opozycja jest niezadowolona ze stanu dostaw broni na Ukrainę i grozi kanclerzowi Olafowi Scholzowi, że w krótkim czasie skieruje sprawę do parlamentu" - informuje FAZ.

    1. Greedo

      Czy to znaczy, ze w niemieckiej prasie wprost napisano, że RehinMettal i KMW nie były w stanie dostarczyć czołgów do Polski, ani nie były skłonne do otwarcia produkcji w Polsce, czy też nie? Osobiście, to uważam, zę sprawę przesądziły dwie kwestię: brak woli współpracy z Polską przy nowym czołgu oraz chore terminy dostaw dla Węgier. Decyzja ws. Abrams M1A2Sep3 jest dobra, lecz spóźniona o mnimum 2-3 lata. Dizsiaj to powinny pierwsze K2PL trafiać do jednostek. Była na to szansa. Podobny zastój był z decyzją ws. granatników M72. Za to program Otokar -Brzoza na pojeździe nieopancerzonym, nieodpornym na odłamki to nie jest najlepszy wybór. Dobry, lecz nie najlepszy.

  2. nyx

    Błaszczak zapomniał jeszcze że w tym roku dotrą Himarsy (18 szt)

Reklama