Reklama

Polityka obronna

Biden: To mało prawdopodobne, że rakieta, która spadła na Polskę została wystrzelona z Rosji

Autor. mil.ru

Mamy wstępne informacje, które przeczą tezie, by rakieta, która spadła na terytorium Polski została wystrzelona z Rosji - powiedział w środę prezydent USA Joe Biden po spotkaniu z przywódcami państw zachodnich na Bali w Indonezji. Jak dodał, sugeruje to trajektoria lotu rakiety

Reklama

Pytany przez dziennikarzy o to, czy rakieta, która spadła na Przewodów została wystrzelona z Rosji, Biden odparł:

Reklama

"Istnieją wstępne informacje, które temu przeczą - nie chcę przesądzać przed tym, jak całkowicie to ustalimy, ale to mało prawdopodobne, z punktu widzenia trajektorii, że została wystrzelona z Rosji".

Przywódcy dużych państw zachodnich i Japonii wspólnie potępili w środę rosyjskie ataki rakietowe na Ukrainę i zapewnili o pełnym poparciu dla prowadzonego przez Polskę dochodzenia w sprawie wybuchu we wschodniej części kraju. Przekazali wyrazy współczucia rodzinom ofiar.

Reklama

Czytaj też

Przywódcy USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch, Holandii, Hiszpanii, Kanady, Japonii i UE spotkali się na indonezyjskiej wyspie Bali w kuluarach trwającego tam szczytu grupy G20.

„Potępiamy barbarzyńskie ataki rakietowe na ukraińskie miasta i infrastrukturę cywilną, przeprowadzone przez Rosję we wtorek” – napisano w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

Czytaj też

„Rozmawialiśmy o eksplozji, która miała miejsce we wschodniej Polsce przy granicy z Ukrainą. Oferujemy nasze pełne wsparcie i pomoc dla prowadzonego przez Polskę dochodzenia. Zgadzamy się pozostać w bliskim kontakcie, by ustalić kolejne kroki, gdy w dochodzeniu nastąpi postęp” – oświadczyli przywódcy.

Czytaj też

W komunikacie potwierdzili również wsparcie dla Ukrainy i Ukraińców w obliczu rosyjskiej agresji oraz gotowość do pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za atakowanie ukraińskich osiedli nawet podczas szczytu G20. Przekazali też wyrazy współczucia dla rodzin ofiar w Polsce i na Ukrainie.

Szef Pentagonu Lloyd Austin zapewnił w rozmowie telefonicznej wicepremiera i szefa MON Mariusza Błaszczaka o "żelaznym" zobowiązaniu USA do obrony Polski i gotowości do pomocy w śledztwie w sprawie uderzenia rakiety w Przewodowie - podał amerykański resort.

Jak podał rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder, obaj ministrowie omówili "obecną sytuację bezpieczeństwa wzdłuż wschodniej flanki NATO, w tym doniesienia o uderzeniu rakietowym na polskim terytorium".

"Sekretarz Austin zapewnił ministra Błaszczaka o żelaznym zobowiązaniu Stanów Zjednoczonych do obrony Polski i gotowości Departamentu Obrony, by pomóc Polsce w dochodzeniu w sprawie incydentu" - napisał Ryder w oświadczeniu.

W środę Błaszczak i Austin ponownie odbędą rozmowy w ramach wirtualnego spotkania grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy z udziałem ministrów 50 krajów wspierających Ukrainę.

Jednocześnie prezydent USA Joe Biden zwołał w środę kryzysowe spotkanie przywódców państw grupy G7 i NATO, przebywających w Indonezji w związku ze szczytem G20, w sprawie doniesień o uderzeniu pocisku produkcji rosyjskiej na terytorium Polski – podała agencja AP.

Agencja Reutera poinformowała, że spotkała się w tej sprawie część przywódców państw obecnych na trwającym szczycie G20 na indonezyjskiej wyspie Bali. Oczekuje się, że w dyskusjach będą uczestniczyć przywódcy USA, Niemiec, Kanady, Holandii, Japonii, Hiszpanii, Włoch, Francji i Wielkiej Brytanii – podał Reuters.

Agencja Kyodo przekazała natomiast, powołując się na źródło w japońskim rządzie, że przywódcy krajów grupy G7 organizują pilne spotkanie w sprawie doniesień o uderzeniu rosyjskich pocisków na terenie Polski. W skład grupy G7 wchodzą USA, Wielka Brytania, Kanada, Niemcy, Francja, Włochy i Japonia, a dodatkowo Unia Europejska.

Źródło:PAP
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (7)

  1. Ogame

    A polska obrona przeciwrakietowa? XD

    1. VIS

      Najbliżej był 21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej poczytaj co maja na wyposażeniu. Zamiast drwić lepiej flotę wyślij... XD

    2. Chyżwar

      Tak się zastanawiam co ludzie twojego pokroju robią na portalu militarnym.

  2. Booboo1234

    Krater przeczy tezie o "pocisku obronnym". Pocisk manewrujący może mieć dowolną trajektorię więc ustalanie skąd został wystrzelony jest obarczone błędem. Politycy robią wszystko by nie doszło do awantury bo trzeba by było zwrócić "prezent" w taki sam sposób. Albo zacząć zestrzeliwać rosyjskie rakiety z terenu Polski a to już otwarta wojna. Inne rozwiązanie czyli militarne zamknięcie nieba nad zachodnią Ukrainą do czego daje pretekst to zdarzenie też oznacza wojnę. Tak źle i tak niedobrze. Można też dyplomatycznymi kanałami "poprosić" o powstrzymanie się od ataków na tereny przygraniczne _ ale czy ktoś widział by kacapia vel Rosja wywiązała się rzetelnie z jakichkolwiek umów i ustaleń?

    1. Chyżwar

      Uważasz, że głowica 5W55, która waży grubo ponad 100 kilogramów nie zrobi krateru? Ruscy widocznie o tym nie wiedzą, ponieważ wykorzystują S-300 do ostrzału ukraińskich miast.

    2. bc

      Ten "krater" to kanał pod wagą dla przyczep.

    3. Davien One

      Booboo, dowolna rakieta czy to S-300 czy Ch-101 jak wczesniej sądzono rozniosłąby ten ciągnik na strzepy

  3. Jaro89

    Panie Biden. Od wczoraj widać, że rękami i nogami chcecie odpychać możliwość, że to wina Rosji. I ok ja też nie wiem co się stało i kto to zrobił ale znaleziono resztki rakiet. Z całą pewnością wiecie jaka to rakieta. Jeśli takiej rakiety nie mają Ukraińcy to lista podejrzanych zawęża się do 1 . A to czy wystrzelono ją z FR czy z Białorusi czy morza Czarnego to jeden pies. Także pytanie zasadnicze jest JAKA TO RAKIETA.

    1. Davien One

      Jaro wiadomo już jaka to rakieta a prez Biden mówąc to miał na to dowody w postaci toru lotu tego pocisku zarejestrowane przez E-3. To pocisk ukraińskiej OPL

    2. Chyżwar

      5W55, Czyli to czego używają zestawy S-300.

  4. szczebelek

    Pociski są różne, a co z rakietami manewrującymi? Te podobno nie potrzebują stałej trajektorii.

  5. zegrz69

    "Nie została wystrzelona z Rosji"... to nie oznacza że nie była rosyjska lub że nie wystrzeliły jej rosyjskie wojska.

  6. tagore

    Tak jakby rakiety nie mogły zmieniać trajektorii lotu, poza tym mogły być wystrzelone z Białorusi.Poza tym wypada poczekać aż ustalą typ i datę produkcji.

  7. papa lebel

    Też tak uważam. Z białorusi bliżej i szybciej.

Reklama